Teisipäev, november 25, 2014
 

Jõululaat tuleb varem

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Tänavu toimub Hiiumaa käsitööseltsi suur omatoodangu ja käsitöölaat varem – detsembri teisel nädalalõpul – ikka selleks, et jõulukingid varakult ostetud saaks.
Hiiumaa käsitööliste aasta tippsündmuseks käivad viimased ettevalmistused. Reedeks oli end 12.–13. detsembril kultuurikeskuses toimuvale laadale kirja pannud juba ligi 80 müüjat. Laada peakorraldaja MTÜ Hiiumaa Käsitööselts juhatuse liige Nele Eller ütles, et osasid müüjaid ootab korraldaja teatamatagi, osasid aga hindab eelnevalt. Valiku aluseks on pakutavate toodete sobivus sellele laadale.
“Ühelt poolt on laat aasta üks oodatuim müügivõimalus, teisalt koht, kus teiste tegijatega kokku saada ja näha, mida teised teevad, hankida ideid, noppida uusi teadmisi,” rääkis Eller, kes esmakordselt ühes teiste käsitöölistega valmistub laadalistele pakkuma oma kätega tehtud esemeid.
Ühtlasi näitab jõuluaadana tuntud sündmus hästi ka uusi suundumusi käsitöös. Kõige rohkem hindabki Eller seda, et lõviosa laadakaubast on käsitöö, mitte tööstuslik. “Ise tehtud asjade sisse jääb killuke südamesoojust,” tõi ta esile masstoote ja käsitöö erisuse. Siiski on laadale oodatud ka valitud tööstuskaup. Näiteks pakub tänavusel laadal üks mandri müüja linast kangast ja lõnga.
Põhiports müüjatest on siiski Hiiumaa omad inimesed, kellest suur hulk ka käsitööseltsi liikmed. Seltsi liikmete arv on viimaste aastatega kahekordistunud ja praegu on neid üle 80. “Me innustame neid oma töödega laadale välja tulema, sest vahel ei hinda inimene enda kätetööd ise piisavalt kõrgelt,” selgitas Eller.
Seltsi eesmärk on üldsusele näidata, mida inimesed ise oma kätega teha oskavad. Sestap loevad laadakorraldajad käsitööks ka helmesehted. Osa müüjaid, nagu Endel Vaht, Lembit Aru ja Käina lapitööringi naised, võib pidada laada raudvaraks. “Minu suur soov on näha noori järgi tulemas,“ ütles Eller ja lisas, et seltsi suvisel laadal oli laste ja noorte osavõtt juba päris hea.
Eller õpetas, et laadakaupa valides ei tasu end lasta eksitada inimesest, kes leti taga seisab. Tema sõnul müüvad osad inimesed ainult enda tehtud tooteid, teised aga kollektiivset loomingut. Näiteks Sirje Eller seisab letis, kus pakutakse käsitööseltsi liikmete kaupa, kes ise ei saanud laadale tulla, aga on valmistanud toredaid asju.
“Väga paljude kohalike ja mandrihiidlaste jaoks on oluline osta kohapeal tehtud esemeid kingitusteks,” rääkis Eller ja ütles, et laat toimib ka teistpidi – esmakordselt tuleb laadale müüma endisi hiidlasi. “Tore kui inimesed leiavad läbi sellise ettevõtmise tagasitee Hiiumaale ja saavad näha enda jaoks olulisi inimesi,” leidis laadakorraldaja.
Meenkonkurss toimub mujal
16. korda toimuva laada programmi üheks muudatuseks on konkursi “Uus meene” ärajäämine. Eller põhjendas, et turismiliidul puudub konkursi korraldamiseks huvi.
Kaheksa aastat konkurssi korraldanud Hiiumaa turismiliidu juhatuse liige Ly Kaups selgitas, et Hiiumaa kui terviku turismivaldkonna arendamine, sh mainekujunduse ülesanded anti üle sihtasutusele Tuuru ja Hiiumaa tursmikoordinaatorile ning turismiliit tegeleb edaspidi kitsamalt turismiettevõtjate, eelkõige oma liikmete huvide esindamisega.
Turismikoordinaator Lia Rosenberg kinnitas, et Hiiumaa meenete arendamisega tegeletakse edasi, kuid mitte jõululaada raames.
Rosenberg rääkis, et SA Tuuru viib koostöös teiste Lääne-Eesti arenduskeskustega läbi arendusprojekti “Loole”, mille käigus kuulutatakse üsna pea välja ka käsitöötoodete ja meenete konkurss. “Kahte samateemalist konkurssi pole mõtet läbi viia ja see tähendab, et ka Hiiumaa meene konkurssi selle aasta käsitöölaada ajal ei toimu,” ütles Rosenberg.
Käsitööseltsi eestvedamisel konkurss “Uus kingitus” siiski toimub ja parima kingituse poolt saab laadaline hääle anda.
Traditsiooniliselt on täistundidel Kärdla kultuurikeskuse suure saali laval kultuurikava, kinosaalis linastuvad lastele multifilmid. Põnevust krutib laadaloos, mille peaauhinnaks korv OÜ Hiiu Gourmet toodetega. Avatud on Triinu Kruusi laadakohvik.
Löögi all on annetuste kogumine abivajajale, sest seni puuduvad head ettepanekud. Neist või laadal osalemise soovist saab teada anda meilil nele.eller@gmail.com või Nele Elleri telefonil 516 6553.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411