Teisipäev, mai 13, 2014
 

Imelik saar Sofias

Tapio Vares | Hiiu Leht
Mullu aprilli lõpus sattusime ühes Sofia kesklinna pargis väga imelikule puule. Vaatasime reisikaaslasega teda nii- küll naapidi, selgust saamata.
Rõmeline korp, võrseil lihtlehed, mullused saare moodi tiibviljad küljes. Korjasin sealt neid kaasa. Kodus külvasin seemned maha, tärkas hulk tõusmeid, mis paistavad talve ilusasti üle elanud olevat.
Arvasin, et tegu on hariliku saare (Fraxinus excelsior) sordi või vormiga diversifolia, tuntud ka kui monophylla. Eesti keeles lihtlehine saar. Eestis kasvatatakse teda mõnel pool, on poogitud puu ja istik üpris kallis. Viljuvat see teisend väga harva.
Tänavu aprilli lõpus sattusin Sofiast läbisõidul taas sellesse parki. Jälle oli tol saarel vanu vilju küljes, aga ka hulgana uusi noori. Seega paistab viljumine olevat reeglipärane. Pargis jalga puhates sai veelkord põhjalikult seda saart silmitsetud. Ilus ja omapärane puu tõesti: tume peenrõmeline korp, tõusvalt püstised noorte lehtede kimbud viisid millegipärast mõtted äsja Kreekas nähtud maasikapuudele.
Selles pargis on teisigi meie mõistes tõelisi eksoote. Nagu vägev vahtralehine plaatan, kollasekirjute lehtedega ida(?)plaatan, võimsad jumalapuud, õitsev visteeria ehk rippuba.
Kuid sellega tolle pargi saare teema veel ei lõppe. Et näh, sai korjatud, vaatab, kas seemnest tulevad monophylla-saared või lihtsalt liitlehised, harilikud. Asi osutus keerulisemaks. Nimelt korjasin seekordsel Sofias käigul ühelt alleelt kaasa ahtalehise saare (Fraxinus angustifolia) mulluseid vilju. Kui juba õissaar (Fraxinus ornus) Lätis ja Saaremaal rahuldavalt edeneb, ehk siis ka ahtalehine saar Hiiumaal? Proovida ikka tasub.
Kodus komistasin raamatuid lapates huvitavale ahtalehise saare sordile ‘Veltheimii’, kes oma lihtlehtede poolest on väga sarnane lihtlehise hariliku saarega. Kuid võrsed on kaarjalt tõusvad ja rõmeline korp tume. Sofia saar just selline oligi! Nii et võibolla kasvavad mu peenras Eestis seni (?) tundmatud lihtlehised ahtalehised saared? Eks näis, kuidas nad edaspidi hakkama saavad ja kui perspektiivseks osutuvad.
P.S. Kes Sofiasse sattub, sel tasub see huvitav puu üles otsida. Asub ta Tsar osvoboditeli tänava ääres pargialal, riikliku kunstigalerii (ilus kollane viilkatustega ehitis) ja loodusloomuuseumi vahel. Vastas üle tee on raamatupood.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411