Reede, jaanuar 30, 2015
 

Hiiumaa ettevõtjail tegus aasta

| Hiiu Leht
Aasta esimene kuu hakkab lõppema ja on viimane aeg teha kokkuvõtteid: kuidas läks Hiiumaa ettevõtetel ja mida võib tulevikku vaadates silmas pidada.
Väga positiivselt jääb möödunud aastast kõlama Kärdla uue jahisadama esimene hooaeg – tegu on ühe olulisema investeeringuga Hiiumaal, mille mõju turismisektorile näeme ilmselt juba sel aastal. Sadama hooaeg oli edukas, seda väisas üle 800 aluse ning sadamapiirkonna jätkuv areng on kogu Hiiumaale väga tähtis.
Turismiettevõtetel läks samuti kenasti. Majutatute arv Hiiumaal kasvas statistikaameti andmetel üle 10 prot­senti. Ka metsanduse valdkonnas oli huvitav aasta: mitmed ettevõtjad tegid olu­lisi investeeringuid, kindlustades sellega oma positsiooni turul ja parandades efektiivsust.
Töökohtade säilimine on võtmeküsimus
Hiiumaa majanduse süda – tootmisettevõtted – püsivad hästi konkurentsis ja investeerivad tootmise efektiivsemaks muutmiseks. Tööstussektoris on hõivatud päris suur hulk hiidlasi – ligi neljandik. Näen tulevikus suurt arengupotentsiaali ka Hiiumaa toiduainetööstusel. Hiiumaal valmistatud tooted pakuvad huvi nii saart külastavale turistile kui sobivad eksportimiseks. Eesti-
siseselt on Hiiumaa nimel positiivne kõla, mida toodete müügil annaks hästi ära kasutada. Ka puidutööstuse investeeringud kohaliku toorme väärtustamisse on kindlasti saarel oodatud.
Kõik Hiiumaa tootmisettevõtted peavad tulema toime kõrgemate transpordikuludega kui mandril tegutsevad ettevõtted. Selle tõttu viib üks meie edukas plastitootja suurema osa tootmisest mandrile. Ärilist otsust tuleb austada ning võime ettevõtte laienemisele, konkurentsivõime kasvule ja edule hoopis kaasa elada. Kindlasti on Hiiumaal paiknemisel ka eeliseid, kuid siinse ettevõtluse arengu peamiseks küsimuseks: kuidas soodustada tootmist ja töökohtade säilimist Hiiu saarel?
Pank ettevõtjale toeks
Pangandust on võrreldud õliga majanduse mootoris. Swedbank on timminud ettevõtete laenuvõimalusi selliselt, et nii suuremad kui väiksemad ettevõtmised võiksid vettpidava plaani korral finantseeritud saada. Mahukaid dokumente täitma ei pea ja suuri tagatisi polegi alati vaja: näiteks väiksemate summade puhul (kuni 10 000 eurot) piisab, kui ettevõtte omanik või juhatuse liige käendab laenu eraisikuna. Igasugused investeeringud nõuavad head läbimõtlemist ning plaanide arutamiseks võib otse meie Kärdla kontori uksest sisse astuda.
Viimase aja üks suuremaid trende panganduses on teenuste jätkuv digitaliseerumine. Raha liigub üha enam elektroonilisi teid pidi ning üle pangakontori leti arveldatakse järjest vähem. Sellele trendile viitab ka SEB panga otsus viia Hiiumaal sularahateenused automaatidesse. Samas on selge, et kuigi sularaha osakaal majanduses väheneb, ei kao sularaha käibelt täiesti ära. Vähemalt mitte veel lähemas tulevikus. Nii on Swedbank Kärdlas valmis jätkuvalt münte vastu võtma ning valuutavahetuse tehinguid pakkuma.
Ettevõtluse areng Hiiumaal on kogu piirkonna hea käekäigu tagatiseks. Panga rolliks jääb ettevõtjatele nõu ja jõuga abiks olla.

Elmo Harjak
Swedbanki
suurkliendihaldur

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411