Teisipäev, juuli 1, 2014
 

Edukas metsandusettevõte investeerib ja kasvatab käivet

Indrek Roosna
Indrek Roosna
Hiiumaa suurim metsandusettevõte HMPK teeb suuri investeeringuid ja kasvatas mullu müüki 1,5 korda.
Ettevõtete juhatuse liige Andrus Ilumets rääkis, et HMPK ja tütarettevõtted tegelevad metsa kogu puidupoolega alates metsamaast kuni lõpptoodanguni. Valdkonnad on eraldi ettevõtete alla sätitud, et oleks parem ülevaade ja lihtsam investoreid kaasata.
Kuigi Ilumets toonitab, et puiduturg on väga muutlik ja sõltub näiteks ilmast, naftahinnast või teiste Euroopa puiduekspordiriikide majanduspoliitilisest olukorrast, läheb tema ettevõtetel siiski väga hästi. Kuna HMPK keskendus metsa varumisele ja nõrgas turusituatsioonis ka turgude arendamisele, saavutati mullu 1,53kordne müügikasv. “Usun, et sel aastal säilitame selle müügimahu või natuke tõstame,” on Ilumets optimistlik ka tänavusi müüginumbreid prognoosides.
Energiapuu ja paber
Esimese valdkonnana nimetas Ilumets puidust saadavat energiat, mida igal aastal müüakse 250 000 gigadžauli väärtuses. Ilumetsa sõnul piisab sellest kogusest kogu saare rahvale ja jääb ülegi.
Praegu müüakse energia Hiiumaalt välja Euroopasse ümarmaterjali ja puiduhakkena, kuid Ilumetsal on plaan edaspidi puit energiaks muundada siinsamas Hiiumaal. “Järgmised investeeringud on sellesse valdkonda,” kinnitas ta, kuid ei soostunud plaane rohkem avama.
HMPK raiub ja müüb ka paberipuitu, millest osa läheb keemia-, osa paberi- ja tselluloositööstusele.
2009. aasta masu sundis ettevõtetet riske hajutama: selleks on firmal iga puidusortimendi kohta vähemalt kaks püsiklienti suurte kontsernide näol ja neid on nii Skandinaaviamaades, Taanis kui Saksamaal. “Nende riikide vahel proovime jälgida arenguid ja siis kas suurendada või vähendada müügimahtusid,” selgitas Ilumets.
Küttepuu ekspordiks
Eestisse jääb osa ümbertöödeldud küttepuust, mida müüb Ilumetsa ettevõte OÜ Halupuu Firewood Products. Halupuu toodangust kolmandik jääb Eesti turule, ülejäänu läheb ekspordiks. Kuna see on Ilumetsa sõnul keeruline äri, milles palju pakkujaid ja millest suur osa pole tema hinnangul legaal-ne, suudetakse küttepuud müüa ainult Tallinnas ja natuke ka Hiiumaal.
“Meie kodutarbijaskond on nii väike ja Hiiumaa oma asukoha poolest on tegelikult nagu eraldiseisev majandusruum,” põhjendas Ilumets.
Enamus HMPK ja tütarettevõtete kaubast sõidab Hiiumaalt välja laevadel. Mullu laaditi 48 laevadele 125 000 tihumeetrit puitu. Lisaks saare sadamatele väljuvad laevad ka Virtsust ja Rohukülast, laaditud on ka Pärnust ja Kundast.
Ettevõtte jaoks on eksport sisuliselt nii vedu Mandri-Eestisse kui Euroopasse. Hea on see, et umbes sama suurte kulutustega saab metsasaadusi Hiiumaalt tarnida nii Kesk-Eestisse kui näiteks 2000 km kaugusele Taani ja Saksamaale.
Hiiumaa palgist lauad jõuavad Koreassegi
Kolmandaks tooterühmaks on palk, millest valmistatakse mitmesuguseid ehitus- ja viimistlusmaterjale.
Ilumets ütles, et palgitootmises tuleb arvestada Hiiumaa metsa eripära: tuuled on vorminud puud madalaks ja puit on pingeid täis, oksad suuremad: “Hiiumaa puu on porgandi moodi. Siin on väga ilusat metsa ka, kus on nagu mastimännid, aga pigem on puu selline lühikene, jässakas ja raske, raskesti kasvanud ja ebaühtlane.”
Hiiumaa eripäraks nimetas Ilumets veel sanglepikute suurt osakaalu. Sangleppa ehk musta leppa kasutatakse näiteks Soomes saunade viimistlemisel, aga müüakse ka halgudena kütteks Taani.
