Reede, september 19, 2014
 

Noored Kotkad seiklesid Malvastes

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Noorte Kotkaste vabariikliku orienteerumisvõistluse ajad jäid küll kohalike tüdrukute tulemusele alla, aga teadmisi ja kogemusi saadi küllaga.
Esivõistlust korraldatakse üks kord aastas ja korraldav malev lepitakse kokku malevate noorteinstruktorite poolt. Paar kuud enne  pakkus noortejuht ja orienteerumistreener Anu Saue välja võistluse läbiviimise kohaks Malvaste ja võistluskeskuseks Randmäe puhketalu.
“Ma ei uskunud, et teid tuleb siia, Eestimaa ühte serva, nii palju kohale,” ütles Noorte Kotkaste peavanem Silver Tamm tänavuse orienteerumise esivõistluse avamisel 13. septembril.
Ta soovis, et võistlejad mõtleksid rajal rahulikult ega tormaks ning kasutaksid õpitud teadmisi. “Nautige ilma ja Hiiumaa maastikku!” kõlas tema soov.
Õiget ellusuhtumist peegeldas üks võistlejatest, kes võistluspaiga lähedal, teeristil kõndis oma 15 minutit edasi-tagasi. Küsisin talt, miks ta teiste järel ei lähe? Noormees vastas, et jälitada ei lubatud. Veel natuke kaarti ja ümbrust uurides taipas ta midagi ja kadus põõsastesse. Ilmselt oli selle võistleja jaoks esikohast olulisem ise hakkama saamine.
Hiiumaa tüdrukud olid kiiremad
Kuna Hiiumaa orienteerujatele on saare maastik, võistluspaigad ja rajakaardid tuttavad, siis nemad tänavu ei võistelnud. Siiski läbisid enne võistlust raja ka Anu Saue orienteerumistrenni tüdrukud. Eliise Kesküla (11) jooksis vanemate poiste raja läbi 42 minutiga ja edestas raja läbinud parimat noorkotkast 2 minutiga. “Jooksus peaksid poisid Eliiset kindlalt võitma,” ütles neli aastat orienteerumas käinud
Kesküla treener Anu Saue. Eliise edu põhjusena oletas ta, et tütarlaps läbis raja teistpidi kui poisid ja ehk oli teiselt poolt punktile pealetulek lihtsam. “Liigne tahtmine võis poisse ka kammitseda ja nad võisid vigu teha,” analüüsis Saue.
Toivo Saue pidi ise paar korda rada kontrollimas käima. Rajalt tulijad väitsid, et üks kontrollpunkt olevat valesti märgitud. Kohale minnes selgus aga, et kompostri lähedale puu külge oli seotud kilekott. Ilmselt oli oma teed niimoodi tähistanud mõni seeneline või marjuline.
“Võistluse juures tegi kõige rohkem rõõmu see, et koostöö sujus kõigiga suurepäraselt,” rõõmustas  peakorraldaja KL Lääne maleva noorteinstruktor Hiiumaal Ulvi Kark-Jaarma. Ka aitasid Hiiumaa noored kotkad ja kodutütred võistlust läbi viia.
Võistluse korraldamise tegi oluliselt lihtsamaks Hiiumaa orienteerujate klubilt laenatud vajalik varustus ja arvutiprogramm. Arvuti taga toimetas noorkotkas Kustu Künnapas, korraldus- ja toitlustustiimis andis oma panuse 16 Hiiumaa noort kotkast, kodutütart, naiskodukaitsjat ja kaitseliitlast.
Auhinnad võitjatele andis Noorte Kotkaste peastaabi poolt üle Silver Tamm.
Nooremas vanusegrupis, kus võistlesid 3,5 km rajal 8–13aastased poisid, võitis Dainis Männiste Põlvast ajaga 34.24.
Vanemas vanusegrupis, kus võtsid mõõtu 14–18aastased noormehed, oli raja pikkuseks 5,5 km ja parimaks osutus Jaan Paljak Alutaguse malevast ajaga 44.44.
Rajameister Toivo Saue koostatud kaardi järgi läbis orienteerumisraja 13 võistkonda Noori Kotkaid – kokku 70 noort. Puudusid vaid Sakala ja Tartu esindused.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411