Reede, oktoober 31, 2014
 

Eesrindlik tulumaksutõus pole piisav

Tulumaksutõus Hiiu vallas on saare omavalitsuste seas parim, küündides ligi 10 protsendini. Samas on laekumine prognoositust üksjagu madalam ja tekitab pingeid lisaeelarve menetluses.
Võrreldes 2013. aastaga on seni Hiiu valla tulumaksu tõus 9,4 protsenti, mis on parim Hiiumaa omavalitsuste seas, kuid vähem kui aasta algul planeeritud 13,4 portsenti. Septembri lõpuks oli laekunud vallaeelarvesse tulumaksu ligi 75 000 eurot prognoositust vähem.
“Tuleb tõdeda, et planeeritud tulumaksu tõus oli liiga optimistlik,” ütles Hiiu vallavolikogu esimees Jaanus Valk Hiiu Lehele.
Ta põhjendas kopsakat tulumaksutõusu sellega, et oluliselt on vähenenud töötute hulk vallas ja kasvanud üksikisiku tulumaksumaksjate arv.
Lisaeelarve ei kata kogu miinust
Volikogu menetluses olevas lisaeelarves on vallavalitsus tulumaksu vähemlaekumiseks pakkunud 30 000 eurot. Jaanus Valk põhjendas, et lõplik aastane tulumaksulaekumine pole täpselt prognoositav ja täpsustub lisaeelarve menetluse käigus.
Volikogu liikme Inge Taltsi järelpärimisele, millist võimalust peab vallavanem parimaks tulumaksu alalaekumise tasakaalustamisel vastas vallavanem Georg Linkov volikogus: “Tasakaalustame kulude vähendamisega. Meie eesmärk on, et põhitegevuse tulem oleks aasta lõpuks positiivne.”
Vallavalitsuse rahandusosakonna juhataja Inge Elissaar ütles volikogus lisaeelarve projekti tutvustades, et vallavalitsus vähendab põhitegevuse kulusid ligi 23 000 eurot.
Eelnõu seletuskirjas märgitakse, et eelarve kulupoole vähendamine tehakse arendustegevuste arvel ja need viiakse ellu põhivara müügitulu laekumise järel.
“Planeeritud on edasi lükata mõningaid arendustegevusi, nagu tuletornide piletimüügisüsteemi uuendus, tuletornide remont, haljastuse detailplaneering ja miljööväärtuslike alade teemaplaneering, mis teostatakse peale kinnisvara müügi realiseerumist,“ loetles Valk.
Lisaks on vaja katta 90 000eurone alalaekumine valla kinnisvara müügist. See summa loodeti saada vallale kuuluva Sireeni kinnistu müügist, mis asub Ristna tuletorni juures.
Ristna tuletorni järelvaataja maja elanik on kohtus vaidlustanud Kõrgessaare valla ja veeteede ameti algatatud ja koostatud detailplaneeringu õiguspärasuse ning kohtuvaidlus jätkub. “Sireeni kinnistu realiseerimise tõenäosus on kohtuvaidlusest tulenevalt iga päevaga järjest väiksem,“ ütles ka Linkov.
Laenu ei võeta
Plaanitust väiksematest laekumistest hoolimata kinnitasid nii vallavanem kui ka volikogu esimees, et jooksvateks kuludeks laenu võtta ei kavatseta ja eelarve soovitakse tasakaalu viia kulupoolt vähendades.
Praegu on Hiiu valla laenukoormus üle 2,4 mln euro, see on 42 protsenti lubatud laenukoormusest. Kohalikele omavalitsustele kehtestatud laenupiirmäär on 60 protsenti aastaeelarvest. Hiiu valla tänavuse eelarve maht on 5 miljonit eurot.
“Laenu ei rakendata muuks kui kaasfinantseeringuks suurtele investeeringuprojektidele, nagu veevärgi arendus, kergliiklusteed, küttesüsteemide arendus jms, ja see on juba 2015. a põhieelarve teema,” kinnitas Jaanus Valk.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411