Reede, detsember 12, 2014
 

AS EstPak Plastik laieneb mandrile

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kärdlas tegutsev 15aastane plastitööstus EstPak Plastik laiendab tegevust, aga mitte saarel, vaid Tallinna külje all. Tootmine säilib ka saarel.
Aasta aastalt on tehase toodanguhulk kasvanud, kuid Kärdla ääremail asuva tehase ruumides pole plastkarpe tootva EstPak Plastikul enam laienemisruumi. Uut tootmishoonet planeerides otsustasidki omanikud selle ehitada hoopis Tallinna külje alla Jälgimäele.
Üks omanikke, Enno Harjak ütleb, et Hiiumaa patrioodina tahtnuks nad uue tehase kindlasti Hiiumaale ehitada, aga hinnakonkurents on tihe ning 90 protsenti ettevõtte toodangust, st umbes 600 rekka-
koormat läheb esmalt läbi Tallinna. Lisakulu on seetõttu üle 100 000 euro aastas. Lisaks tuleb sama teed pidi Hiiumaale vedada ka tooraine.
Müük kasvab
Müügimahu kasvu tõttu oli ettevõte juba sunnitud rentima toodangu ladustamiseks ruume Tallinnas. Tänavunegi müügikäive tuleb enam kui 20 protsenti mullusest suurem ja just kasvavad müüginumbrid tingisid uue tehase ehitamise vajaduse.
Jälgimäel käivitub tehas märtsis ja töökohti saab seal olema veerandsada. Uues tehases hakkab tööle kolm vahetust seitse päeva nädalas, kuna tellimuste mahu kasvu on ette näha ka järgmisteks aastateks.
Kärdlas töötab tehas kolmes vahetuses ja viis päeva nädalas. Vastupidiselt levinud juttudele, Hiiumaa tehast pärast uue valmimist kinni ei panda. Kärdlasse jäävad rohkem tööjõudu vajavad tootmisliinid väiksemaarvuliste toodete tootmiseks.
Hiiumaal töötab praegu 22 inimest: 18 tootmises ja 4 kontoris. “Tõesti töökohti jääb siin vähemaks, aga oleme oma töötajatele pakkunud võimalust edasi töötada Jälgimäel,” ütles Harjak. “Loodame ka neid hiidlasi, kes mandril tööl käivad, oma tehases rakendada – hiidlane hoiab ikka hiidlast!”
EstPak Plastiku liinidel valmib üle 40 erinevat toote. Neist 10–15 karbi, peamiselt kondiitritoodete pakendite, tootmine jääb Hiiumaale.
Pärast uue tehase valmimist jääb siin pool tootmispinda üle, sestap otsitakse praegu võimalusi, kuidas seda kasutusse võtta. “Loodame leida sellist tööd, mis sobiks saarele,” ütles Harjak.
Turg väljaspool Eestit
Eksport moodustab EstPak Plastiku kogutoodangust 70 protsenti, Eestisse jääb vaid 30. Kaugemad kohad, kuhu karbikoormad jõuavad, on Taani ja Norra. Suurimad turud asuvadki välisriikides: lisaks eelpoolnimetatutele veel Soomes, Rootsis, Leedus. “Kaugemale ei tasu viia, konkurents on tihe ja transport läheb kalliks,” ütles Harjak.
Materjalidest kasutavad nad toiduainete pakendamiseks mõeldud läbipaistvate ja värviliste karpide tootmiseks polüpropüleeni, polüstüreeni ja polüetüleeni. Tooraine ostab ettevõte sisse Poolast, Inglismaalt, Taanist. Toodete vormide jaoks on kindel tegija Poolas. “Isegi Hiinast tulevad täiesti töökindlad ja soodsa hinnaga vormid,” lisas Harjak.
Harjak kinnitas, et töötlemisprotsess ja materjalid vastavad toiduainete pakkematerjalidele ettenähtud nõudmistele.
Valmis karpide peamised ostjad on suured lihatööstused, kondiitritööstused ja kaubandusketid.
Kindlustunne kasvab
EstPak Plastiku majandusnäitajad on head. Mullune käive oli 4,2 miljonit eurot, kasum 700 000 eurot. “Poleks julgenud muidu uut tehast ehitama hakata kui plussis ei oleks. Kindlustunne on olemas,” ütles Harjak.
“Uute tootmis-laoruumide valmimisega suureneb ka meie lepingupartnerite kindlustunne,” märkis Harjak.
Jälgimäe tehas vastab täielikult tänapäeva kvaliteedinõuetele ning tootmisliinid on tänapäeva tipptehnika. Kulude kokkuhoiuks aga on kogu tehase küttevajadus projekteeritud tootmisest tekkivale soojusele.
ASi EstPak Plastik asutasid 1999. aastal Enno Harjak, Arne Holsmer, Reinhold Holsmer ja Toivo Holsmer.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411