Teisipäev, mai 13, 2014
 

Hiiumaale elama soovijate hulk üllatas

Raivo Tasso, Delfi/Eesti Ajalehed
Messil Maale elama osalenud hiidlased said 70 Hiiumaale elama tulemisest huvitatud inimese kontaktid, kellega nüüd edasi suheldakse.
Nii maakondliku arenduskeskuse SA Tuuru juhataja Kristjan Arunurm kui selle arendusjuht Arno Kuusk rääkisid, et neid üllatas huviliste hulk, kes tulid messile konkreetse sihiga Hiiumaale elama tulla.
70 Hiiumaa messiboksi külastajat täitsid ankeedi ja jätsid oma kontakti edasiseks suhtluseks. Arunurme hinnangul olid nendest 70st vähemalt poolsada täiesti tõsised huvilised. Vastustest selgus, et töökohast olulisemgi on vastanute jaoks tulevane elukoht ja heatahtlik kogukond.
“Tihtilugu arvame, et tullakse ainult siis, kui tööd on, aga tegelikult on paljud endale ise tööandjad ega kardagi tulla tühja kohta oma kuldsete kätega midagi tegema,” märkis Kuusk.
Arunurm rääkis, kuidas Soera talumuuseumi perenaine Õie Laksberg ütles, et Hiiumaal ei otsi inimene tööd, vaid töö otsib inimese üles. “Ma ei uskunud, aga tegelikult minuga läks samamoodi,” lisas Arunurm, kes ise tuli saarele kolm aastat tagasi.
Tulijad ootavad toredaid naabreid
Messil osalenud Käina vallavanem Omar Jõpiselg ütles, et mitmed temaga vestelnud lapsevanemad tõid esile väikeses koolis käimise väärtusi ja nimetasid maale elama kolimist praktiliseks valikuks, et nende lastel oleks parem elu ja madalam stressitase. “Väga selgelt ütlesid, et me ei tahaks oma lapsele sellist linnakooli lapsepõlve,” rääkis Jõpiselg.
Kuusk lisas, et tulijate suurim hirm on seotud naabritega: nad kahetsesid, et ei saa kuskilt portaalist vaadata või vallavanema käest küsida, kuidas naabrid on. Samuti pelgasid messikülastajad, et saarerahvas või maainimesed üldiselt ei võta uusi tulijaid omaks.
Oli ka neid, kes ütlesid, et tuleksid, kui oleks tööd. Kuusk rääkis vahetult pärast messi, et näiteks kahe huvilisest meditsiinitöötaja kohta on juba meie haiglast uurinud, kas nende töökäsi oleks siin vaja.
Messiboksi külastanute seas oli müügiinimesi, kirjanikke, ajakirjanikke, loodusretkede juhte ja õpetajaid. Kuusk ütles, et füüsikaõpetajat Kärdla ühisgümnaasiumile veel ei leitud, aga oli üks loodusteaduste taustaga inimene, kes võiks ehk sobida. Oli nii noori paare, kes alles kooselu alustanud ja lapse saanud, kui ka neid, kel lapsed juba suured ja nüüd elumuutus plaanis. Oli huvilisi nii Tartust kui Tallinnast, aga ka Läänemaalt ja isegi Ida-Virumaalt.
“Suhtlesin kahe-kolme perega, kes ootavad mingit väikest tõuget, näiteks, et leiavad sobiva krundi, ja nad olekski juba see suvi siin,” rääkis Kuusk. “Kui kogu sellest pundist tuleks ükski perekond Hiiumaale, oleksime juba võitnud, aga ma arvan, et tegelikult saab see arv olema oluliselt suurem.”
Nii Kuusk kui Arunurm on veendunud, et messiks kulutatud raha teenib ennast tulumaksu näol peatselt tagasi.
Arno Kuusk hoiab nüüd huvilistega kontakti ja suunab neid edasi valdadesse. Samuti vastab ta küsimustele, mis pandi kirja ankeeti. Kui ankeeditäitjatega jutuotsale saadud, kaasatakse ka omavalitsused, et luua Hiiumaale soovijatest suhtlusring.
“See oli väga positiivne kogemus, mis näitas, et ei tasu lootust kaotada kartes, et kõik lähevadki linna ja see on paratamatu tendents, mille vastu me ei saa midagi teha – tegelikult saame,” võttis Kuusk messi tulemuse kokku.
Valmimas töökohtade andmebaas
Arunurm kirjeldas, kuidas ta hiidlaste messiboksi uudistajatele surus pähe paberist volditud “Hiiumaale toomise mütsi” ja naljatas, et teeb nii ajupesu. Mütsil leidus infot vabadest töö-, elu- ja lasteaiakohtadest ning koolidest, lisaks hulk kontakte, aga ka mõned Hiiumaaga seotud müüdid. Neidsamu müüte käisid Arunurm ja Soera talu perenaine Õie Laksberg ka laval veel suurema publiku ees kummutamas.
Messimütsi ja -materjalide ettevalmistajad avastasid endalegi üllatusena, et tegelikult on Hiiumaal nii vabu elukohti kui töövõimalusi, kõik need pole lihtsalt leitavad. Nii näiteks oodatakse  Emmaste valda loodusturismi ja purjetamise edendajat, aga ka toitlustamise ja kalastamise tegelejat ning samas on rendile anda äripind ja pisipood. Hiiu vald annaks vähemalt viieaastase lepinguga arendamiseks rendile Ristna ja Tahkuna tuletorni. Käina vallas otsitakse tööle teenindajaid, kokkasid, puhkemajade perenaisi. Huvikool ootab tipptasemel noori õpetajaid. Vajatakse ka ratsastajat, elektrimehhaanikut, C-kategooria autojuhte ja autoremondilukkseppi, füüsikaõpetajat, tennisetreenerit, tantsuõpetajat, tislerit, restauraatorit, metallitöölisi…
Kuusk lubas, et andmebaas töö- ja elukohtade infoga saab ka kohalikele kättesaadavaks veebilehel www.maale-elama.ee ning seda ajakohastatakse pidevalt. Kuusk kutsus ettevõtjaid üles vabast töökohast teatama ning Arunurm lisas, et nende eesmärgiks pole tööjõudu väljast sisse vedada, vaid pigem soov, et noored saarelt ei lahkuks.
Tartus toimunud messi valmistasid ette ja sellel osalesid SA Tuuru, MTÜ Hiidlaste Koostöökogu, MTÜ Hiiumaa Turismiliit ning Emmaste, Hiiu ja Käina valla esindajad. Kersti Ojasoo Kärdla nukuteatrist mängis messil lastega.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411