Teisipäev, juuni 3, 2014
 

Tuulekala trollingu võitsid hiidlased

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Tuulekala festivali trollingul osalenud rekordilist 70 paatkonda soosisid tänavu nii ilm kui Neptun: võitjavõistkond sikutas viie tunniga merest 23 kala.
Ilmselt tänu esmakordselt korraldatud ilmaennustusele oli ka ilm seekord kalapüügiks igati sobiv. Kell 10 kui trollingul osalejad, 238 meest ja naist merele läksid, näitas Orjaku sadama ilmajaam 11,4 kraadi sooja ja puhus lõunatuul 5,4 m/sek.
Täpseim ilmaennustaja 59st, kes korraldajaile oma ennustuse saatsid, oli Anni Mets Võrust. Tema pakkus, et sooja on trollinguvõistluse algul 6,1 kraadi ja lõunatuule kiiruseks 6,5 m/sek.
Võitja, kes saab kingituseks digitaalse ilmajaama, ütles ennustusvõistluse korraldanud Tuuli Tammlale, et pakkus ilma niisama huupi.
Päike aitas võita
Veidi enne kella kolme hakkasid trollijad riburadapidi sadamasse tagasi jõudma, et kohe kalakaalumise järjekorda kiirustada.
Lisaks kalade arvule arvestati ka kalade kaalu ja seega sai pingereas ettepoole võistkond, kes tõi kaalumisele priskemad kalad. Kaalumisjärjekorras püsis pinge, kuni oma kalakastiga jõudis kohtunik Imre Kivini Kreisi Team. Nelja mehe peale välja tõmmatud 23 kala on kõigi seniste trollingute rekord. Ka kaalusid kalad kokku ligi kaheksa kilo, sellele ei saanud teised trollingul osalejad ligilähedalegi.
Nii kroonitigi 1025 punktiga esmakordselt Tuulekala festivali võitjaks hiidlaste võistkond – Kreisi Team koosseisus Raivo Kreis, Aivar Kogermann, Priit Rästas ja Silver Hanikat. Auhinnaks said nad Yamaha paadimootori. “Pooled on trollingul esimest korda, pooled on kogenud ja kapten on muidugi kõige vingem,“ iseloomustasid võistkonna liikmed oma tiimi.
Oma edu saladuseks nimetasid nad usku, kalameheusku, õigeid püügivõtteid ja õigeid riistu: “Landid peavad muidugi olema õiged, kohavalik peab olema õige, päike aitas – nii, kui päike välja tuli, oli kala mitmel õngel korraga.”
Võitjad, kes olid eelmisel päeval Jausa lahel luurel käinud, rääkisid, et reedel said nad samast ainult seitse kala.
Tuulekala festivali üks korraldajatest Tuuli Tammla kinnitas, et kalaõnn on muutlik. Nii näiteks sai mullune võitja ja Eesti üks paremaid harrastuskalureid Erki Oppe seekord vaid 11 kala. Eelmisel tuulekalafestivalil püüdis ta üksinda kõige rohkem, 15 kala.
Teise koha sai Tiim Barakuda 740 punktiga: Jaan Romandi, Kati Karras, Mait Põllu ja Marko Mänd. Kolmanda koha püüdis endale välja staažikas võistlusel osaleja Aisa Punt koosseisus Urmas Rahnel ja Olev Haidak, nende saagiks sai 660 punkti.
Parimaks noorkaluriks pärjati Kristofer Luik, kes võistkonna Must Pärl koosseisus sikutas merest välja neli kala.
Kokku püüdsid 238 osalejat 325 kala, mis kaalusid 112,7 kilo.
Tuulekala veel püsib
Kutseline kalur ja võistluse üks korraldajatest Imre Kivi oli kohtuniku rollis: kaalus kalu ja lõikas ühe sabaotsa ära, et sama kala uuesti kaalumisele ei satuks. Ta hindas, et võistlus läks üle ootuste hästi, sest tänavu püüti tuulekala tunduvalt rohkem kui mullu. “Hea meel, et läheb  tõusvas joones vaatamata kehvadele ilmaoludele, mis kogu aeg Tuulekala festivali saatnud. Ka võistlejaid tuleb juurde, tänavu oli rekord: 70 paati. Ja ega ilmgi seekord nii hull ole,” rääkis Kivi.
Ja tõesti, kui hommikupoole kimbutasid festivalil osalejaid mõned vihmapiisad ja tugevamad tuuleiilid, siis pärast lõunat hakkas päike piiluma ja õhtuks juba siras taevas.
Imre Kivi hindas, et tuulehaug püsib meie vetes veel teist samapalju, kui on juba olnud: umbes jaanipäevani. “See sõltub ilmast ja tuulest, kus ta liigub,” lisas ta.
Parimale kalakokale kott soola
Festivalipäeval kees Orjaku sadamas vilgas elu: erinevate toitlustajate vahel saalis hulgaliselt kalahuvilisi. Kõige pikem saba oli aga ikka seal, kust sai värskelt suitsutatud ja kuivatatud kala. Lapsed said nii Hiiu purjelaeva seltsi kui kohalike kalurite alustega minna tõelisele merereisile, lasta vibu ja teha näomaalinguid ning osaleda töötubades. Orjaku külaseltsi saalimajas ja infomajas olid avatud näitused ja sai kuulata loenguid.
Kalatoitude konkursile oli seekord oma töö esitanud viis julget: kolme kala supp, kalavaht, purki pandud tuulehaug ja angerjas, kõige krooniks aga oli kalavorst säinast. Kalavorsti hindaski žürii seekord omapäraseimaks. Vorsti valmistanud Ivo Lõppe OÜst Pilderi lahkus autasustamiselt Hiiumaa parima kalakoka tiitliga, auhinnaks saadud raske soolakott õlal. Vetsi Talli kolme kala seljanka pälvis parima tuulekalatoidu eriauhinna.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411