Teisipäev, veebruar 17, 2015
 

OÜ Mameta H püstitas haagiste müügirekordi

Kadi Laid
Respo haagiste müük Hiiumaale OÜ Mameta H vahendusel läks mullu üle ootuste hästi – uue omaniku sai 65 järelhaagist.
Ettevõtte juhataja Aivo Harjak rääkis, et nende peamisteks klientideks olid mullu kalurid, kes soetasid paadiveoks sobilikke haagiseid kolmandiku kogumüügist.
Firma müüb Tartu lähedal Tõrvandis toodetavaid Respo haagiseid 2008. aastast ja müüginumbrid  on aasta-aastalt kasvanud.
Näiteks mullu tuli tal tootja juurde sõita vähemalt kord kahe nädala tagant, et rahuldada kõiki hiidlaste ostusoove.
Üheks haagisemüügi edu põhjuseks arvas Harjak veneaegsete zubrjonokite eluea ümbersaamist.
Kohapeal kümmekond mudelit
Harjaku sõnul on ASi Respo Haagised pakutav tootevalik lai, palju eri mudeleid on kohe laos saadaval, lisaks tehakse tellimustooteid. Ta pakub ajakirjanikule sirvida mitmekümnelehelist kausta, mille igal leheküljel erinev haagis ühes pildi, jooniste ja tähtsate alusandmetega.
Mameta H hoovis ja salongis Kärdlas püüab Harjak hoida pidevalt saadaval kaheksa-üheksa erinevat haagisemudelit. Ajakirjaniku külastuse päeval sattus neid olema küll mõni vähem, kuid uus tarne oli tulekul. “Neljapäeval olen sinu väravas,” vastas Harjak intervjuu ajal tulnud telefonikõnele.
Harjak ütles, et haagisevalmistaja on üldiselt väga operatiivne ja suudab talvel tellimustöö valmis teha paari päevaga. Teisalt tõi ta näite mullu kevadest, mil kahel Hiiumaa kaluril tuli paadihaagist, mis olevat valmistaja hinnangul madalaima kasumlikkusega toode, oodata mitu nädalat.
“Kastikas” kallutab
Kõige rohkem on Mameta H kaudu müüdud kastihaagist. Harjaku sõnul ostavad ettevõtjad suuremaid, 1,5 m kasti sisemõõduga ja kodumajapidamistesse ostetakse väiksemaid, 1,25 m sisemõõduga haagiseid. “Suurem sobib sappa maasturile või pakiautole, sest nende rattarööbe kattub, s.t haagis ei lõika lumme või pinnasesse eraldi rattajälge,” selgitas müüja.
“Peaaegu kõik müüdavad kastikad on kallutusasendiga,” rääkis Harjak ja lisas, et kui tugevdada tagaluuk, on võimalik murutraktori või ATVga otse kasti sõita. Lisaks on esi- ja tagaluugid kergesti eemaldatavad, et vajadusel transportida kastist pikemat kaupa.
Mameta teostab lisaks müügile ka haagiste hooldust, remonti ja varuosade müüki.
Numbrid enne selgeks!
Aivo Harjak rääkis, et enamjaolt ostetakse piduriteta ehk kerghaagiseid, mille täismass ehk lubatud kaal koos koormaga on 750 kg. “Sellise haagise koormamisel peab arvestama auto tehnilises passis antud lubatud suurima haagise kaaluga,” rõhutas müüja.
Ta selgitas, et tüüphaagise tühikaal on keskmiselt 150 kg ja kui näiteks autoga on lubatud vedada 750 kg, siis võib 600 kg koormaks panna. “Juhul kui tehnilises passis on väiksem number, tuleb koormat peale võtta vähem ja teha vajadusel mitu reisi.”
Raskemad kui 750kilosed haagised on varustatud piduritega ja nendele võib reeglina panna kaalukama koorma, aga arvesse tuleb võtta ka vedaja juhtimisõigust: “Kui auto ja haagise tegelik kaal koos koormaga ületab 3500 kg, on vaja BE-kategooria juhiluba.”
Kausta lapates jäi silma üks 300×150 kaheteljeline haagis, mille kandevõime on 1246 kg ja täismass 1700 kg. Paraku näiteks Balti kivitehase tänavakivide alust, millel sõltuvalt mudelist 6-10 m² jagu kive ja kaalu 1,4 tonni, vaadeldud haagisega veel transportida ei saa.
Paadihaagiste suurus ja kandevõime sõltub sellest, millist paati vedada tahetakse.
Hiiumaal Kärdlas müüb järelhaagiseid ka OÜ HK Rent, kes pakub teise Eesti tootja, ASi Bestnet Tiki-Treiler tooteid.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411