Teisipäev, juuni 3, 2014
 

Sõru muuseum sai 15aastaseks

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Sõru kandi ajalugu on kohalike inimeste endi asutatud ja arendatud muuseum talletanud juba 15 aastat.
Sõru muuseum loodi 1999. aastal ja algaastatel toimetas Milvi Vanatoa muuseumi asju vanas kalurimajas. Nüüdseks ei tunne kunagist kalurimaja enam äragi, 2006. aastaks ehiti see ümber uhkeks muuseumihooneks.
Oma ajaloolist mälu – laevaehitus- ja meresõidutraditsiooni – teadvustava kogukonna algatusel pandi alus avalikkusele eksponeeritud esemetekogule. Koju toodi hiiu laevaehituskunsti ainus säilinud näidis, 1938. aastal ehitatud puupurjelaev Alar ja alustati selle renoveerimist.
Esimesel kümnel aastal oli muuseumis palju näitusi, kuni 20 näitust aastas 5000 külastajaga.
Järgnevail aastail vähendati näituste arvu ja keskenduti merekultuuri kollektsiooni arendamisele, mis praeguseks koosneb 5576 esemest.
Ka erineb praegune muuseum 15 aasta tagusest sisu poolest. “Toona oli põhiline näituste tegemine, aga praegu on fookuses kollektsiooni korrastamine,” selgitas viis aastat muuseumi juhtinud direktor Helve Russak.
Visionääride loodud
23. mail korraldatud sünnipäevapeol meenutas Russak, et Sõru muuseum tekkis avalikust huvist ajal, mil Eestis oli tegijaks visionäär Lennart Meri ja Emmastes Kalev Kotkas: “Paarkümmend aastat tagasi algas Emmaste valla renessanss ja üheks väljendusvahendiks kasutati muuseumi, kuhu talletada oma ajalugu, kuid mineviku kaudu saab tulevikku ehitada ainult siis, kui kogukond muuseumi omanikuna pärandit hinnata oskab ja suudab.”
“Igal siinkandi elanikul oli kodus mõni asi, mida säilitada ja mis jutustas oma lugu,” meenutas Milvi Vanatoa algust ja ütles, et tunneb siirast rõõmu, et tema poolt alustatu jäi püsima ja aina laieneb.
“Neid inimesi on väga palju, keda tänada abi eest,” ütles Vanatoa. Näiteks seda, kuidas üks muuseum peab välja nägema, õpetasid algusaegadel Helgi Põllo ja Urmas Selirand Hiiumaa muuseumist.
Väärtuslik kogu
Muuseumi kollektsioonis on hiiu mere- ja rannaeluga seotud esemed, fotod ja dokumendid.
Direktori sõnul iseloomustab kollektsioon jõuliselt kohaspetsiifilist elukeskkonda ja elulaadi ning aja, koha ja sotsiaalse konteksti väärtused muudavad selle omamoodi hiiu kultuuri kaubamärgiks. See kogu iseloomustab eriliste oskuste, kõrge eneseteadvuse ja eneseväärikusega siitkandist pärinevaid hiiu meremehi, kalureid, laevaehitajaid, rannakülade rahvast tervikuna.
Muuseumi vanim ese on Pada talust saadud pütikaas, kiri selle peal kinnitab, et valmistati see aastal 1607.
Praegusele kollektsioonile on tuhatkond eset veel juurde tulemas ning lisandub ka säilikuid kaasajast. “Need on siinsamas, kohapeal väärtuslikud esemed, sest neid saab siduda tegijaga ja need näitavad siinset eluviisi – asjad ise kirjutavad siin muuseumis meie ajalugu,” ütles Russak.
Helve Russak ütleb, et kuigi Emmaste kui geograafiline perifeeria on viimase 70 aastaga inimeste poolest kolm korda väiksemaks jäänud, jätkab Sõru muuseum hiiu merekultuuri kollektsiooni süstematiseerimise ja selleteemaliste haridusprogrammide levitamise kursil, sest “kui me ise oma pärandit ei väärtusta, siis ei tee seda mitte kunagi ka keegi teine. Eelkõige meie endi hinnang annab asjadele mõtte”.
Sünnipäevanäitus lastelt
Muuseumi 15. tegevusaastat tähistab Emmaste laste loomingu näitus “Ajamere puudutus”, kus näituse koostaja ja kujundaja, Emmaste kooli kunstiõpetaja Eila Tõnisson esitleb oma õpilaste valmistatud assamblaaže ja installatsioone.
Järjekorras 13. õpilastööde näitus on Sõru muuseumis avatud 23. maist kuni 30. juunini.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411