Teisipäev, veebruar 17, 2015
 

Bilirubiinimõõtja – üks heategudest

Eelmisel nädalal sai Hiiumaa haigla sünnitusosakond kätte neile kingitud bilirubiinimõõtja ehk kollasuse analüsaatori.
Saare haigla on heategevuse toel saanud kümmekond erinevat seadet, neist hinnalisim on 2012. a tööd alustanud kompuutertomograaf ja suurim abisaaja laste- ja sünnitusosakond.
Jõulusoojust vastsündinuile
Kolmapäeval, 4. veebruaril Hiiumaa haiglasse jõudnud ligi 4000eurose bilirubiinimõõtja said kingiks haiglad üle Eesti.
“See on selles mõttes hea aparaat, et ei nõua beebilt vere võtmist,” selgitas haigla ülemõde Riina Tamm. Ta näitas, kuidas mõõtmiseks pannakse seadme andurite vahele beebi kõrva ülaosa ja aparaat määrab bilirubiini hulga valguspeegelduse teel.
Tamm ütles, et esialgu on kavas mõõta kõigi Hiiumaa haiglas sündivate laste bilirubiini taset, tõsi, mitte kohe sünni järel, vaid korduvvisiidil, mil vanemad pöörduvad lastega tagasi sünnitusosakonda lapsi vaktsineerima ja kuulmistestile.
“Tänapäeval lähevad lapsed nii vara koju, et me õieti ei näegi enam kollaseid lapsi. Vanasti nägime rohkem,” meenutas 25 aastat haiglas ametis olev ülemõde ja ämmaemand Riina Tamm.
See kingitus tehti Kanal2 saate “Jõulusoojus” abil, sama saate aasta varasema toetusega sai haigla sünnitusosakonnale uut tüüpi pulssoksümeetri.
Abi lasteosakonnale
Päev hiljem, 5. veebruaril sai Hiiumaa haigla üle 3100eurose toetussumma ASilt Selver ja samal päeval jõudis kohale selle eest ostetud elustamisvahendite käru. Praegu ootab sünnitus- ja lasteosakonna teenindamiseks mõeldud käru veel tarvikutega komplekteerimist.
Mullu ostis haigla Selveri  toetuse abil vastsündinute kuulmisuuringute aparaadi.
Varasematel aastatel on ostetud vererõhuaparaat, mitu pulssoksümeetrit, elustamisaparaat, voodi ja taastusraviks mõeldud takistusrada.
Kolme aasta eest sai Hiiumaa haigla läbi aegade suurima annetuse, millega soetati kompuutertomograafi. Annetuste kogumise algatas 2010. aastal MTÜ Hiidlaste Koostöökogu. Kaks aastat hiljem oli tänu heade inimeste annetustele, Hiidlaste koostöökogu, ETV Jõulutunneli, Swedbanki annetuskeskkonna, Hiiumaa haigla ja sotsiaalministeeriumi koostööle kompuutertomograafi ostuks vajaminev raha koos ja ruum valmis. Seadme pidulik avamine oli 25. septembril 2012 ja avapäeval tegi sellega esimese uuringu neuroloog Toomas Toomsoo.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411