Teisipäev, oktoober 21, 2014
 

Öine politseireid tabas liikluseeskirjade rikkujaid

Helja Kaptein | Hiiu Leht
On reede hilisõhtu, kell näitab viie minuti pärast 23 kui astun Kärdla politseimaja uksest sisse. Mind juba oodatakse, sest algavale reidile lubati kaasa võtta ka ajakirjanik. Ette on teada, et seekordne reid kestab hommikul kella neljani.
Pärast instrueerimist sõidab kolm ekipaaži üle Hiiumaa kontrollima, kas kõik teedel liiklevate sõidukite juhid on kained.
Seljas helkurvest, libistan end ühe politseiauto tagumisele istmele. Kõrvalistmel lebab suur nuppudega kohver ehk tõenduslik alkomeeter. Esiistmelt selgitab Kärdla politseijaoskonna välijuht Marko Kallas, et kõigepealt kontrollitakse autojuhti indikaatorvahendiga ehk ta puhub nn torusse. Kui tekib kahtlus, et autojuht ei ole kaine, lastakse tal puhuda tõenduslikku alkomeetrisse, mis määrab täpse alkoholisisalduse väljahingatavas õhus.
Üks kustunud lähituli
Sõidame politseimaja hoovist välja, läbime mõned Kärdla linna käidavamad kohad ja jääme seisma Kärdla–Käina maantee ääres Marja tänava otsas. Esmalt täidab juhi kõrval istuv patrullpolitseinik Sirje Mürk patrulllehe, kuhu märgitakse toimkonna tegevused, siis väljume autost. Öö on õnneks soe ja tuulevaikne.
Oodata ei tulegi kaua, kui pimeduses hakkavad paistma autotuled. Siis veel ja veel. Juhid on nn puhumisega harjunud ja kõik peavad seda juba loomulikuks tegevuseks.
Politseinikud jagavad kohustused omavahel: Mürk kontrollib juhti, Kallas saab samal ajal pilgu peale visata nii rehvidele-tuledele kui ka autos toimuvale.
Südaööks läbis kontrolli 12 sõidukijuhti. Vaid ühel autol oli tehniline rike. Peatades järjekordset autot märkas Kallas, et selle üks lähituli ei põle. Öelnud seda ka autojuhile, lubas too kohe minna tanklasse pirni ostma ja vea parandada.
Kuulivest seljas, relv kaasas
Kui politseinikud vaatasid, et autosid jääb vähemaks, vahetasid nad asukohta ja järgmine peatuspaik oli Vabaduse tänaval.
Kuna öine liiklus oli üsna hõre ja aega vestelda, uurisin politseinikelt nende sügis-talvise varustuse kohta. “Praegu on meil seljas suvevorm, aga kui tõesti on ilmad külmad, on ette nähtud ka talvevorm, lisaks kampsun – riietega olem hästi varustatud,” ütles Kallas.
Selgus, et politseinikud käivad patrullis raske kuulivest seljas. “Kui keegi peaks ründama, ohustades politseiametniku elu, on kuulivest sellises situatsioonis hädavajalik,” selgitas Kallas ja lisas: “Paari lisakiloga harjub ära. Kuulivesti võibki elus vaid korra vaja minna, aga kui seda siis pole, on asi kehva.”
Politseiniku varustusse kuuluvad ka tulirelv, teleskoopnui, pipragaas ja käerauad. “Käeraudu tuleb kasutada üsnagi harva – juhul kui keegi on agressiivne, aga siin on see pigem erandlik,” ütles Kallas. Ta märkis, et pipragaasi on siiski tulnud kasutada, aga tulirelva see-eest ainult treeningutel. “Loodame, et nii ka jääb,” ütles Kallas.
Enesetapjast jalgrattur
Teise tunni jooksul kontrollisid politseinikud kuut sõidukijuhti ja ka kõik nad olid kained.
Siis märkas Mürk teel vilksatamas midagi tumedat. “Jalgrattur, enesetapja selline!” tuli hüüatus lausa südamest.
Muuseas, mina seda tumedat kuju algul ei märganudki. Mõtlesin pärast, et kui seesama jalgrattur oleks olnud mul teel kui ma autoga sõidan, kas oleksin teda üldse silmanud?
Istusime autosse, et jalgratturile järgneda, kuid kaotasime tulede ja helkuriteta jalgratturi silmist. “Ehk jõudis siiski õnnelikult koju!” ütles Mürk lootusrikkalt.
Kella ühest kaheni nägime vaid kolme sõidukit. Imestasin, et Kärdlas on reede õhtul nii vähe liiklejaid. “Erandlik see just ei ole, aga sekka juhtuvad ka vaiksed reeded,” ütles Mürk. Kallas rääkis, et kuu algus, kui on just olnud palgapäevad, erineb kuu lõpust: “Raha käes, pidutsetakse rohkem ning liikumist ja ka rikkumisi on hulgem.”
Selgitus: “Jõin” ja “saun”
Kella kahest kolmeni said politseinikud puhuda lasta vaid ühel autojuhil. Kui statistika järgi on sajast kontrollitud juhist üks joobes, siis meil nii kaua oodata ei tulnud. Sellesama, arvult siis 22. kontrollitud sõidukijuhi näit oli nullist tunduvalt suurem – 0,73 mg/l.
Politseinikud peavad kohapeal menetlema juhtumit ja see toiming koos kontrolltesti, selgituste ja viie paberi täitmisega võttis aega üle tunni.
Ajakirjanikule ei tahtnud noormees suurt midagi oma teo kohta rääkida. Vastuseks kuulsin vaid seosetuid sõnu “jõin” ja “saun”. Samas nõustus ta minuga, et parem on siiski, et politseinikud ta peatasid. Ei taha mõeldagi, millised oleksid tagajärjed, kui seesama autojuht näiteks kellegi alla ajanuks.
Kokkuvõte
Kogu reidi jooksul kontrollisid kolm ekipaaži 52 sõidukit. Alustati viis väärteo-
menetlust: kaks alaealist olid tarvitanud alkoholi ja ühe puhul oli kahtlus, et ta oli tarvitanud ka narkootilist ainet, kanepit. Ühe algaja autojuhi sõidukil puudusid ees ja taga algaja juhi tunnusmärgid ning üks tabati roolist alkoholijoobes.

Politseiekipaažiga sõitis kaasa
Helja Kaptein

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411