Reede, oktoober 3, 2014
 

Aivar Kurenõmm päästab elusid, annetades verd

Kadi Laid
Tuleval nädalal on taas Hiiumaal doonoripäevad. Hiiu Leht uuris sel puhul, kes on Hiiumaa suurim vereloovutaja Aivar Kurenõmm.
Põhja-Eesti regionaalhaigla andmetel on Hiiumaa staažikaim aktiivdoonor Aivar Kurenõmm 93 annetusega. Kurenõmm püsib vereloovutajate esirinnas juba mõnda aega ja teda on selle eest ka tunnustatud.
44aastane Kurenõmm jõudis doonorluse juurde 1990ndate aastate algul Tallinnas Olümpia hotellis kokana töötades. “See oli firmasisene doonoripäev, kolleegid kutsusid ja läksin – sellest algas. Hiljem läksin juba ise verekeskusesse annetusi tegema,” meenutas Kurenõmm.
Mingil hetkel tekkis hasart ja ta püüdis igal võimalikul korral annetuse teha. Hiljem sai doonorlusest harjumus ja kohustus. Eesti elanikkonnas napil 4,5protsendil esineva A reesusnegatiivse veregrupi esindajana on Kurenõmm oodatud doonor. Verekeskus on teinud talle ka väljakutseid. Seda Tallinnas elamise ajal, mil Kurenõmm oli ühtlasi plasmadoonoriks.
Hiiumaale tõi Märjamaalt pärit mehe kiindumus hiiu neiu vastu, kellega praeguseks küll teed lahku läinud, kuid kirg saareelu vastu püsib. Tee isa juurde on leidnud ka Aivari 17aastane tütar Anna-Maria, kel samuti siit leitud armsam. Pere elab Kärdlas väikeses üürikorteris. Isa sihiks on tulevane eluase
Nõmbas, kuhu soetatud koduks sobilik maatükk.
“Elan Hiiumaal umbes kaheksa aastat juba, kuid ikka olen niiöelda sissekirjutuseta,” nentis Kurenõmm, kes enda sõnul on omavalitsuses oma soovist elanikuks saada ka kõnelnud, kuid seni kurtidele kõrvadele. Ametis on ta Kärdlas, Rehemäel tegutsevas jalatsitööstuses juurdelõikajana – sisuliselt on kaasaegne kingsepp. Õpitud erialalt aga kokk.
Suure osa vabast ajast veedab Kurenõmm metsas, sest avastas iseendas korilase. Õhinaga alustab ta marjaaega metsmaasikatest ja lõpetab jõhvikatega, mida müüb nii otse klientidele kui kokkuostjatele. Möödunud aastast sai temast vabatahtlik Kärdla nukuteatris, kus ta aitab teatriperet kõiksugu töödega maja sees ja ümber.
Aktiivse veredoonorlusega silma paistnud Kurenõmm on korra, 2011. aastal, saanud kutse Hiiu maavanema vastuvõtule ja 2012. aastal tunnustas tema vabatahtlikku tegevust tänukirjaga Hiiumaa Kodukant. Hiiumaal elamise ajal on ta verd annetanud umbes kolm korda aasta jooksul. Seekordne doonoripäev jääb tal vahele koduse saeõnnetuse tõttu.

 

Sildid: ,

Kommentaarid: 2

(kommenteerimine on suletud)

 
 • uduloor

  Eesti keele tunnid on sellele artiklile pealkirja kirjutajal ununenud.

   
   
   
 • uduloor

  Vanasti toodi eesti keele tunnis hea näide koma kasutamisest.
  1. Tappa, mitte armu anda.
  2. Tappa mitte, armu anda.
  Seda võiks ka pealkirjas kasutada.

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411