Reede, mai 30, 2014
 

Kõik soovijad Tobiase konkursile ei mahtunudki

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Helilooja Rudolf Tobiasele pühendatud 11. klaveriõpilaste konkurss üllatas nii rohke osalejate arvu, katkimängitud klaveriklahvi kui sellega, et Hiiumaa enda klaveriõpilasi konkursil ei olnudki.
Üle kahe aasta kogunevad Eesti väikeste muusikakoolide klaveriõpilased, et Hiiumaa juurtega heliloojale pühendatud konkursil oma võimed proovile panna. Seekordne konkurss oli rekordiline – oma oskusi näitas 46 väikest pianisti.
Üks korraldajaid, Tobiase seltsi liige Ly Meldorf ütles, et üle kümne soovija jäi isegi ukse taha. Mõningase üllatusega ka Meldorfi enda jaoks selgus sel aastal, et Tobiase konkurss on klaveriõpetajate seas väga popp: “Kiideti häid auhindu, professionaalset korraldust, lastele sobilikku ja sõbralikku head atmosfääri, kus ei võistelda põhimõttel “veri ninast välja.”
Rahalised preemiad, esikoht 125, teine 75 ja kolmas 50 eurot, lisaks 50eurosed õpetajapreemiad ja  eripreemiaid, paneb välja Tobiase selts, toetab kultuurkapital.
Konkurss avati pühapäeval Käinas Rudolf Tobiase majamuuseumi õuel. Avasõnad lausus Hiiu maavanem Riho Rahuoja öeldes: “Siit on tuule tiibadesse saanud paljud klaverimängijad ja nii mõnigi noor saanud innustust rohkem harjutada ja seda ala edasi õppida.”
Žürii liige, Georg Otsa muusikakooli õppejõud Lembit Orgse ütles avamisel, et seisab aukartusega maja ees, kus elas mees, kes on aluse pannud Eesti professionaalsele muusikakultuurile. “See paik on inspireeriv ka konkursil osalejatele,” kinnitas Orgse.
Konkursipäev täis klaverihelisid
Terve esmaspäeva, kella 8st kuni kella 19ni kõlas Käina kultuurikeskuses muusika ja siis olid võitjad teada. Kuni 12aastaste arvestuses võitis konkursi peapreemia Sofi Kamilla Lõssenko Tabasalu muusikakoolist, 13–14aastastest sai peapreemia ühtlasi parima Urmas Sisaski heliteose esitaja Ann Kärner Orissaare muusikakoolist, 15–19aastastest võitis peapreemia parima Tobiase heliteose esitaja Evita Lohu Kehtna kunstide koolist. Võitjaid juhendasid muusikaõpetajad Ursula Väljaots, Kairit Levit ja Hele Saarse.
Žürii liige, Saaremaalt pärit pianist Auli Lonks rääkis, et esinejaid kuulates meenusid talle ta enda esimesed õpinguaastad ja samas oli esinejalt ka üht-teist õppida. Talle hakkas silma, et nooremad esinejad ei tundnud end klaveri taga mõnusalt: “Mõni osaleja oli õppinud selgeks tohutult pika ja raske kava, aga esituse hingelisest poolest ja mängu nautimisest jäi vajaka. Samas oli ka neid, kes panid mängu oma hinge, aga mõne koha peal vääratasid või ei olnud noodid täpselt välja mängitud.” Vanema vanusrühma võitjat oli aga tema sõnul üldse raske otsustada, sest need kolm, kes jäid sõelale, olid kõik natuuri poolest erinevad.
“Ka kõige nooremaid klaverimängijaid hinnates oli žürii kimpus, sest preemiaväärilisi oli õige mitmeid,” lisas Orgse. Oma osa mängis ka see, et noorimas vanuserühmas oli kõige rohkem võistlejaid: 28.
Katkine klahv ja linnulaul
Mitmed muusikaõpetajad, kes oma õpilased konkursile tõid, ütlesid, et Käina huvikeskuse saal on üks imeline koht, kus klaverimängu saadab õuest kostev linnulaul. Tänavu juhtus seal ka üks aps – keset konkurssi läks suure saali Estonia kontsertklaveri klahv pooleks. Seik tekitas küll pisut segadust, aga mängimist jätkati väikeses saalis Estonia kabinetklaveril. “Noored pianistid olid vaprad ega lasknud end häirida, et nüüd tuli mängida klaveril, mida varem polnud proovida saanud,” kinnitas Meldorf.
Tobiase seltsi liige Ermo Mäeots oli mures, et konkursil ei osalenud ühtegi hiidlast. “Peame silmad maha lööma, sest meil on Kärdlas küll Rudolf Tobiase nimeline muusikakool, aga pole noori klaverimängijaid, kes konkursil osaleks,” nentis Mäeots.
Kärdla muusikakooli direktor Arvo Haasma selgitas, et enamik nende klaveriõpilasi on õpinguid alles alustanud ning vanemate hulgas vastava tasemega õpilasi ei olnud.
Kärdla muusikakoolis töötab üks klaveriõpetaja täis- ja kaks osalise koormusega, õpilasi on 23, neist 14 alles 1. ja 2. klassis. Käina kaunite kunstide koolis õpib klaverit kuus last, kes harjutanud vaid üks-kaks aastat ja kool otsib järgmiseks õppeaastaks uut klaveriõpetajat.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411