Teisipäev, jaanuar 13, 2015
 

Vald ehitas Suuremõisa põnnidele unelmate lasteaia

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Juba nädal aega on Suuremõisa lasteaialapsed taas oma vanas majas tagasi, aga maja on vahepeal saanud uue ilme nii seest kui väljast.
Koolieelikud pidid remondi ajal lastehoius käima selleks kohandatud korteris pea pool aastat. Esimest korda said nad pärast remonti oma uude majja eelmisel esmaspäeval.
Tõenäoliselt nad lasteaiamaja ära ei tundnudki, sest vanast Priidu-tüüpi majast, mis 90ndatel lasteaiaks kohendati, on järel vaid seinad ja katus.
Hiiu Lehe ajakirjanikule tegi tuuri uue kuue saanud majas Suuremõisa lasteaed-algkooli direktor ja Pühalepa vallavolikogu hariduskomisjoni esimees Antti Leigri.
Kõik uutmoodi
Klaasuksest sisenedes satub tulija valgusküllasesse ja avarasse ruumi, maja esiküljele ehitatud klaasgaleriisse. Siia saavad lapsed panna oma üleriided ja jalanõud enne rühma minemist. Samas õue mängima minnes saab vahetada taas riided ja teise ukse kaudu joosta otse lasteaia õuealale.
Kätepesu tarbeks on maja keskel kraanikausid, suur peegel ja tualettruumid. Vasakust uksest sisenedes on avar ruum laudade-toolidega. “Siin saab nii süüa kui ka õppida-joonistada-meisterdada,” selgitas Suuremõisa lasteaed-algkooli direktor Antti Leigri.
Maja paremas pooles on aga avar ruum nukumööbli, raamaturiiuli, mänguasjade ja teleriga. “Siin saab mängida, filme vaadata, aga ka kõik laste peod koos vanematega ära pidada,” ütles direktor.
Mängutoast pääseb suvel ka terrassile ja sealt edasi avarasse õue.
Remondimaterjalid on lastesõbralikud, kõikjal näeb palju puitu. Laes on akustiline laeplaat, mida kasutatakse helistuudiotes. Tänu sellele on majas on vaikne, kuigi lastel on mängu ja meisterdamise aeg. Maja tagaosas asuval magamisruumil on helikindel uks ja nii võib laste lõunauinaku ajal ka tolmuimeja töötada: mängutoast ei kosta magajateni mingit müra.
Terve hoone viidi maaküttele, majja on rajatud ventilatsioonisüsteem ning ruumides on nõuetekohane värske õhk ja valgustus. Lisaks soetati ka palju uut sisustust, samaks jäid vaid laste voodid.
Tehtud oma rahaga
“Maja oli külm, küttekulu suur ja polnud mõistlik, et viimane inimene, kes majast lahkus, pani külma ilmaga soojapuhuri torude juurde, et need ära ei külmuks,” meenutas direktor Leigri remondieelset olukorda.
Vallavalitsus arvas, et lihtne remont enam ei päästa ja maja tuleb kapitaalselt ning just laste tarbeks ümber ehitada. Ka Pühalepa vallavolikogu otsustas mullu aasta algul üksmeelselt, et lasteaed tuleb korda teha ja kevadel telliti ehitusprojekt arhitektibüroolt Salto.
“See polnud lihtne objekt ja projekteerijadki pidid mitu korda muudatusi sisse viima,” rääkis Leiger. Samas sai vald paindlikult ja vastavalt vajadusele projekti muudatusi sisse viia. Ajal kui omavalitsuste ehitusi finantseeritakse valdavalt toetustega, investeeris Püha­lepa vald omaenda eelarvest lasteaia ümberehitusse 260 000 eurot. Samuti ei võetud ehitustöödeks laenu.
OÜ Haasoja alustas töid mullu juuni lõpus ja kõik sai valmis detsembris.
Koolijuht tänas abivallavanemat Eve Kustalat, kes oli vallavalitsuse poolne projektijuht ja viis läbi hankeid nii ehitaja kui projekteerija leidmiseks.
Lapsi on lasteaia nimekirjas 21, kuigi lasteaed on ehitatud 20 mudilasele. Korraga on tavaliselt kohal umbes 15 last.

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Kadi

    Hästi

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411