Teisipäev, detsember 9, 2014
 

Jahimehed on Küti äri üles leidnud

Liina Siniveer | Hiiu Leht
Novembris sai täis teine tööaasta Käina alevis avatud kalastus-, jahindus- ja vaba aja tarvete poel Küti äri. Omanik ja müüja Kersti Tammerand (42) ütleb, et nüüd ta juba teab, mida hiidlased tahavad.
Käina alevikus osaühingule Tammed ja Rannad kuuluv Küti äri on olnud avatud kaks aastat.
Neli aastat tagasi mandrilt Hiiumaale kolinud neljalapselise pere ema Kersti Tammerand sai julgust oma firma luua, kuna töötas samalaadses ettevõttes ka mandril elades.
Kuigi Kersti ja ta abikaasa Tiit on mõlemad mandrilt, tekkis perel Hiiumaal sündinud ja siia tagasi kolinud ämma külastades soov ka endale saarele maja osta. Pärast paari aastat suvitamist ja nädalavahetuseti käimist kolitigi päriselt.
Abikaasa käib siiani mandril tööl. Kerstil oli tuttavatest ees vaid ämm Aime, aga ta ei kahetse tehtud otsust.
“Vaatamata raskustele, ei plaani me tagasi kolida: elukvaliteet on siin ikkagi midagi muud,“ ütleb Kersti.
Ajal kui peret veel polnud, käis ta ka ise jahil ja kalal. “Jahil rohkem: ma tean, mis seal metsas tehakse ja milline padrun millisele relvale läheb,” kinnitab Kersti, et jahindus- ja kalandustarvete müük on valdkond, mida ta tunneb ja mis talle meeldib.
Padrunitest patareideni
Julguse Hiiumaal pood avada andis tõsiasi, et Tammeranna hinnangul oli kalandustarbeid siin varem vähe saada ning padrunid ja muu jahinduskaup puudus sootuks.
Omaniku sõnul on kliendid nüüdseks poe üles leidnud ja hästi omaks võtnud. Jahimeeste üle peab ta padrunite ostmise tõttu arvet ja nii on Tammerannale teada, et poes on käinud sadakond padruniostjat.
Poodi on oodatud ka kõik need, kes vabas õhus aega veedavad. Siin leidub matkavarustust kummikutest gaasipriimusteni, madratseid, telke, õuemänge, kindaid-sokke, sh ka naiste suurustes. Memmekesed käivad ja ostavad jäätaldasid ja taskulampe. Valikus on ka spetsiifilisemaid patareisid. Detsembri suur müügiartikkel on aga hoopis ilutulestikutarbed.
Kalastajatele on nii õngeasju kui võrgumeestele vajalikku. Valik on päris hea ja poepidaja sõnul kiidavad seda ka mandrilt tulnud kalamehed. Kersti Tammerand ütleb, et kuna ta ise ei ole selles valdkonnas väga kogenud, tellibki ta kalastuskaupa kalameeste soovide kohaselt. “Nad seletavad lahkelt, millised on uued trendid: nad ju seal jõe peal kuulevad ja teavad rohkem kui mina siin. Räägivad, et nüüd püütakse sellega ja sellega, ja siis ma tellin,“ selgitab müüja.
Kaheaastane kogemus on poepidamise palju lihtsamaks teinud ja Kersti sõnul nüüd ta juba teab, mida kohalikud tahavad: “Kui on mingi soov, võib alati tulla küsima – võimalusel tellime.”
Omanik ütles, et kuigi inimestel võib olla eelarvamus, et neil pole Küti ärisse asja, tasub siiski uudistama tulla.
Muuseas, inimesi toob tema poega tutvuma ka Tammeranna abivalmidus ja vahel on siin omamoodi pakihoiupunkt.
Käive kasvas kolmandiku
Tammerand ütleb, et kuigi ettevõtja leib ei ole nii stabiilne kui palgatöötajal, tasub vaev end ära ja lisaväärtuseks on võimalus olla ise enda peremees. Ka töökoht on kodu ligi.
Oma konkurentsieeliseks nimetab seda, et pood on avatud aastaringselt. Kuigi talvine käive ei ole suvisega võrreldav, padruneid ostetakse ikka – jahimehed on nüüdseks, pärast mõneaastast pausi, harjunud, et padruneid saab ka Hiiumaalt.
Mulluse, esimese täispika majandusaastaga jäi Tammerand rahule: äri jõudis juba kasumisse. Tänavune käive tõotab tulla mullusest kolmandiku võrra suurem. Siiski läheb suur osa müügitulust praegu veel uue kauba soetamiseks.
Tammerand prognoosib, et ka järgmine aasta tuleb hea: käive peaks kindlasti kolmandiku jagu kasvama.
Olemasolevad ruumid hakkavad juba kitsakski jääma. “Kui ma seda ruumi üürisin, siis majaomanik ütleski, et ka Rauapood sai siit majast stardi,” ütleb poepidaja.
Kui praegu toimetab Kersti Tammerand oma poes üksinda, siis unistuseks on palgata töötaja, kes teaks relvadest kõike ja oskaks neid ka parandada.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411