Reede, september 19, 2014
 

Netid neljapäevad elavdasid suvel Kassari saare kultuurielu

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Nädalavahetuse pikendamiseks ja pildilpüsimiseks korraldasid Kassari saare aktiivsed vabatahtlikud sel suvel igal neljapäeval kultuurisündmusi.
Pärast liikumise Kodukant Avatud külaväravate projekti edu otsustasid Kassari saare külade  inimesed ka ise midagi samalaadset korraldada. Ikka selleks, et oleks huvitav nii kohalikel kui puhkajail ja külalistel põhjust siiakanti tulla. Lõppenud suvesse mahtus 16 kultuurineljapäeva, mis algasid 1. mail ja lõpupidu peeti koos Iiukala bändiga 11. septembril.
“Ilmselgelt on selline ettevõtmine võimalik ainult koostöös ja ühiseid jõudusid koondades,” kinnitas kõigi kultuurineljapäevade korraldamisega seotud Orjaku külaseltsi juhatuse liige Margit Kääramees. Nii lõid kultuurineljapäevade korraldamisel kaasa Orjaku külaseltsi ja Kassari haridusseltsi rahvas, aga ka saare ettevõtjad ja elanikud, Kassari muuseumipere ja paljud teised.
Eesmärgiks oli hoida Kassari saar n-ö pildil nii kohalike kui külaliste seas ning tuua huvitavaid ja väärt asju inimestele lähemale.
Keskused Orjakus ja Kassaris
Menukaimaks osutus Marko Matvere reisimuljete õhtu, kui Orjaku sadama saalimaja ei tahtnud külalisi ära mahutada.
Orjaku külamaja oligi üks neljapäevaseid keskusi, kus käis enim rahvast. Majas pakuti nii kontserte, etendusi, näitusi kui näidati kino. Kontserte oli igale maitsele, alates festivali Hiiumaa
Homecoming tipptasemel esinejatest kuni külapillimeesteni välja.
Teine koht, kus pidevalt oli näitusi, kontserte, etendusi ja avati ka kohvik, oli Kassari rahvamaja.
Toetudes liikumisaastale korraldati palju matku, nii jalgsi, jalgratastel kui ratsa. Ristitee talu noorperemees Taavet Tikk viis huvilised 16 korral hommikumatkale mööda Kassari põnevaid kohti. Üllatuslikult jäid hommikustest matkadest ära vaid kolm ja needki halva ilma, mitte huviliste puudumise tõttu.
Tulu tõusis kõigile
Kultuuriga sisustatud neljapäevad elavdasid kogu Kassari saare elu ning sündmustega kaasnenud külastajatevoost tõusis tulu ka kohalikele ettevõtjatele. Pidid ju külalised kuskil einestama ja mujalttulnud ka ööbima.
Omanäolised olid Vetsi Talli puhkekeskuse perenaise Ester Tammise teemapäevad “Leiva lugu ja leiva tegu”. Alati küll ei tahetud ilusa ilmaga ruumis olla ja leivatainast sõtkuda, aga leivategemine pakkus huvi paljudele. Ja nii käis igal neljapäeval selle söögikoha uksest välja värske leiva lõhn. “Tänu sellele osteti leiba rohkem ja sööjaidki pudenes meile omajagu,” kiitis Tammis. “Suures osas ka tänu kultuurineljapäevadele oli Hiiumaa lõunapoolne ots rahvast täis.”
Tammise käest küsiti tihti, miks neljapäeviti on rohkesti ettevõtmisi, kuhu minna, aga esmaspäeviti mitte. “Sageli ei taha puhkaja pühapäeva õhtul saarelt lahkuda, kui praamid on pilgeni reisijaid ja autosid täis, siis olekski hea, kui ka nädala algul midagi põnevat toimuks,” pakkus Tammis.
Esimene aasta huvi äratamiseks
Kassari haridusseltsi liige Merike Niimann rääkis, et tegelikult ei oska ta öelda kui palju kultuurineljapäevad rahvast saarele juurde tõid. “Tänavune aasta oli huvi äratamiseks, järgmisel aastal saame hakata tibusid lugema,” ütles Niimann.
Mõttes on järgmisel suvel korrata osa asju, mida pakuti tänavugi, sest inimesed küsisid palju nende ürituste kohta, mis juba olnud. Nii näiteks tundsid mandriinimesed eriti huvi Kassari loodusmatkade vastu, aga teemapäevad muuseumis tõid kohale rohkem kohalikku rahvast. Kõige rohkem ikka kuulsa Lepa Anna nimi.
Külainimeste tehtut tunnustas ka Käina vallavanem Omar Jõpiselg: “Kassari on olnud pildil ammustest aegadest – siin on suvitanud kirjanikud, kunstnikud ja teatriinimesed. Olen tänulik, et siiakanti on taas tulnud aktiivseid külaelanikke, kes kogu Kassari saart pildil hoiavad.”
Kassari kultuurineljapäevade raames korraldati 57 ettevõtmist, neist 23 matka, üks tervise- ja ilupäev, kaks väljasõitu merele, kaks öökino, neli etendust, kaks reisimuljete õhtut, kümme teemapäeva, seitse kontserti, üks raamatuesitlus ja viis näitust.
Orjaku külamaja külastas suve jooksul üle 4000 inimese, neist kultuurineljapäevi üle 600 inimese.
Kassari kultuurineljapäevi toetasid Käina vald, kultuurkapital ja KÜSK kohaliku omaalgatuse programm.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411