Reede, detsember 19, 2014
 

Väike ja visa ettevõte: kliendid on meid hoidnud

Kadi Laid
Perekond Elleri ettevõte OÜ Relle Autokaubad pälvis tänavu Hiiumaa ettevõtluspäeval tiitli “Väike ja visa”.
Üle 22 aasta Hiiumaa autoomanikke vajaminevaga varustanud väikefirmale oli tunnustus suisa ehmatus. Ettevõtte üks omanikke ja igapäevane klienditeenindaja Mart Eller rääkis, et äri järjepidevuse aluseks on kliendid ja ta tänab neid usalduse eest. “Olime tunnustusest ehmatanud küll, aga tegelikult ka väga õnnelikud: tiitel annab kinnitust, et oleme ikkagi vajalikud,” lausus ta.
OÜ Relle Autokaubad tegevusaja jooksul on muutunud nii sõidukid, mille jaoks kaupa tuua vaja, kui kauba tarneviis. Kui algusaastail tuli vajaminevale Tallinna või kaugemalegi ise järgi sõita, siis nüüd toovad kauba kohale kullerfirmad.
Oma tuba, oma luba
Töö käib nelja seina vahel Kärdlas Heltermaa maantee 10 ja sealses poes on ametis kolm töötajat: Mart Eller, tema elukaaslane Marina Väljas ja ainus pereväline, ent kauaaegne palgaline Villi Romandi. Aegajalt näeb teenindusletis ka Mardi ema, firma juhatuse liiget ja osanikku Aide Ellerit.
Aide Eller peab firma äriedu üheks saladuseks päris oma pinda. Praegu on klientide käsutuses 150 ruutmeetrine kauplus. Sama maja maanteepoolses küljes asuvad varasemad poeruumid on välja renditud käsitööpoele. Varuks aga on ostetud ka lisapinda. “See annab võimaluse tulevikus poodi laiendada või teha muid lisategevusi,” ütles Aide Eller.
Ta meenutas firma algust, 1992. aastat, mil tema praeguseks siitilmast lahkunud abikaasa Mati Eller pidas poodi sisuliselt kodugaraažis. “Mida küsiti, seda tõi pealinnast. Kauba tellimine ja üleandmine käis meie Aia tänava kodus,” meenutas Aide ja rõhutas, et Mati tegeles ainult varustamisega.
Abikaasa oli sel ala ametis ka Hiiumaa KEKis, mis 1991. a taasiseseisvumise järel laiali läks. Pärast seda, 22. aprillil 1992 panigi Mati Eller koos abikaasa Aide ja isa Harri Elleriga oma ettevõttele aluse. Mati ja Harri lahkusid järgemööda 2003. a sügisel.
Pojad abiks
Praeguseks on firma omanikeringis Aide kõrval ka perepojad Mart ja Mihkel Eller. Mart oli esiti lihtsalt isale abiks, siis läks pealinna ja õppis plekksepp-maalriks ning uudistas mõnda aega Tallinna elu. Kui ta 1998. aastal tagasi Hiiumaale tuli, rakendas ta mandril sarnases äris omandatud oskusi ja tutvusi isa poes.
Firma tegevusala on püsinud kogu aeg sama – müüakse autotarvikuid, varuosi ja tööriistu. Hiiumaal on see ainus kauplus, kust neid osta saab.
Oluliseks peab Mart Eller koostööd ja nii on Hiiu saare autoremonditöökojad nende ettevõtte jaoks nii partnerid kui konkurendid. Lisaks saab ju tänapäeval autokaupa vabalt tellida ka internetist.
“Isiklikud suhted on selles äris olulised. Kui sa ikka tead ja tunned neid inimesi, kellelt kauba ostad, lisab see usaldusväärsust,” on Mart veendunud. Ta on märganud, et suurem osa kliente on püsikliendid, harva satub poodi ka juhukülastajaid, kuid nemadki tulevad tavaliselt kindla asja pärast.
8000 nimetust kaupa
2003. aastast poes ametis olev Marina Väljas lisas, et kauplus on igati kliendikeskne: mida küsitakse, seda ka leida püütakse. Klientide ostukäitumine on tema hinnangul sõltuvuses majanduse üldisest seisust: kui raha vähe, ostetakse ainult vajaminev, kui raha rohkem, võetakse midagi lisaks või varuga.
Poe sortimendis on umbes 8000 eri nimetust kaupa: autotarvikuid, autokeemiat, tööriistu, paaditarvikuid, hooajalist kraami. Väljas rääkis, et talvel otsitakse riiulitelt sagedamini diiselkütuse lisandeid, silikooni uksetihenditele, lukusula; suvel seevastu päikesesirme, aknapesuvedelikku, erinevaid õlisid.
“Vahel tuleb klient üht kindlat asja ostma, arutelu käigus selgub aga, et ta vajab hoopis midagi muud või lisaks midagi, mida ta küsida ei osanud,” avas Väljas poe konsultatsioonileti rolli. Selles letis on reeglina üks kollektiivi meestöötajatest ning kui veidi poes seista ja sisenevaid kliente vaadata, paljud just selle leti juurde suunduvadki.
Villi Romandi lisas oma kümneaastase müüjakogemuse baasil, et inimesed muutuvad järjest mugavamaks. Ta tõi näiteks, et kui varem leidus kliente, kes ostsid rikkis generaatorile uued dioodid ja vahetasid need, siis nüüd ostetakse ja vahetatakse välja kogu generaator.
Nii Villi Romandi kui ka Mart Eller tõdesid, et autoalane haridus on neile nende töös heaks aluseks. Majandusarvestust õppinud Marina Väljase õlul on lisaks klienditeenindusele ettevõttes ka raamatupidamine. Aide Eller aga naudib pensionipõlve ja on vahel poes abiks.

 

Sildid: ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Aivo Pere

    Olete tublid ja häid saabuvaid pühi!

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411