Reede, oktoober 3, 2014
 

Ühispilet jõudis maakonnaliinidele

Harda Roosna
Kolmapäevast, 1. oktoobrist toimib ASi Hansa Liinid maakonnaliinidel sõitvates bussides uus piletimüügisüsteem, mis toob reisija jaoks uusi võimalusi. Pisut varem teavitas ühiskaardi kasutuselevõtmisest Hiiumaa ja mandri vahel kommertsreise tegev AS GoBus. Seega saab reisija nüüd ühiskaarti soetades ja sellele raha kandes sularahaga arveldamata sõita maakonnaliinil, istuda ümber kaugliinibussi ja jõudnud Tallinna, kasutada sealses ühistranspordis sedasama kaarti.
Ühiskaardiga maksmiseks on bussidesse paigaldatud validaatorid ehk e-kompostrid (pildil). Lisaks on bussis väike tahvelarvuti, mis automaatselt kuvab bussijuhi ja järgmise bussipeatuse nime, bussi kiiruse ja näitab ka seda, kas buss on graafikust ees või hilineb.
Ühiskaardi saab 2 euro eest soetada bussijuhilt. Hiiu maavalitsus peab läbirääkimisi  kaubanduskettidega, et ühiskaarti oleks edaspidi võimalik osta ka teatud kauplustest. 2. oktoobril veel bussijuhi käest kaarti osta ei saanud. Hommikuses Kalana–Kärdla bussi sõitnud Kristel ütles, et temal juba on Tallinna ühiskaart ja ta hakkab seda kasutama ka maakonnaliinidel. Tema kõrval istunud Silja ütles, et temagi kavatseb endale ühiskaardi soetada, kui oli kuulnud, milliseid võimalusi see reisijale pakub.
Maavalitsuse transpordispetsialist Tõnis Markus selgitas, et esimene portsjon ühiskaarte läks Hiiumaa koolide õpilastele. Väike kogus kaarte bussides müümiseks jõuab kohale hiljemalt esmaspäevaks, 6. oktoobriks. Markus ütles, et uus portsjon kaarte on juba tellimisel ja palus kaardisoovijail natuke kannatust varuda.
Uus piletimüügisüsteem toob kaasa ka soodsamad piletihinnad. Nii arvutab see automaatselt kõige lühema marsruudi hinna ja reisijad ei pea maksma rohkem selle teekonna eest, mida läbivad bussid, sõites läbi paikadest, kuhu reisija tegelikult minna ei soovi.
Nii näiteks maksab sõit Kärdla bussijaamast Viskoosasse nüüd 1,30 eurot, varem oli hind tänu läbisõidule Laukalt 1,40 eurot. Kärdlast Heltermaale maksab nüüd pilet alati 1,50 eurot, varem oli hind vahel 1,75 eurot. Ristiväljalt Emmastesse sõitja jaoks maksab pilet 1,20 eurot, varem võis hind ulatuda 1,95 euroni.
Jätkuvalt säilib võimalus osta bussipilet ka sularahas, kuid makstes eellaetud ühiskaardiga, rakendub reisija piletihinnale ka 5protsendiline hinnasoodustus, mis omakorda vähendab piletihindasid veelgi.
Ühiskaardile saab raha laadida nii bussis kui internetis. Ühtlasi saab edaspidi bussipileti eest maksta ka pangakaar-diga.
Hiiumaa on nüüd Tallinna ja Harjumaa järel kolmas maakond, kus selline süsteem kasutusel.
Uus süsteem võeti kasutusele koostöös ASiga Ühendatud Piletid, mis pakub piletimüügisüsteeme, mis põhinevad peamiselt kontaktivabal tehnoloogial. Tänu sellele saab Mandri-Eesti ühiskaarte kasutada ka Hiiu maakonna siseses bussiliikluses.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411