Reede, detsember 5, 2014
 

Hiiu vägilase Leigri lood raamatusse raiutud

Helja Kaptein
Hiiumaa kirjaniku ja rahvaluulekoguja Jegard Kõmmuse poolt loodud kuueosaline Hiiumaa vägilasmuistendite sari “Iiu Leiger” ilmub veel sel kuul raamatuna.
Emmaste Sõruotsa murrakus ja kohaliku pärimuse põhjal  kirjutatud teose ilmutamise võttis enda südameasjaks Jegardi pojatütar Helen Kõmmus, kes töötab Eesti rahvaluulearhiivi teadurina.
Raamatu esitlus algab laupäeval, 20. detsembril kell 13 Kärdlas Hiiumaa muuseumi Pikas majas, kus tähistatakse Jegard Kõmmuse 100. sünniaastapäeva ja esitletakse tema raamatut.
Samal õhtul kell 18 on Kärdlas Uus tn 24a palvemajas Jegard Kõmmusele pühendatud mälestushetk, kuhu kõik on oodatud.
Hiiumaa kirjanik, keelemees ja koduloouurija Jegard Kõmmus nägi ilmavalgust Sõru külas 21. detsembril 1914 ja läks manalateele Kärdlas 30. mail 1988.
Igapäevase leiva teenis Jegard meremehena: enne teist ilmasõda madrusena kaugsõidulaevadel, pärast ligisõidutüürimehe ja sadamaülemana Hiiumaal.
1961. aastast alates oli ta Eesti rahva muuseumi korrespondent. Ta kirjutas hiidlaste rannakülaelust ja meresõitudest ning talletas muheda hiiu naljaga vürtsitatud murdekeelt ja rahvaluulet. Lisaks pärimuse kogumisele oli ta ka andekas luuletaja ja sõnaosav kirjanik, kelle loomingut on viisistanud mitmed heliloojad ja avaldanud kohalikud ajalehed.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411