Reede, jaanuar 16, 2015
 

Raivo Aeg: Murekohad sarnased

Hiiumaal valijate ja erakonnakaaslastega kohtunud värske IRLi liige Raivo Aeg leiab, et probleemid on Lääne-Eesti kõigis maakondades sarnased.
Detsembri lõpus käis Hiiumaal valimiste eelsel ringreisil IRLi liige Raivo Aeg, kes kandideerib märtsis toimuvatel riigikogu valimistel Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa valimisringkonnas.
Aeg, kes ise on pärit Saaremaalt, ütles Hiiu Lehele, et on Hiiumaa teemadega kursis läbi avaliku meedia ja tuttavate kaudu.
Ta leidis, et laias plaanis ei erista Hiiumaad miski Saaremaast ja Läänemaast: põhimureks ääremaastumine, inimeste lahkumine. Heal juhul Tallinna ümbruse nn kuldse ringi valdadesse, halvemal juhul välismaale.
Murekohad: merepiir ja siseturvalisus
Aeg, kes oli politsei peadirektor aastatel 2005–2008, ütles, et majandussurutise aastatel on enim kannatada saanud ja lausa vaeslapse ossa jäetud Eesti siseturvalisus. Ta tõi näiteks, et valdkonna töötajate arv on aastatel 2006–2012, seega ka Aegi enda ametisoleku ajal, vähenenud 14,9 protsenti ehk 2050 inimese võrra. “Kõige kurvem on, et ei koondata ainult vakantseid ametikohti, vaid töötavaid politseinike,” ütles Aeg. Võrdluseks tõi ta, et välisministeeriumis on töötajate arv samal perioodil kasvanud 3,8 protsenti.
Tema hinnangul on kõigi kolme eelnimetatud maakonna jaoks ühine ka merepääste­võimekuse teema. Samas ei näe ta probleemi selles, et kohtadel riiklikku päästevõimekust kokku tõmmatakse ja radarvaatlejad Tallinna kokku koondatakse.
“Kui riik võtab oma ressursse ära, siis peavad olema partnerid, kes seda tööd teevad. Valik on kas osta teenus sisse või tekib võimekus vabatahtlikkuse alusel,” ütles ta.
Ta rääkis, et vabatahtlikud päästjad on suhteliselt hästi tööle hakanud, neil on varustus, koolitus- ja tunnustussüsteem. “Nende võimekus aina kasvab, aga vabatahtlikel pole kohustust või vahel ka võimalust appi rutata,” ütles Aeg.
Tallinna viia plaanitavate Hiiumaa radarvaatlejate kohta ütles ta, et kohapeal ei peagi töötajaid olema: “On ükskõik, kus ekraani jälgitakse ning Tallinna võivad koonduda need töökohad, mis ei halvenda siinset olukorda. Reageerimisvõimekus aga peab jääma kohapeale.”
Samas märkis ta, et kuigi merepiiri tehniline jälgimine toimub kogu aeg, tuleks vee all toimuva jälgimiseks välja arendada eraldi võimekus.
IRLi valimislubadus
IRLi valimislubadus riigikogu valimistel on, et 500 eurot palgast võiks olla tulumaksuvaba. Seega jääks 500eurose palga saajale kuus rohkem kätte kuni 69 eurot. “Erasektori palku riik ümber muuta ei saa, ainult korrastada maksupoliitikat,” selgitas Aeg.
“Tulumaksuvabastusega laekuks riigikassasse küll vähem raha, samas kogub riigi praegune maksusüsteem raha ka neilt, kes saavad väiksemat sissetulekut ja siis jagab seda läbi sotsiaalmaksu tagasi,” selgitas Aeg.
Tema sõnul maksaks selline ümberkorraldus 120 miljonit eurot, sellest 60 miljonit eurot saadaks riigikassasse tagasi, kui tulumaks jätta veel ühe protsendi võrra langetamata, 30 miljonit eurot tuleks sotsiaaltoetuste arvelt, mida praegu makstakse, ja 30 miljonit laekuks riigikassasse sellest, et inimestele jääb rohkem raha kätte ja see tuleb tarbimisest uuesti käibesse. See omakorda elavdaks riigi majandust ja annaks täiendavat tulu ettevõtlusele.
Aeg loodab IRLi valimisnimekirja esinumbrina kindlasti riigikogusse pääseda ning valituks osutudes loodab ta kord kvartalis ka Hiiumaale jõuda. Kindlat vekslit, et ta siia saarele nii tihti jõuab, ta siiski välja ei andnud.
Osaline Puusepa afääris?
Raivo Aegi nimi kerkis aasta lõpus esile ka Vene luure heaks tegutsenud Uno Puusepa afääriga seoses. Vene meedia teatas, et kaitsepolitseis 20 aastat töötanud eestlane Uno Puusepp on FSB eriagent ja NTVs näidatud filmis “Meie mees Tallinnas” halvustati Raivo Aegi, tollast kaitsepolitsei peadirektorit.
“See on kahetsusväärne juhus,” rääkis Aeg. “Asja hea pool on see, et selgus on teatud küsimustes majas. Inimesed peaksid aru saama, et filmiklipi eesmärk on Eestile kui riigile koht kätte näidata,” ütles Aeg. “Sellega püütakse jätta mulje, et riik on väike ega saa iseendaga hakkama, seega pole usaldusväärne ning vajab tuge Euroopa suurriikidelt nagu Inglismaa, Prantsusmaa ja Saksamaa.”
Vabariiklikule meediale on Raivo Aeg öelnud, et tema arvates on Moskvale ilmselt pinnuks silmas tema otsus minna poliitikasse ja kandideerida riigikogusse.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411