Reede, august 1, 2014
 

HUPSi poolitamine jätab kasutaja jaoks teenused paika

Tänasest käivituvad Rajaleidja keskused üle Eesti ja ka Kärdlas. Uus tn 2 maja esimesel korrusel asuv uus keskus võtab HUPSilt üle osa noortele, pedagoogidele ja lapsevanematele mõeldud teenuseid.
Kärdlas tegutsev Hiiumaa teavitamis- ja nõustamiskeskus HUPS annab osa valdkondi SA Innove Rajaleidja keskuse hallata. “Noore, lapsevanema või pedagoogi jaoks, kes tuleb keskusesse nõu ja abi saama, ei muutu midagi,” kinnitab Hiiumaa Rajaleidja keskuse juht Tiina Talussaar, kes on ametis juba 1. aprillist.
Praegusest HUPSist saab kaks asutust – üks on sihtasutus Innove allasutus Hiiumaa Rajaleidja keskus, mis on riigi rahastada, ja teine ikka seesama HUPS. Vahe on vaid selles, et senise nõustamiskeskuse neljast suunast kaks, õppe- ja karjäärinõustamine, läksid Rajaleidja keskuse alla. Lisaks tuleb Rajaleidjasse nõustamiskomisjon, mis seni oli maavalitsuse juures. HUPS jääb Hiiu valla allasutuseks ning nende pärusmaaks noorte suhete ja tervise alane töö, maakondlik ja rahvusvaheline noorsootöö, vabatahtlik teenistus ja erinoorsootöö.
HUPSi juhtimist jätkab Margit Kagadze, uued töötajad on psühholoog-noortenõustaja Iris Vahtra, haridustehnoloog-nõustaja Siret Lahemaa ja eripedagoog-nõustaja Elen Taelma. Noorsootöö koordinaatori ametikoha täitmiseks korraldatud konkurss kestab 4. augustini.
Vastavalt vajadusele kaasatakse HUPSi töösse teisigi erialaspetsialiste.
Tööl endised ja uued spetsialistid
Ka töötajad on suures osas samad, kuna esmalt pakuti Rajaleidjas töötamise võimalust tööd juba HUPSis karjääri- ja nõustamisteenuseid pakkunud spetsialistidele. Vabadele kohtadele korraldati konkurss. Juhatajana töötab aprillist Tiina Talussaar, karjäärinõustajana asub tööle Ülle Soonik, karjääriinfo spetsialistina Kati Vaht, sotsiaalpedagoogina Aasa Saarna ja psühholoogina alustab tööd Helena Ehrenbusch. Logopeedi ametikohale konkurss veel jätkub – tähtaeg on 11. august.
Kokku on Rajaleidja keskuses viis ametikohta, mis jagatud kuue teenuse vahel. “Suurenes karjääriteenuste rahastamine, kus nüüd on kaks ametikohta – nõustaja ja infospetsialist,” selgitas Talussaar.
Õppenõustamise kaks ametikohta on jaotatud nelja nõustamisteenuse vahel: psühholoogiline, logopeediline, eripedagoogiline ja sotsiaalpedagoogiline nõustamine.
SA Innove juhatuse liige Robert R. Lippin rääkis, et Hiiumaa Rajaleidja keskuse käivitamine sujus samuti nagu mujal Eestis, kuigi paar asja teevad selle veidi keerulisemaks: “Me ei suuda pakkuda töötajatele täiskoormust nii, nagu mujal Eestis, sest elanike hulk saarel, mille järgi arvutatakse spetside vajadus, on väike.”
Teise põhjusena tõi ta välja piiratud spetsialistide arvu saarel, mistõttu ei pruugi leiduda kõigi keskuse pakutavate teenuste jaoks vastava eriala spetsialiste.
Samas loodab ta, et tänu keskusele, mis on osa suuremast süsteemist, suudavad nad pakkuda inimestele töötingimusi, mis motiveeriks neid saarele tagasi tulema.
Rajaleidja keskuse ruumide üüri, töötajate palgad, töövahendid ja koolitused maksab kinni riik.
Aitab noorel elus kohta leida
HUPS jätkab noorte esmatasandi tugiteenuste korraldamist koolides ja lasteaedades. Rajaleidja keskuses pakutakse teise tasandi õppenõustamist ehk see on kooliväline teenus.
“Rajaleidja spetsialistid ei ole seotud ühegi asutusega, seega kui lapsevanem soovib teist arvamust kui andis kooli psühholoog või sotsiaalpedagoog, saab ta pöörduda Rajaleidja vastava ala töötaja poole,” selgitas Talussaar.
Teise tasandi spetsialistid teevad ka uuringuid näiteks õpiraskuste täpsustamiseks, hindavad lapse kõne arengut, koolivalmidust mida kooli tasandil tavapäraselt ei tehta. Samuti nõustatakse õpetajaid ja kui koolis töötab spetsialist õpetaja ja õpilasega, siis keskuses kaasatakse nõustamisse ka lapsevanemad.
“Meil saab olema tihe koostöö HUPSiga, sest neid probleeme ja juhtumeid, mille vajadus on välja selgitatud esmatasandil, saame meie edasi lahendada,” ütles Talussaar.
Keskuse laiem eesmärk on, et iga laps lõpetaks kooli, leiaks sobiva koha elus ning töö või tegutsemisala, aga ka see, et õpilased ja õpetajad oleksid kooli ja õppimisega rahul.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411