Reede, mai 23, 2014
 

Tobiase konkursi osalusrekord

Tänavuse, 11. Rudolf Tobiase nimelise noorte klaverimängijate konkursil osaleda soovijate arv on rõõmustavalt suur – 46 kaheksa- kuni üheksateistaastast pianisti 20 muusikakoolist üle terve Eesti.
Huvilistele avaneb tore võimalus kuulata terve päeva noorte klaverimängu ja see päev on esmaspäev, 26. mai. Klaverimäng algab varakult, hommikul kell 8 Käina huvi- ja kultuurikeskuses.
Konkursikava on nõudlik – esitada tuleb neli lugu, millest üks on alati Rudolf Tobiase lemmikhelilooja J. S. Bachi ja teine tema enda loomingust.
Konkursi teiseks eripäraks on ühelt eesti heliloojalt tellitud klaveripala, mille esiettekandeid saab kuulata ühe vanusegrupi esituses. Tänavuse loo “Kolm nööpi” autor on Urmas Sisask ja lugu räägib Orioni tähtkujust.
Tobiase enda klaverimängu on kirjeldanud tema kaasaegne, kunstnik Roman Nyman nii: “Tobias oli väga mõnus mees täiusliku kunstniku hingelaadiga, kes väga hästi aru sai boheemlasliku olemise hüvedest. Kui veinipudeleid oli tühjendatud õige mitu ja meeleolu õige ülevaks oli läinud, palusime, et Tobias meile midagi mängiks. Väljas oli jumalikult ilus kevadine öö täis pehmet kuuvalgust. “Ei mina siin umbses ruumis mängi,” ütles Tobias, “mängin väljas.” Öeldud – tehtud. Tassisime klaveri seljas aeda ja tänasime õnne, mis laskis mu ateljee olla alumisel korrusel. Tobias asus klaveri taha ja hakkas mu vanast pianiinoloksust välja nõiduma helisid, mille kohta ma ei võinud arvatagi, et mu klaver neid võiks sisaldada. Ta mängis Beethoveni “Kuupaiste” sonaati. Kuid selles mängus ei olnud üksnes Beethovenit, vaid seal oli ka Tobiast…”
Kontsert, millest juttu, toimus Pariisis Mesipuu-nimelises majas, kus elasid Eesti kunstnikud. Saanud teada Tobiase viibimisest Pariisis, otsisid nad helilooja üles ja palusid endile külla.
ELLEN TAKKIN
Tobiase selts

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411