Reede, detsember 5, 2014
 

Kassari rahvamajas kaasaegsed tuuled

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Laupäeval tähistas pooleteist sajandi vanune Kassari rahvamaja jälle uut algust – majas on sees vesi ja kanalisatsioon ning raamatukogu poole peal uus kamin-ahi.
Laupäeva õhtul oli Kassari rahvamaja tõeline rahva maja – õueküünlad meelitasid pilkasest pimedusest tuppa astuma. Raamatukoguruumis praksusid kaminas puud ja köögist tuli meeldivat värske leiva lõhna. Kõik ruumid olid täis külalisi, kes värskelt remonditud ruume oma silmaga kaema tulid. “Majas on nüüd vesi, kanalisatsioon, ahi, köök,” võttis Kassari haridusseltsi juhatuse liige Tiivi Lipp suure töö nelja sõnaga kokku.
Modernne köök
Tegelikult on areng suur: kamin tehti koos leivaahjuga, varem polnud majas üldse kööki, kus süüa teha. Nüüd on tunnustatud köök, kus valmistatud toite-hoidiseid võib isegi müüa, ja mis kõige toredam – enam ei pea seltsimajja kohvivett kanistritega vedama.
Rahvamaja tunnustatud köögi mööbli kavandas ja valmistas Kassaris tegutseva OÜ Moderustik omanik Marti Kivimägi. “Kavandamisel tuli lähtuda sanitaartehnilistest nõuetest ja mõnevõrra suuremast kasutuskoormusest kui koduköögis,” selgitas Kivimägi.
“Samas oli soov säilitada köögis siiski kodust hubasust.” Tulemuseks harvaesinev materjalide kooslus: hästi hooldatavad roostevabast metallist pinnad kombineerituna naturaalse tammepuiduga. Poolprofiköögi köögitehnika valikul lähtuti parimast hinna ja kvaliteedi suhtest.
Vald toetab
Teine seltsi juhatuse liige Linda Tikk märkis, et külmas majas ja kasukaga istudes ei taha enam keegi koos käia – aeg on niipalju edasi läinud. Vahepeal tekkis kahjuks surnud seis, kus rahvamaja toetusetaotlused rahastust ei saanud. Lõpuks toetas Hiidlaste koostöökogu läbi LEADER programmi ja ka Käina vald leisid nii palju raha, et Kassari rahvamajja investeerida. Projekti “Kassari rahvamaja tunnustatud köök” ehitustööd maksid kokku 33 000 eurot.
Käina vallavanem Omar Jõpiselg rääkis avamisel, et kellelegi ei meeldi, kui rahvas maapiirkondadest ära pealinna sõidab. Miks siis peaks külainimesele meeldima, kui kogu valla elanikkond Käinasse koondub? “Rahvamaja toetamine vallal hinge kinni ei võta,” kinnitas Jõpiselg. “Püüame aidata, et kohapeal midagi sünniks, seda hoida ja toetada.”
Eelmisel aastal muutis vald Kassari rahvamaja rahastamisüsteemi. Varem oli siin raamatukogu laenutuspunkt, mille töötaja palkas vald. Nüüd andis vald teenuse üle Kassari haridusseltsile ja sama summa eest võis selts valida inimese, kes peab raamatukogu lahti hoidma ja võib majas ka kõiki muid asju teha.
Maja perenaiseks palgati aasta algusest Liisi Leman-Kummer, keda projektide kirjutamisel toetab Anna Lipp. Mõlemad on ka seltsi liikmed.
Lipu sõnul on põhiülesanne arendada majas välja teenuseid nii kohalikele inimestele kui turistidele. “Samuti on vaja tegeleda sellega, kuidas maja niiöelda pildile saada ja raha teenima panna,” lisas Lipp.
1800. aastal Mäeküla külakõrtsiks ehitatud hoone ehitati 1867. aastal kooli jaoks ümber kivihooneks. Ehituspaas saadi praeguse Sääretirbi lähistelt kohalikust murrust. Praegu kuulub maja Kassari haridusseltsile, millel liikmeid 28.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411