Reede, august 15, 2014
 

Kuidas herilasi tõrjuda?

Helja Kaptein
Mida, ette võtta herilastega, kes koos marjade või koogitükiga lausa suhu kipuvad.
Kuigi sajused ilmad on tüütuid herilasi nüüdseks vähemaks peletanud, võis neid viimastel nädalatel magusa ja marjade ümber hulgi tiirlemas näha.
Eriti keeruline oli olukord tänavusel Kärdla Kohvikutepäeval kui kohvikute magusate koogilettide kohal tiirlesid lausa herilastepilved ja hoolega tuli jälgida, et järgmine pala läheks suhu ilma nõelava “lisandita”.
Ka Kärdla toitlustuskohad olid sel suvel kutsumata “külalistega” kimpus. Kohviku Viiger ees võis näha nutikaid herilasepüüniseid. Kohvikulaudadest pisut eemale murule oli asetatud mõned pudelid-purgid, millesse valatud pisut mahlaga segatud vett ja käärima lastud. Anumatest kerkiv magus lõhn meelitas herilased kohvikukülastajatest eemale ja putukad, kes pudelisse lendasid, sealt enam välja ei pääsenud.
Sellise püünise tegemiseks sobib soovitatavalt kaane ja sangaga plastpakend või -pudel. Nõu külje peale tuleks teha auk või eemalda veenõult kork ning valada nõu põhja magusat vedelikku. Eriti efektiivne on herilasi püüdma siirupi-seebilahus, kus magusale vedelikule lisatud paar supilusikatäit vedelat seepi.
Valus piste võib olla ohtlik
Hiiumaa haigla peaarst Gennadi Aavik rääkis, et herilaste nõelamise pärast on alates juulikuust olnud esmaabisse pöördujaid palju – kuni kuus inimest päevas.
Tema soovitus on nõelamiskohta kõigepealt jahutada. Kel on kodus mõnd hormoonsalvi, võiks seda väikeses koguses nõelamiskohale määrida. Kui aga nõelatasaanul ilmnevad allergilised nähud: nahapunetus või turse mujal kehapinnal, enesetunde oluline halvenemine, hingamishäired, tuleb pöörduda haigla esmaabisse või kutsuda kiirabi helistades telefonil 112.
Keskkonnaameti referent Epp Toss rääkis, et nende andmetel Eestis herilaste seiret ei tehta, kuid herilaste arvukuse tõus augusti alguses on loomulik ja igal aastal korduv nähtus, mis kestab umbes kuu aega.
Tema soovitus kõlab, et inimesed, kes ei ole tundlikud herilasemürgi suhtes, peaksid herilaste lähenedes jääma lihtsalt rahulikuks. Need aga, kel on tugev allergia herilasemürgi suhtes, peaksid olema ettevaatlikud ja juba varasuvel jälgima, et herilastel ei oleks võimalust maja lähedusse oma pesa rajada.
Tavaliselt söövad herilased putukaid, kellest nende jõud üle käib, aga nad armastavad ka magusat.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411