Teisipäev, mai 20, 2014
 

Lastega pered saavad advokaadi nõu tasuta

Juba üle aasta lastega peredele tasuta juriidilist nõu pakkunud projekti raames saab advokaatidelt abi veel mai lõpuni.
Kuna Hiiumaal pole tegevadvokaati, pakkus advokatuur, et Lastekaitse liidu tasuta juriidilise nõustamise projektist võiks osa saada ka hiidlased. Kiiremaks asjaajamiseks tehti nõustamine internetipõhiseks – advokaat ja abivajaja suhtlevad interneti vahendusel, kuid siiski näost-näkku skaibi teel videokõnet pidades. Abivajajal tuleb nõustamiseks vaid eelnevalt registreerida ja tulla Kärdlasse HUPSi majja. Mõlemad, nii nõustatav kui nõustaja on konfidentsiaalselt üksinda ruumis.
Hea nõu suureks abiks
Mari (nimi muudetud), kes käis nõustamisel, ütles, et sellest oli suur abi – advokaat nõustas nende peret lapse pärandiasjus ja tänu sellele võideti ka kohtuasi.
Keerulisemaks ei teinud asja arutamist ka see, et suhelda tuli interneti vahendusel. “Nõustamine oli eraldi toas ja keegi ei sega sind – see on nii privaatne,” rääkis ta.
“Tasuta nõustamine Hiiumaal on väga tänuväärne, kuid paljud ei teagi sellest või kardavad, aga keegi sind pealt ei kuula ja mina soovitan küll – ja see on ju tasuta,” kinnitas Mari.
Juristiharidusega Hiiumaa lastekaitse ühingu juhatuse liige Kirsti Pihlamägi arvas, et nõustamise tõhusus sõltub ka sellest, kui hästi abivajaja oskab advokaadilt küsida. Soovi ja vajaduse korral võib ta vestluse juures olla ja abistada küsimuste sõnastamisel.
Hiidlasi on skaibi teel enim nõustanud vandeadvokaadid Ene Ahas, Helina Luksepp ja Katrin Orav.
Skaibinõustamine
Advokatuuri perekonnaõiguse komisjoni esimees Katrin Orav kinnitas, et interneti vahendusel nõustamine ei erine oluliselt tavalisest. Tagatud on ka nõustamise konfidentsiaalsus. “Väikeses kohas on kindlasti hästi oluline, et inimesed saaksid oma muredest vabalt rääkida ega peaks muretsema, et keegi kolmas veel teada saab,” märkis Orav.
Kui projekti käivitamisel oldi mures, kas abivajajad on valmis skaibi teel ikka kõikidest oma isiklikest asjadest rääkima, siis juba esimesel nõustamisel sai selgeks, et sisulist vahet ei ole ning kõik saab kenasti läbi arutatud.
Ka vandeadvokaat Ene Ahas kinnitas, et kui internetiühendus toimib, ei erine skaibinõustamine väga oluliselt silmast silma toimuvast.
Ettenähtud tunni jooksul jõuab ka igakülgselt läbi arutada probleemid, millega abivajaja kimpus. “Kõige olulisem on nõustatavate jaoks alati see, et mida täpselt ja mis järjekorras on temal vaja teha,  mille tegemist vältida ning kuhu pöörduda, et probleem lahendada,” kirjeldas ta põhiprobleemi.
Ahas lisas, et kuigi tänapäeval on võimalik ka internetist palju infot saada, on igaühe elukäik erinev ning tüüpolukordi tuleb ette vähe – just seetõttu ongi võimalus küsida konkreetse probleemi lahenduste kohta väga oluline.
Nii Orav kui Ahas märkisid, et saadud tagasisidest võib järeldada, et nõustamistest on kasu olnud. Mõlemad kinnitasid, et ei küsimused ega õigusabi kvaliteet nõustamise vormi tõttu ei muutu. “Võib-olla küsitakse isegi rohkem,” ütles Orav.
Kvaliteetne õigusabi ka Hiiumaal
Lastekaitse liidu projekti “Hea nõu lastega peredele” juht Helika Saar julgustab kõiki abivajajaid loodud võimalust kasutama ja väljendas oma rahulolu. “Meil on väga hea meel, et saame pakkuda kvaliteetset tasuta õigusabi ka Hiiumaal elavatele peredele.”
Orav kinnitas, et advokaatide poolt on valmidus olemas ja aeg nõustamisteks planeeritud.
Ka Pihlamägi kutsus inimesi nõustamisele, öeldes, et mitte ükski küsimus ei ole rumal ja Hiiumaa inimesed võiks olla rohkem avatud. “Noored siiski seisavad oma õiguste eest ja julgevad küsima tulla – igal juhul tasuks ära kasutada see võimalus,“ kõlab tema soovitus.
Nõustamisele on oodatud kõik lastega pered, kel mingi mure, millele nad ise vastust ei leia. Tasuta nõu saab olenemata sellest, mitu last on peres või kes neid kasvatab. Abi saab kõigis lapse huve puudutavates küsimustes, nii perekonnaõiguse alal, näiteks hooldusõiguse, suhtluskorra, elatise teemadel, kuid ka näiteks pärimisega või lahutusega seotud asjades.
Nõustamisele võivad tulla ka lastega tegelevad kohaliku omavalitsuse ametnikud.
Pihlamägi lisas, et kui nõustatu vajab edasist juriidilist nõu, saab tema juhatada kätte õige suuna tasuta riigiõigusabi juurde. “Mitte mingil juhul ei tohi juriidiline nõustamine jääda selle taha, et ei ole raha,” ütles ta.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411