Reede, veebruar 27, 2015
 

Lagunev rebasefarm langes tuleroaks

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Pühapäeva õhtul Palukülas põlema süttinud endise rebasefarmi hoonete kustutamisele kulus 15 tundi.
Pühapäeva õhtul kell kolmveerand üheksa teatati häirekeskusele, et Pühalepa vallas Palukülas põleb mahajäetud rebasefarmi hoovis olev kaarhall mõõtmetega 20×40 meetrit. Päästjate saabudes põles hoone juba lahtise leegiga ning seetõttu keskenduti teiste läheduses olevate hoonete kaitsmisele. Hoolimata sellest süttis lisaks kaarhallile ka kõrvalasuv 20×50 m suuruse silikaattellistest hoone teine korrus. Kella poole kaheteistkümneks öösel saadi tuli kontrolli alla.
Kaarhall, kus kunagi asus rebasefarmi nahastustsehh, hävis tules täielikult. Hävis ka kõrvalmaja, kus kunagi olid rebasefarmi kontor, töötlusruumid ja nahaladu. Kompleksi eemalasuvatesse hoonetesse tuli ei levinud. Hooned kustutati lõplikult alles esmaspäeva pärastlõunal kella kaheks.
“Teise korruse aknad olid puruks pekstud. Kui kaarhall põles, tekkis tõmme ja vedas tule kõrvalmajja,” oletas naabruses elav mees, kes tulekahjujärgsel hommikul oli paika vaatama tulnud. Ta rääkis, et temagi oli üks neist töömeestest, kes pigikatusega telliskivihoonele teise, puidust korruse peale ehitas. “Praegu on ikka õudne pilt!” ohkas ta.
Kolmanda raskusastme väljakutse
Esmaspäeva hommikul päästetööde juhtimise üle võtnud Käina päästekomando pealik Janno Üksik ütles, et kohalejõudnud päästjatele tundus, et tegu on mahajäetud hoonega ja kedagi hoones sees pole. Põlengule reageerisid kõik Hiiumaa tuletõrjeüksused, nii kutselised kui vabatahtlikud, sest tegemist oli teise raskusastme väljasõiduga, mille kohale jõudnud päästjad tõstsid kolmandaks.
Üksik selgitas, et teise astme väljakutse puhul sõidab välja kaks, kolmanda puhul viis päästemeeskonda.
Sündmusele reageerisid Käina ja Kärdla komandode kutselised päästjad ning Emmaste ja Kõrgessaare vabatahtlikud päästjad. Kokku käidi kahjutuld kustutamas seitsme autoga, Kärdla ja Käina päästekomandost oli kummastki ametis seitse päästjat, Emmastest ja Kõrgessaarest kummastki kaks vabatahtlikku, lisaks Kärdla operatiivteenistusest kaks teenistujat.
Hoone on varisemisohtlik
“Piir põlengule pandi juba öösel, aga teise ehitise konstruktsioonid on keerulised – ei pääse tulekolletele ligi. Palju peab lõhkuma ja lammutama,” selgitas Üksik. Tulekoldes oli palju puitmaterjali ja kipsplaati, mis uuesti ja uuesti tuld võttis. Järelkustutustööde käigus keskenduti hoone põrandas olevatele tulepesadele, kuid kuna hoone oli muutunud varisemisohtlikuks, oli raskendatud ka nende kustutamine.
“Asjad kukkusid hoones ja hoidsime vaid tuld edasi levimast,” rääkis Üksik öisest võitlusest tulega. Alles hommikul kui valgeks läks, hakkasid päästjad hoone konstruktsioone avama ja tulepesi likvideerima.
Esmaspäeval tulekahjukohta uudistama tulnutel ei soovitanud Üksik põlevatele majadele eriti lähedale minna, kuna iga hetk võib mõni ehitusdetail alla või ümber kukkuda.
Neli-viis inimest, kes paika vaatama tulid, rääkisid, et hoonetekompleks on tühi olnud oma 15 aastat pärast seda kui karusloomi kasvatanud OÜ Minkfox pankrotti läks. “Noored käisid siin kogu aeg. Korra tegid ka varem tuld, sest kahe maja vahel tuulekast oli möödunud suvel põlemisjälgedega,” rääkis kohalik naine, kes aastakümneid rebasefarmis töötas. “Autosid käib siin sageli,” lisas ta.
Kahtlus: Hoone süüdati
Tulekahju põhjuse selgitab välja menetlus, aga esialgsetel andmetel hoones elektrit ei olnud ning päästeameti kommunikatsioonijuht Kristi Kais ütles, et seepärast on kahtlus, et hoone süüdati. Õnnetuses keegi viga ei saanud.
Hooned kuuluvad 2003. aastast Pärnu ettevõttele OÜ Mesmerix, mille juhatuse liige on Agu Truija. Truija ütles, et hooned ei olnud kindlustatud. Ta ei osanud hinnata põlenguga tekitatud kahju suurust  ega osanud öelda ka seda, mida laguneva hoonekompleksiga ette võtta.
2003. aastal kui Truija kompleksi ostis, ütles ta Hiiu Lehele, et kavatseb hooned viia sellisesse seisu, et need talve üle elaksid ja siis taastada karusloomakasvanduse. “Paistab, et eelmised omanikud ei ole varasse sugugi heaperemehelikult suhtunud,” ütles Truija 2003. aastal. Nüüdseks on hoonetekompleks OÜle Mesmerix kuulunud 11 aastat.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411