Reede, jaanuar 30, 2015
 

Kuidas mõjutab madal nafta hind bensiini hinda?

Küsimustele vastab TTÜ rahanduse ja panganduse õppetooli professor Karsten Staehr.
Miks on nafta hind üldiselt nii madal?
Suur nafta hinna langus dollarites algas 2014. a suvel. Siis oli rafineerimata nafta hind ligikaudu 100 dollarit barreli kohta ning sellest ajast on hind langenud 50 dollarini barreli kohta. Languse on põhjustanud nii pakkumise kui nõudlusega seotud tegurid.
Pakkumine on viimastel aastatel väga kiiresti kasvanud. See on suuresti tingitud revolutsioonist põlevkivi kaevandamises, sest uus naftapuurimismeetod – hüdrauliline purustamine – võimaldab nüüd kaevandada naftat väga sügaval asuvatest kiltkivi kihtidest. Eestis on põlevkivi ülemistes maapinnakihtides, kuid mujal maailmas asub see palju sügavamal. Uus tehnoloogia võimaldab kaevandada naftat ja maagaasi sügavalt maapinnast ning see on suurendanud põlevkivist naftatootmist USAs ja teistes maades. Samuti on nafta pumpamine suurenenud sellistes riikides nagu Iraak ja Brasiilia.
Nõudluse kasv nafta järele on aeglustunud Euroopa nõrga majanduse ja pisut väiksema majanduskasvu tõttu Hiinas ja muudes Aasia riikides. Järkjärguline üleminek taastuvenergiale on samuti vähendanud nõudlust nafta järele.
Kiiresti kasvav pakkumine kombineerituna nõudluse väiksema kasvuga on nafta hinda negatiivselt mõjutanud. See, et langus on olnud nii kiire, näitab, et pakkumine ja nõudlus on lühikeses perspektiivis hinna suhtes jäigad, st pakkumine ja nõudlus ei reageeri väga tugevalt hinnamuutustele. See tähendab, et nafta järsule liigpakkumisele peab tasakaalu taastamiseks järgnema suur hinnalangus. Kuid aja jooksul nõudmine ja pakkumine tõenäoliselt kohanduvad rohkem. Viimastel kuudel on naftafirmad teatanud uute projektide edasilükkamisest ja suure maksumusega projektide lõpetamisest, seega järgmise aasta jooksul pakkumise kasv tõenäoliselt aeglustub.
Kui otseselt ja kiiresti mõjutab nafta hind sõiduautode bensiini hinda Eestis?
Muutused nafta hinnas kanduvad tavaliselt bensiini hindadesse üle üsna kiiresti. Juba praegu on nafta hinna langus toonud kaasa oluliselt madalamad bensiinihinnad Eestis. Bensiini hind Eestis on alates eelmise aasta suvest langenud ligikaudu 20 protsenti. See on loomulikult vähem kui 50 protsenti nafta hinna langus dollarites sama perioodi jooksul, kuid see näitab, et dollari väärtus on euro suhtes suurenenud ning rafineerimis- ja transpordikulud ning riigilõivud on üldjoontes jäänud samaks.
Kas on võimalik, et bensiini hind langeb veelgi?
See sõltub peamiselt nafta hinna edasisest arengust dollarites ning dollari ja euro vahetuskursist. Ausalt öeldes ei ole keegi suutnud nende hindade kohta teha usaldusväärseid prognoose. See kehtib nii turuosaliste, kommentaatorite kui ka majandusteadlaste kohta.
Mitmetes akadeemilistes uurimistöödes on püütud modelleerida naftahinda dollarites. Modelleerimisel kasutatakse statistilisi meetodeid, et välja selgitada kõige olulisemad tegurid ja seda, kuidas need tegurid nafta hinda mõjutavad. Tundub, et tähtsad on sellised tegurid nagu maailma majanduskasv, teiste energiaallikate hind ja intressimäär. Kuigi on võimalik koostada mõistlikke mudeleid varasema nafta hinna kohta, ei ole neid mudeleid edukalt rakendatud tulevase nafta hinna prognoosimiseks. Midagi sarnast kehtib ka dollari ja euro vahetuskursi kohta: mudelite abil on võimalik selgitada vahetuskursi arengut minevikus, kuid need mudelid või teooriad on kasutud tulevase vahetuskursi prognoosimisel. Hinna ennustamatuse järelduseni jõuti enam kui 30 aastat tagasi ja seda on nimetatud ka Meese-Rogoffi mõistatuseks. Järelikult, kuna on praktiliselt võimatu ennustada nafta hinna ja valuutakursi arenguid, siis on samamoodi võimatu prognoosida bensiini hinna arengutrende Eestis. Bensiini hind võib tõusta ja langeda, kuid tegelikkuses ei oska keegi neid trende ette ennustada.
Kui kiiresti bensiini hind pärast kõige madalamat punkti tõuseb? Mis on kõige olulisemad tegurid?
Kogemused näitavad, et muutused nafta hinnas dollarites ning dollari ja euro vahetuskursis mõjutavad bensiini hinda väga kiiresti. See tähendab, et kui nafta hind dollarites hakkab tõusma või euro väärtus dollari suhtes suureneb, siis on mõju Eesti kütusetanklates näha ühe-kahe nädala jooksul.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411