Reede, september 12, 2014
 

Turulett pakub külluslikult kohalikku toitu

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Lisaks suurele seeneuputusele metsades ja õunauputusele aedades on meeldivalt rikkalik ka saare vähestel turulettidel pakutav söögipoolisevalik.
Kõige käidavam ja teada-tuntud on Kärdla turg, kus kohalikud elanikud ja vahel mandrirahvaski oma majapidamises kasvatatud juur- ja puuviljaga aastakümneid kaubelnud.
Kärdla turg
Kärdla turul oli näiteks kolmapäeval pakkuda maasikataimi, mett, tilli, kurki nii hapendatuid kui värskeid, eri sorti tomateid ja kõrvitsaid, mitmes suuruses ja eri sorti kartulit, peeti, porgandit, kaalikat, õunu, sibulat, aeduba, küüslauku… Ilmselt silm kõike haarata ei jõudnudki.
Müüja Silvi Pisa rääkis, et kuigi kaubavalik turul on rikkalik, on ostjaid jäänud hoopis vähemaks. “Praegu ei lähe kaup üldse,” kurtis Pisa, kel sel päeval oli pakkuda eri sorti kartuleid ja kõrvitsat, tomatit, kurki, sibulat, küüslauku, kapsast, kaalikat, porgandit ja õunu.
Põhjuseks pidas ta seda, et saare kauplustes on valik suur ja hinnad soodsamad. “Siin käiakse, vaadatakse, aga ostetakse peamiselt vaid õunu, tomatit ja kurki,” loetles Pisa. Tema letil maksis tomati- ja kurgikilo 3 eurot, puhastatud kõrvitsa kilo eest küsiti 1.50, sibulahind oli 2 eurot, kurk ja küüslaauk 8, mesi 9 eurot. Kartulihinnad kõikusid 20st 80 sendini.
Teine kaupleja, Kalev Kopli Kassarist rääkis, et kui suvel oli võõrast rahvast Hiiumaal, siis osteti ka rohkem. “Aga kuu algus ongi kehva,” lisas ta.
Kopli, kes turul kaupleb maist oktoobrini, nii kaua kui ilmad on soodsad ja kaup ära ei külmu, rääkis, et tänavu ostetakse palju ka kõrvitsat, kuna paljudel kõrvitsasaak ikaldus.
Viimsis elav Kersti Murumägi, kes parajasti turul tomateid ja kurke ostis, ütles, et on Kärdlas suvitamas ja kinnitas, et tema ostab võimalusel alati turult kohalikku kaupa. “Kaupluses ei tea kunagi, kust kaup pärit ja kas see on värske,” kiitis Murumägi, kes lõuna ajal oli turul ainuke ostja.
Lepaniidi talupood
Viimastel aastatel on Kärdla turule ja ajutistele laatade lisandunud paar kohta, kus samuti talukaupa pakutakse. Näiteks perekond Vannaste Ristivälja külas asuva kodu väravas on pisike talupood, mis avatud juba maikuust. “Uhket lindiläbilõikamise pidu pole aja puudusel olnud, aga vaatamata sellele on inimesed meid üles leidnud,” rääkis perenaine Kaire Vannas.
Jaanipäevast alates on seal pidevalt olnud müügil värsket lambaliha ja perenaisele endalegi üllatusena on lambaliha isegi väga kiiresti leidnud tee kellegi toidulauale.
Lisaks on müügil ka külmutatud lambaliha. Samuti laias valikus talu kitsede piimast tehtud kitsejuustu, sh ka rebitavat kitsejuustu, mis meenutab poes pakutavat pik-nik juustu. Aiasaadustest on talupoes pakkuda porgandit, kartulit, punapeeti ja sibulat. Jätkuvalt on müügil ka eri toone lambavillalõnga ja mõned lambanahad. Lisaks mandrilt pärit Kaarli talu rukkijahu, rukkilinnasejahu ja speltajahu.
Kõrgessaare taluturuke
Nii nimetas maikuus Kõrgessaare vallamaja taga avatud müügikohta kohalik aktivist Maiu Aasma, kelle eestvedamisel taluturg avati.
Mai lõpul alustasid seal nädalavahetustel kauplemist need, kel koduses majapidamises aiasaadusi või muud head-paremat üle jäi. Viimased ostud-müügid sai
Kõrgessaare taluturul teha siis kui see 6. septembriks Kõpu Külamäel Kodukandi sügislaadal oma letid lahti lõi.
“Tänavu taluturg Kõrgessaares enam ei tegutse,” kinnitas Aasma ja tänas kõiki müüjaid, ostjaid, nõuandjaid, valda, kes selle platsi neile lubas ja ka kritiseerijaid, sest nendestki oli abi. “Kauplemist jätkame nüüd Facebookis või helistades. Kõik kellel on ostusoove või midagi müüki pakkuda kirjutage, helistage, joonistage,” ütles taluturu organiseerija, kes ise pakub praegu õunamahla.
“Nüüd on mul terve pikk talv aega mõelda ja plaane teha, kuidas järgmisel aastal jätkata. Arvan, et esimese aasta kohta polnudki kõige kehvem, kogemuse võrra rikkam ja julgust ka rohkem järgmisele suvele vastu minna,” võttis Maiu Aasma kogemuse kokku.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411