Laupäev, mai 3, 2014
 

Hiiumaa ratsutajad jätsid talvekarikatest enamiku kodusaarele

Hiiumaa RSK
Pühapäeval peeti Kärdla külje all Linnumäel ratsutamise Hiiumaa talvekarika finaal, kus head taset näitasid kohalikud ratsutajad – kuuest karikast võideti viis.
Sarja üldarvestuses jagati karikaid kahes klassis: kuni 80 cm kõrguste takistustega ja kuni 105 kõrguste takistustega sõitude arvestuses. Esimeses võttis sarjavõidu Eliise Kaups Hiiumaa ratsaspordiklubist (RSK), talle tõi esikoha nelja arvesse läinuid osavõistlusega kogutud 82 punkti.
Hiiumaa ratsaspordiklubi juhatuse liige Jaanus Berkmann tõigi ratsutajate seast esile just teda: “Eliise Kaups on veel päris noor ja tal ei ole väga pikka ratsutajastaaži, aga on teinud aastaringselt väga kõva tööd,” kiitis Berkmann.
Teise koha saanud hiidlane Birgit Laupä, kes esindas Tondi RSKd, ei jäänud kogutud 78 punktiga Kaupsist kaugele. Kolmanda-neljanda koha heitluses jäi peale Maria Johanna Kaskor Hiiumaa RSKst 67 punktig ja edestas lõpuks neljandaks jäänud Marion Demust (Hiiumaa RSK) vaid kahe punktiga.
Hiidlane tippratsutaja kannul
105 cm võistlusklassis läks esikoha pärast veelgi tihedamaks rebimiseks. Finaaletapil tugeva tulemuse teinud Teele Talts (Hiiumaa RSK) saavutas Eesti tippratsutaja Andres Udekülli järel tubli teise koha. Udeküll edestas Taltsi lõpparvestuses vaid napi 1 punktiga, tulemused vastavalt 85 ja 84 punkti.
Berkmann rääkis, et mullu takistussõidus Eesti meistriks tulnud ja kodumaises reitingus viiendat kohta hoidnud Udeküll käib Hiiumaa võistlustel, kuna tema hobuste kodutall on lähedal, Läänemaal Uuemõisas, ning naabermaakondades käiakse vastastikku võistlustel konkurentsi pakkumas. “Siin käib ta eelkõige oma nooremate hobustega kogemusi omandamas. Nende hobustega, kellega ta võistleb maailmakarika etappidel, ta sellistel võistlustel ei käi,“ selgitas Berkmann.
Ka kolmas ja neljas koht jagati finaalis Hiiumaa klubisiseselt: Maarja Berkmann sai 69 punktiga pronksmedali Inge Maimani (lõpptulemus 67 punkti) ees.
Jaanus Berkmann lisas, et finaal on neil võistlustel otsustav juba mitu aastat: “Viimase minutini on pinge õhus,” ütles ta.
Seitsmenda Hiiumaa talvekarika sarja viiel etapil osales seekord 24 ratsasportlast Saare-, Lääne- ja Hiiumaalt. Osalejate arv on aasta-aastalt tasapisi kasvanud. Tänavu anti võistluse kohta keskmiselt juba 30 starti, mis korraldaja hinnangul on talvise võistluse kohta väga hea tulemus. Võistlusstarte anti kokku 141.
Järgmine võistlussari Lääne Regiooni karikale algab juba mai lõpus, kolm selle osavõistlust peetakse ka Linnumäel.
Sportlaste tase tõuseb
Aastatega on kasvanud ka Hiiumaa ratsasportlaste tase. “Kui võrdleme Eesti harrastusspordi ja noortespordi taset, ei ole meil küll midagi häbeneda: kui meie ratsutajad mandril võistlustel käivad, siis naljalt nad ilma auhinnaliste kohtadeta ei jää,” kinnitas Berkmann.
Alustavad ratsutajad käivad esialgu individuaaltreeningutel. Teatud tasemel moodustatakse sportlastest väikesed grupid. Väiksemate kogemustega sõitjate grupitreeningud tehakse tunnihobustega ja tavaliselt kord-kaks nädalas. Paremaid tulemusi näitavad sõitjad hakkavad treenima üksi või koos treeneriga. Kel on oma hobune või kokkulepe hobuse omanikuga, teevad trenni kaks kuni neli korda nädalas. Kokku käib Hiiumaa ratsaspordiklubis sõitmas ligi 40 noort ja mõned täiskasvanud. Noori treenivad Ave Kokla ja Maarja Berkmann.
Jaanus Berkmanni sõnul treenitavate arvu praegu suurendada ei saagi, sest klubi võimalused seavad piirid.  Laiendamiseks vajaksid lisainvesteeringut nii tall kui treeningupaigad. “Praegu on nõudlus suurem, kui me suudame pakkuda,” nentis Berkmann.
Treeningute sagedus oleneb lisaks noore soovidele ja tasemele paraku ka lapsevanemate võimalustest st rahakoti suurusest. “Olgugi, et oleme Hiiumaal viinud treeningute hinna nii alla kui vähegi võimalik, siis ikkagi see maksab,” ütles Berkmann.
Toetust on saadud siit-sealt, kuid kõiki kulusid see ei kata. Nii peab klubi omavahenditest ülal maneeži ja selle tööshoidmiseks on võetud isegi pangalaenu.
Klubi on aastate jooksul toetust saanud kultuurkapitalilt, hasartmängumaksu nõukogult, kohaliku omaalgatuse programmist. Lisaks on klubi tegevust toetanud omavalitsused ja Hiiumaa ettevõtetest enim M ja P Nurst. Klubi aasta suursündmusele – Kärdla ratsupäevadele – panevad õla alla ka mandri firmad.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411