Teisipäev, oktoober 14, 2014
 

Osa viljast läheb põllult metsa

Helja Kaptein
Kuigi mandril on teraviljasaagi numbrid suuremad, võiksid ka Hiiumaa põllupidajad tänavuse saagiga rahul olla, kui metssead ja haned matti võtmas ei käiks.
Põllumajandusministeerium prognoosis tänavuseks teraviljasaagiks 1,2 miljonit tonni, mis on 22 protsenti kõrgem kui mullu. Ka Hiiumaa põldudel kasvas hea saak, aga kõik terad ei jõudnud kombaini punkrissegi.
Emmaste vallas kasvatas Olav Ellermäe 10 hektaril “Sangaste” rukist. “Saak oli hea, aga valmis vihmaperioodiks ja kohe koristada ei saanud,” nentis Ellermäe. Paraku hävitasid veel enne viljalõikust metssead hinnanguliselt kolmveerand saagist, kuigi põllul oli karjus ümber. “Sigu on lihtsalt nii palju, et peaks kõik põllud võrkaiaga piirama, aga ei suuda,” ütles Ellermäe.
Soovimatud külalised käisid ka mahetootja Tiiu Alase Andruse-Jürna talu põldudel. Talul pole küll eriti palju maad vilja all: suvinisu pea 5, kaera 3 ja otra 4 hektaril. Saak oli korralik – suvinisu veidi üle 3 tonni hektarilt, kuid perenaise hinnangul olid oma kolmandiku saagist metssead omale saanud. Kaera sai ta pärast sigade söömaaega kätte 2 tonni hektarilt ja otra koristas pärast hanede võetud kõhutäit veel 2,5 tonni hektarilt.
Alas rääkis, et külvas tänavu vilja juba aprilli lõpus ja kuivuse käes see ei kannatanud. Küll kiirendas juulikuu soe vilja valmimist ja tänu sellele jõuti saak enne suuri augustikuu vihmasid ära koristada.
“Võib kohe öelda, et kartsin hullemat,” oli Harju talu peremehe Toomas Remmelkoore hinnang talu tänavusele viljasaagile.
232 hektarilt sai ta kokku 600 tonni kuiva vilja. “Peab rahul olema,” ütles Remmelkoor. “Sigade kahjustused on juba loomulik kadu – need käivad igal aastal oma osa nõudmas,” nentis ta.
Küll kannatas tema talu põldudel suvinisu teist aastat põua käes, suviodral see eest läks paremini. “Meie muldadel oli väga keeruline aasta – vihm rikkus nisu kvaliteedi enne koristusaega,” ütles Remmelkoor. Mõlemat kultuuri oli Remmelkoorel külvatud 110 hektarit, lisaks 12 hektarit kaera.
Harju talus kasvatatakse vilja nii loomadele söödaks kui müügiks. Erilist tulu Remmelkoor siiski vilja kasvatamises ei näe. Põhjuseks kokkuostuhindade langus – odral 20, nisul pea 30 protsenti mullusest madalamale.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411