Teisipäev, detsember 2, 2014
 

Suvised suurpidulised tänatud

Helja Kaptein | Hiiu Leht
XXVI laulu- ja XIX tantsupeo “Aja puudutus. Puudutuse aeg” Hiiu maakonna tänupidu peeti Hiiu maavalitsuses majas, kuhu olid kutsutud kõik siinsete kollektiivide juhid.
Hiiumaa rahvakultuuri spetsialisti Helle-Mare Kõmmuse korraldatud tänupeoga tõmbati joon alla suvisele suursündmusele. “Ehthiidlaslikult ei tähenda see vaid sooja kallistust, vaid elus ettetulevatest asjadest rääkimist nii, nagu nad on,” ütles Kõmmus sissejuhatuseks.
Ta lisas, et tänupuudutusega meenutavad nad kõiki suviseid peoeelsed ja järgsed tegemisi. “Tantsijad, kes raske harjutamise läbi peoliste kilda arvatud, alustasid proovidega nädal varem. Ilm oli siis külm ja kõle, kolm esimest päeva vihmane ja külm, neli järgnevat päeva käis võitlus kuumusega,” meenutas Kõmmus.
Meenutamaks suvist ilmaviperust, palus Kõmmus kõik kokkutulnud esmalt õue purskkaevu äärde, kus üllatuseks ootas soe hernesupp nagu prooviväljakutelgi. Supikausi said ka Aet Maatee ja Hirvo Surva Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutusest, kes samuti hiidlaste peol kohal olid.
Surva ütles tänukirju üle andes, et tegelikult ei ole laulu- ja tantsupidu lõppenud ja see ei lõpegi kunagi: “See on protsess, mis kestab. Ajalukku on läinud vaid üks etapp ja seda saab meenutada.” Tema sõnul annavad oma panuse peo õnnestumisse nii lauljad, tantsijad, pillimängijad kui turvamehed, arstid, toitlustajad, koristajad, et peo ime sünniks. “See saab sündida vaid tänu killukesele oma südamest ja nende hingekillukeste mosaiik ongi see, mis sünnitab selle ime,” kõneles Surva rõhutades, et seda suurt pidu ei saa iial siduda sõnaga “mina”, vaid see on “meie”.
Laulu- ja tantsupeo tänupeod korraldasid kõikides Eesti maakondades laulu- ja tantsupeo sihtasutus koostöös kohaliku rahvakultuuri spetsialistiga.
Maavanem Riho Rahuoja tänas kollektiivide juhte elamuse eest, mida lauljad-tantsijad-pillimehed talle ja kõigile peokülalistele andsid. “Vaadates staadionil kümmet tuhandet inimest – see on sama palju kui kogu Hiiumaa elanikkond – sain aru, et tantsurahvast on meil ikka väga palju. Eestlased on laulurahvas ja seda lummavat emotsiooni ei saa kusagilt mujalt kui laulukaare alt,” rääkis maavanem.
Ringi- ja koorijuhtidele oli antud koduülesanne, kus igaüks pidi panema maavanema kabineti seinal olevale suurele Hiiumaa kaardile kleepsu selle koha peale, kus elavad nende kollektiivi liikmed.
“Olete ida poole kiiva, püssirohtu peaks olema saare teises servas,” märkis Aet Maatee kleepsusid seirates.
Tänutäheks said kõik kollektiivide juhid endale laulupeoraamatu, mis kohe pärast pidu suudeti välja anda päris esimest korda.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411