Teisipäev, september 9, 2014
 

Tärkma sadam äratatakse uuele elule

TUULI TAMMLA
Viis kohalikku rannakalurit asutasid kaks aastat tagasi MTÜ Tärkma Sadama selts, et uuendada Emmaste valla ajaloolist Tärkma kalastussadamat, millel ka aktiivne kasutajaskond – kohalikud rannakalurid.
Üks seltsi asutajaliikmeid, Margus Kastein rääkis, et Tärkma on üks enim kasutatavaid kalasadamaid, kuid selle seisukord polnud kaugeltki kiita – sadamabassein amortiseerunud, sissesõidukanal ummistunud ja süvendamata, puudus ka korralik sadamahoone.
Oma rõõmuks avastasid kohaliku rannakalurid, et Euroopa kalanduspiirkondade meetmest on võimalik taotleda toetust sadama kordategemiseks.
Kastein, kes koos kohalike kaluritega: Urmet Paumees, Ats Paomees, Aare Ernes, Jüri Kastein, on üks projekti eestvedajaid, rääkis, et appi projekti kirjutama ja juhtima kutsusid nad projektijuht Liina Härmi.
Vastus oli positiivne, ehitushanke võitis OÜ Dagosan ja nüüdseks on akvatooriumi süvendamine lõpetatud ja kai on rekonstrueeritud. “Meil on olemas väljapääs merele ja ka kai on lõpuni viimistletud, sadamhoone projekt on valmis ja peagi algab selle ehitus,” rääkis Kastein.
Sadam asub Margus Kasteini isa Jüri Kasteini maal ja seltsi kasuks seati sellele 17aastane hoonestusõigus.
Selts sai mullu MTÜlt Hiiukala 60 000eurose Euroopa kalanduspiirkonna toetuse sadama uuendamiseks ja arendamiseks ning selle suvega sai sadama kai remont valmis. Kokku kulub kai ja sissesõidukanali uuendamiseks ja sadamahoone ehitamiseks 80 000 eurot, millest 20 000 kohalike rannakalurite endi panus. Praeguseks on seltsis tosinkond liiget ja Kasteini sõnul on sadama taastamine puhtalt kogukonna algatus, millesse kõik seltsi liikmed on rahaliselt panustanud. “Kiidame PRIAt, kes meie taotluse abikõlbulikuks tunnistas ja  meie algatust toetas,” tänas Kastein seltsi nimel rahastajat.
Sadamal on ka koduleht tarkmasadam.ee. Sellelt selgub, et laevatee kanali pikkus on 400 m, laius 6 m ja sissesõidutee sügavus 1,5 m. Sadamasse mahuvad veesõidukid, mille suurim pikkus 8 m, laius 2,5 m ja suurim süvis 0,8 m.
Tärkma sadamas ehitati enne Teist ilmasõda valmis nii mõnigi kaljas ja kuunar ning kust sirgus hulk Hiiumaa tuntud meremehi.
Tärkma põliskülast ja sadamast ning sealkandis elavate “varatõusjate” tegemiste kohta on huvitavat ajaloopärimust koondatud blogisse http://tarkmaheritage.blogspot.com

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411