Teisipäev, juuni 10, 2014
 

Suuremõisa heakord tekitab vastakaid seisukohti

Kui Pühalepa vallakodanik pole rahul vallakeskuse turimimagnetite – Suuremõisa lossi ja Pühalepa kiriku – ümbruse heakorraga, siis muinsuskaitseinspektor kiidab, et pigem on seal palju korda tehtud.
Hiiu Lehega ühendust võtnud Pühalepa valla elanik Tiit Madalvee ütles, et ta pole rahul heakorraga Suuremõisa lossi ja Pühalepa kiriku ümbruses. Madalvee on mures, et näiteks lossi juurde viiva tee niitmata teeääred ning roostetanud ja viltuvajunud võrkaed pargi serval asuva tiigi ääres jätavad lohaka mulje. Viimane on tema hinnangul ka Suuremõisa kõige inetum koht. Kui see aed maha võtta, pääseks ka rohtunud tiigikaldaid niitma. “Seda aeda praktiliselt vaja ei ole – üksikud poisid, kes siin suvel kõksivad ühe värava all jalgpalli,” teab treeneriametit pidav Madalvee, kellele spordihalli teisel korrusel asuvast jõusaalist avaneb hea vaade pargile ühes jalgpalliväljaku ja tiigiga.
Madalvee tõi veel näiteid mitmest kohast Suuremõisas, sh Pühalepa kirikuaia ümbrusest, mis vajaks korrastamist. “Rekonstrueerimiseni on aega veel, aga me peaksime iga päev oma uksetagust pühkima,” ütles Madalvee. “Ma olen selle tööga tuttav ja saan suurepäraselt aru, et siin ei ole vaja mingeid finantse, siin on vaja lihtsalt teha.”
Muinsuskaitseinspektor kiidab valda
Muinsuskaitseameti Hiiumaa vaneminstruktor Dan Lukas ütles, et mõistab Madalvee muret ja tähelepanekuid Suuremõisa ümbruse heakorra pärast – see näitab, et kohalikule kogukonnale läheb korda oma väärtuste hea käekäik ja maine. “Kõik tähelepanekud ja ettepanekud on asjakohased ning paljud neist on vallal plaanis teostada jooksvalt ja jõudumööda,” teab Lukas.
Samas lisas ta, et vald on viimastel aastatel teinud palju erinevaid korrastustöid ja tööd jätkuvad ka tänavu.
Lukas tõi näiteks pika rea töid, mis juba tehtud: kahe silla vaheline ala on võsast puhastatud, taastatud pinnasekalded, juuritud kände ja avatud mõisavaade Käina suunalt ning jääkeldri, aida, aednikumaja ja harjutusväljaku ümbert raiutud ohtlikke puid. Ka kirikuaiast on ohtlikke puid maha võetud, ümbrust korrastatud, pinnast kooritud, võsa eemaldatud, kände juuritud, alleelõik korda tehtud, parkla ehitatud, teid korrastatud ja paigaldatud mustkate ning kiviaed kändudest ja võsast puhastatud. Veskivare ja selle ümbrus sai korda koos Hiiumaa Muinsuskaitse seltsiga. Töid on tehtud ka Pühalepa kalmistul ja selle ümbruses ning Kummistu kalmistul.
“Kõlab kiidulauluna, aga mis seal salata, sellise mahuga töid ma teistes omavalitsustes ei ole märganud,” ütles Lukas. “Selge see, et süües kasvab isu, aga mina antud olukorras kiidan tegijat ja palun meie tänu ka pressi vahendusel edastada.”
Lukas rääkis, et Madalvee välja toodud probleemkohtades ei ole ka otsest ohtu, et mõni muinsuskaitseobjekt häviks. Samas kiiret abi ja tegutsemist vajaks hoopis Pühalepa kiriku tornikiivri katus, mis on avariiline ja laseb sadevett läbi, samuti Pühalepa kõrtsi, Suuremõisa mõisa viinavabriku ja tuuleveski varemed, aga ka meierei, juustukoja müür, mõisa pargi piirdemüür jt.
“Loomulikult on tähtis ka muru niita, võsa lõigata ja prahti koristada – see on iga mälestise omaniku kohustus. Mõistan vallakodaniku muret ja ka ettekirjutusi saab teha, aga usun, et siin saab rääkimisega hakkama. Olen valmis iga konkreetse küsimuse ja ettepaneku osas aitama, nõustama, selgitama, suhtlema ja lepitama,” lubas Lukas.
Pühalepa vallavanem Ants Orav ei soovinud teemat leheveergudel kommenteerida.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411