Teisipäev, oktoober 21, 2014
 

Kärdla Oma Klubi 15aastane

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kärdla erivajadustega noorte klubi ehk Oma Klubi on järjepanu koos käinud juba 15 aastat.
1999. aasta 9. oktoobril said Kärdlas Vabaduse tänava lasteaias kokku üheksa inimest, kes otsustasid üksteise toetamiseks ja elu huvitavamaks tegemiseks hakata koos käima.
Teisipäeval, 14. oktoobril kogunesid Oma Klubi liikmed ja külalised Kõrgessaare maanteel asuvasse kahetoalisse korterisse, kus on klubilaste “oma pesa”.
“15. sünnipäeva tähistamiseks valiti päev, kus ikka kõik klubi liikmed saaksid tulla,” ütles president Aivar Hang.
Öökullirahvas
15 aastat tagasi olid kokkutulnud esialgu omavahel võõrad. Tasapisi harjuti ja hakati üksteise seltsis end hästi tundma. Selleks, et saada puuetega inimesed kodudest välja, et nad saaksid üksteisega suhelda ja küsida nõu asjatundjatelt, klubi ju moodustatigi.
Klubi loomise juures oli abiks ja lubas Vabaduse tänava lasteaias koos käima hakata Katrin Maanas. “Mul on hea meel, et klubi liikmete kätega remonditud oma pesa on öökullirahval nüüd olemas,” ütleb ta nüüd.
“Põhiliselt käime koos ikka õhtu- ja öötundidel, seepärast ongi meie maskotiks öökull,” selgitas klubi president Aivar, kelle klubilased 15 aastat tagasi ametisse valisid. Klubilaste juhendajaks ja nõuandjaks hakkas varem lasteaias töötanud Leili Liit.
Koos käidi esialgu pühapäeviti kui kõigil aega. “Kui Leili meid abistama hakkas, saime kokku ka nädala sees,” rääkis president ja meenutas esimest ühist pikniku Kalamaja tänavas, ühe klubiliikme õues.
Enda suureks võiduks loeb ta seda, et õnnestus leida puuetega inimestele transporditeenuse osutaja.
“Kasvuraskused on möödas ja kokku saavad need inimesed, kes tahavadki omavahel rääkida ja vahel koos ka käsitööd teha,” ütles Katrin Maanas.
Maanas meenutas, kuidas klubilased lootsid saada kord päris oma koha, kus võiksid olla nende asjad, et kõike ei peaks jälle kuskile ära paigutama, kui kokkusaamine möödas. Nüüd on klubil klubilaste endi abiga remonditud kahetoaline korter Kärdlas.
Koos oleme tugevad
Tavapäraselt kogunevad klubi liikmed kaks korda nädalas. Köögis õpitakse süüa tegema, keedetakse moosigi, pannakse kirja, mida osta, et oma väikese eelarvega välja tulla, ja tähistatakse sünnipäevi.
Tagumine tuba on ka murede lahendamise koht. “Kui keegi tahab rääkida, paneme ukse kinni ja arutame asja,” selgitas Liit. “Kui polegi omakseid ja häid tuttavaid, siis igaüks tahab ju asju arutada ja ka vahel nõu küsida.”
Leili Liit ütleb, et tegemist on ikka rohkem suhtlusklubi kui käsitööringiga, aga kes soovib, see saab ka näpuvahel midagi teha.
Klubi iganädalastest kokkusaamistest naljalt keegi ei puudu, vaid paaril korral aastas on osalejaid olnud viis.Tavapäraselt on 12 liikmest kohal kaheksa-üheksa või rohkemgi.
Kui kellelgi on abi tarvis, kogunetakse mõnel päeval tema koju. “Me oleme üks suur pere ja ikka helistame üksteisele ja küsime, et kas läheme, tal on mure,” ütles Liit.
Koos ka reisitakse, vahel ka välismaale, sest üksi ei ole nii mõnelgi võimalik kodust kaugemale sõita. “Need käigud on olnud väga vahvad ja suhteliselt väsitava reisi jooksul ei virise mitte keegi,” meenutas Liit.
Klubilastel on aastas kaks eriti pidulikku õhtut: need on jaanipäev ja jõuluõhtu. Neid korraldatakse kuna mõnel klubilasel polegi kodus kedagi. “Siis ta ei pea pidulikul õhtul üksi nukrutsema,” selgitas Liit.
Kobin: Klubilased on tublid
“Üllatab, et klubi liikmed on kõik need aastad kasvavas tempos tegutsenud. Kokku tullakse hea meelega, ilma sundimata ja mõtteid ning ideid on rohkem kui täide jõutakse viia,” kiitis Puuetega inimeste koja esinaine Malle Kobin. “Klubilased on tagasi-
hoidlikud, lepivad piskuga, aga nad on alati heas tujus, ei nurise ega virise – nendega kohtumine teeb meele heaks. Ja nende omavaheline klapp, koostöörõõm on edasiviivaks jõuks.”
Klubi asutamise ajal
Samaaria Eesti Misjoni eesotsas olnud Lea Kallas rääkis, et on püüdnud klubi tegevust jõudumööda toetada. “Tunnustan sõprussidemeid, mis teil omavahel on,” ütles ta. “Soovin, et vaatamata raskustele teie töö jätkuks, et hingesoojus siin majas kestaks.”
Uued oodatud
Kuigi praegu klubilased enam päris noored ei ole, olid 15 aastat tagasi noored nad kõik. Praegu saab noorim liige kohe 30aastaseks ja vanim on 76. “Nime me muuta ei kavatse, sest hinged ongi meil noored ja ehk tuleb meile ka nooremaid liikmeid juurde,” ütles Leili Liit.
Klubilased ootavad oma ridadesse hea meelega neid, kes koju istuma jäänud või kel pole jutu- või mõttekaaslast. Nende pisikesse pessa Kõrgessaare maantee 24 on puuetega inimesed alati oodatud.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411