Palgipuu väärindamiseks teeb Lehtma Saeveski koostööd OÜ Vesset höövlikojaga ja analoogsete ettevõtetega Lätis. “Suurem osa sellest saematerjalist, mis me Vesseti kaudu müüme, jõuab Lõuna-Koreasse,” lisas Ilumets.
Raiub suure osa saare metsast
Metsamaterjali ostab HMPK kokku, kuid palju raiutakse ka ise. Ilumets märkis, et ettevõte raiub põhiosa riigimetsast Saaremaal ja Hiiumaal ning ka väga suure osa erametsast.
Ilumets selgitas, et kui eraomanikud tihtilugu oma metsa majandamiseks pikki plaane ei tee, siis RMK-l on terve ametnikkond ja see tagab ka stabiilsema metsade majandamise.
Seepärast on riigimetsa raiehanked metsafirmade erilise tähelepanu all, kuigi kõva konkurentsi tõttu “väga võid leiva peale ei jäta”. “Tihtipeale on riigiga lepingu sõlmimine siiski pigem tegevuse kindlustamine,” lisas Ilumets.
Igapäevaselt käitleb ettevõte 300 tm puitu, masinad töötavad tihti ööpäevaringselt. Tööd tehakse ka kodust väljaspool, näiteks koristati 2005. ja 2007. aastal tormimurdu Rootsis ning 2009. aastal Prantsusmaal.
OÜ HMPK palgal on 30 töötajat, Halupuul 6 ja Lehtma saeveskis 6 töötajat.
Töötajate kompetentsust peab Ilumets metsanduses väga oluliseks, sest harvesteri opereerimise keerukusele jääb tema sõnul alla vaid sõjalennuki juhtimine ja vaja on pidevat praktikat. “Proovime kasvatada oma ala meistreid ja ka õpipoisse, et oleks järjepidevus,” ütles Ilumets.
Samas peab ta väga oluliseks garanteerida oma spetsialistide pidev töö ning ühtlasi leida noori, kes tahaks vanade metsameeste tööd üle võtta. “Noorte leidmine, kes meie valdkonda tahaks tulla ja nende koormustega hakkama saada – see on meie kõige tähtsam ülesanne,” kinnitab 17 aastat metsameestele tööd pakkunud ettevõtja.
Tänavust suurimat investeeringut, nelja uut metsamasinat koguväärtuses 1,6 miljonit eurot, tutvustas ettevõte laupäevasel metsapäeval Kärdlas. “See on tõenäoliselt Eesti üks suuremaid sellealaseid investeeringuid,” märkis Ilumets.
Osa raha saadakse tagasi, sest samaaegselt uute ostmisega müüb ettevõte viis kasutatud masinat.
Mullune suurim investeering tehti Lehtmasse, kus sügisel sai valmis uus puidukuivati. OÜ Vesset puidukuivati kõrval on see saarel teine omasugune.
Uuel kuivatil on nii palju tööd, et valmimisest praeguseni on see kogu aeg käigus olnud. Kuivatist käivad läbi nii halupuu kui saematerjal. Varem oli probleemiks, et kuiva küttepuud polnud soovijaile alati pakkuda, nüüd on see mure murtud ja tagatud ka ekspordiks minevate halgude kvaliteet. Samuti vähendab puidu kuivatamine selle kaalu ja seega transpordihinda.
Alati valvel
Üks HMPK osakondadest tegeleb aga hoopis keeruliste raskevedudega, mis kulgevad Norra ja Soome teedel. Ettevõtte neli autot veavad keskmiselt 40 000–50 000 tonnkilomeetrit kuus.
Likvideerimisel on HMPK tütarettevõte Hiiumaa Erametskond, mis tegeles metsamaade ostuga. “Me ei keskendu enam nii oluliselt metsamaade ostule, kuna seal toimivad teistsugused jõud ja me ei pidanud seda mõistlikuks,” märkis Ilumets.
Lisaks on Ilumetsal Rootsis tormimurdude likvideerimiseks loodud ettevõte Dagö Skog AB, mis praegu ei ole majanduslikult aktiivne. “See ettevõte annab hea positsiooni sisenemiseks – me ei pea hakkama looma ust, kust sisse astuda,” ütles Ilumets. “Rootsi turule sisenemine on väga keeruline, sest ühiskond pole nii avatud kui näiteks Eestis. See on ka üks põhjustest, miks me seda ettevõtet ei sulge ega ava võib-olla nii, nagu me Eestis teeks. Pigem säilitame selle vana hea ajaloo, sertifikaadid, lepingud ja põhilised teadmised selle majandusruumi kohta.”

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411