Neljapäev, juuli 17, 2014
 

Pool heinast-silost tehtud

Harda Roosna | Hiiu Leht
Pallimets põldudel aina kasvab – loomapidajatel on käes kiire söödavarumise aeg. Umbes pool heinast-silost on juba põldudel rullis.
“Praegu käib kibekiire sööda varumine – pool silost ja heinast on tehtud,” rääkis OÜ Leesla talu peremees Valdis Laid, kes kasvatab 80pealist lihaveisekarja.
Silopalle on varutud täpselt 206 tükki ja peagi ootab ka teine niide kokkupanemist. Heinarulle oli  kolmapäeva lõunaks põldudel 550, aga maas oli veel 80 hektarit heina, millest ta õhtuks lootis veel paarkümmend hektarit pallida. “Vahetan kaaruti pressi vastu ja lähen taas põllule,” selgitas Laid.
Juba niidetud heina kokkupanemiseks planeeris ta kolm päeva. Seda muidugi juhul, kui vihma ei saja: “Sajuga heina ei tee, siis on teised tegemised: loomad tarvis üle vaadata, aeda kohendada, laudas kõpitseda ja seadmeid remontida – põllumehel ei lõppe töö iial.” Ta nentis, et vabu päevi tal  suvel küll pole, talvel ehk saab loomade ja metsatöö kõrvalt mõne võtta.
Paarisajale lihaveisele varub heina ja silo ka Reigi külas tegutsev Indrek Sammal. Traktoriga peab peremees üle käima 130 hektarit põldu, et talveks loomadele silo-heina varuda. Silo on tehtud juba  300 tonni, heinast kolmandik. “Vihm segas mitu päeva,” selgitas peremees ja lisas: “Vaikselt teeme ja praegugi on 40 hektarit heina maas – ootab kaarutamist-kokkupanemist.”
Vihm segab kuiva loo kokkupanekut kuid just tänu vihmale võib heinakasvuga tänavu rahule jääda. “Normaalselt kasvanud, ei saa kurta,” ütles Indrek Sammal.
Metssead segavad heinategu
Käina talunik Mati Vallikivi rääkis, et talus on praegu kibekiired päevad, sest heinategu on pooleli, rüps sai valmis ja seda tuleb minna kombainiga võtma. Vallikivi tundis heameelt, et abiks on võtta mõned tublid suilised, kes pole veel Soome ehitajaks kippunud.
Vallikivide Kalda talus on pool heinast ja esimene niide silost juba pallitud. Silopalle on tehtud tuhatkond ja neid tehakse ädala kasvades ilmselt teist samapalju juurde. 500pealisele karjale, mille seas nii piimalehmad kui noorloomad, on Vallikivid viimase nädalaga varunud 1500 palli heina. Varem segas kuiva loo kokkupanekut vihmane ilm.
“Jõuaks ehk rohkemgi, aga sead on põllud nii segi tuustinud, et traktor liigub vaid vaevaliselt edasi,” selgitas ta. Tavapäraselt jõuab press päevas teha 500–600 heinapalli, mätaste ja aukude vahel hüpeldes vaid paarsada.
Sama muret metssigadega kurtis ka aasta põllumehe kandidaat Tiit Uusoja Kassarist, kelle talu põldudest üle poole pahupidi pööratud.

 

Harda Roosna | Hiiu Leht

 

Sildid:

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Jüri

    Need ei ole mitte heinapallid, vaid -rullid :-) .

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411