Teisipäev, august 12, 2014
 

Siberi silla remont kergitas nimeküsimuse

HELJA KAPTEIN
Pärast Hiiu Lehes ilmunud uudist, et Kärdla–Käina maanteel käib Siberi silla ümberehitus, küsis lehelugeja, miks on sillal selline nimi – ei voola ju selle all Siberi jõgi ja isegi sellise nimega veekogu lähiümbruses ei leidu.
Maanteeameti lääne regiooni peaspetsialist Raido Randmaa selgitas, et silla valmides omistatakse sellele nimi ja number. Siberi sild ehitati 1959. aastal ja selle number on 1097. Silla alt voolab läbi Vaemla jõgi, aga sama nimega sild asub Suuremõisa lähedal jõe suudmes. “Ühte jõge ületab tihti mitmeid sildu, siis ei ole võimalik igale sillala panna nime lähtuvalt veekogu nimetusest,” ütles Randmaa.
Kust siis selline nimi?
Nimetatakse ju ka maanteed, kus Siberi sild asub, Siberi sirgeks. Hiiumaa muuseumi teadusdirektor Helgi Põllo rääkis, et sellelt teelt pääses omaaegsesse Siberi külla, mida praeguseks enam olemas pole.
“Oma kohtadelt väljasaadetud talupoegadele näis uus sooserval asuv elukoht nii kauge ja kõle, justkui Siber,” selgitas Põllo nime saamislugu. Tema sõnul ametlikes dokumentides seda kohanime enam ei leia, pigem elab see edasi mälestustes.
Põllo mäletamist mööda oli viimane märk Siberi külast ühe Siberi küla sauna koopia, mis tehti omaaegse Hagaste tuulikukompleksi juurde. Nüüdseks seisab tuulik Tobiase muuseumi õuel, kuid saun on ajahõlma vajunud.
Siberi sild saab uueks
Seni oli Siberi sild üheavaline monoliitne raudbetoonplaatsild. Nüüd ehitatakse ümber binokkel terastruupsillaks.
Selline sild koosneb terasplaatidest ehitatud kahest ovaalsest truubist. Uus sild on mõõtmetelt laiem ning sillaületusel maantee enam ei kitsene. Maanteeameti Lääne regiooni juhtivspetsialist Hannes Vaidla, lubas, et üle uue terastruupsilla sõit saab olema sujuvam võrreldes vana truubiga, kus kitsal ja vajunud teekattega silla kohal tuli kiirus varakult maha võtta.
Uut silda ehitab OÜ Hiiu Teed ja ümberehituse maksumus on 124 200 eurot. Omanikujärelvalvet töödele teeb OÜ Vealeidja. Tööd kulgevad plaanipärasel ning ehituse lõpptähtaeg on 5. oktoober.
Valminud silla garantiiaeg on viis aastat ja silla planeeritud eluiga sada aastat.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411