Reede, mai 16, 2014
 

Tark ei torma

Rein Langi aastatagune välkkava reorganiseerida riigiasutusena toiminud Hiiumaa muuseum sihtasutuseks ja anda see kohalike omavalitsuste hoolde, põhjustas päris suurt vastuseisu. Muuseumi direktor Urmas Selirand lahkus protestiks.
Esialgu oli sihtasutuse ainus toetaja Emmaste vald, mille tollased juhid olevat ülehiiumaalises sihtasutuses näinud suurepärast võimalust, et oma muuseumi kulutused n-ö kaelast ära saada. Pühalepa vallajuhid hoidsid oma muuseume hoolega endale ega kavatsenudki neid ühte potti ära anda, aga ilmselt polnud ka huvi lisakulu kaela võtta. Kärdla linnajuhid kartsid, et kuna muuseum asub linna maadel, tuleb see kogu kupatusega nende kaela ja teised omavalitsused lihtsalt hüppavad alt ära. Kõrgessaare vallajuhid olid ministeeriumi liigse kiirustamise tõttu skeptilised ja Käina vallajuhid lihtsalt äraootaval seisukohal. Räägiti jutte, et muuseumi uus juht olevat ühe omavalitsusjuhi jutult lausa silmad peos ära tulnud.
Nüüd on asjad muutunud, riik on mitu korda kinnitanud, et tuleb kultuuriministeeriumi näol sihtasutuse asutajaliikmeks ega pane kogu rahastuskoormat saare omavalitsuste õlule. HOLi juhtause liige Üllar Padari ütles, et arutelu uue ministri ajal on olnud konstruktiivne ja temagi sihtasutuse plussid üles leidnud.
Õige kah, tark ei torma, tuleb takkajärgi tõdeda – kindlasti saab asutamisleping nüüd parem ja riik ei viska oma lapsukest lihtsalt omavalitsuste kaela, vaid kannab jätkuvalt vastutust.
Tore on ka see, et nähakse võimalusi kasutada muuseumi turismi edendamise hüvanguks. Tehtagu! Hiiu Leht loodab, et meelelahutusliku osa kõrval ei unustata muuseumi esmatähtsat, mälu- ja teadusasutuse rolli ning ka selleks leitakse piisavalt raha.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411