Teisipäev, aprill 1, 2014
 

Uusim Eesti mängufilm juba Kärdlas

MTÜ Hiiumaa Kino toob värskeid filme väga nobedasti hiidlase kinolinale. Juba homme linastub Kärdlas Martti Helde äsjavalminud “Risttuules”.
Film räägib juuniküüditamisest 14. juunil 1941. “Eestit, Lätit ja Leedut šokina tabanud küüditamisööl tuleb oma kodu jätta kümnetel tuhandetel süüta inimestel. Ilma kohtuotsuseta ootab mehi vangilaager, naisi ja lapsi Siberi asustamata alad. Stalini käsul korraldatud salaoperatsiooni eesmärgiks on Balti riigid põliselanikest puhastada,” seisab filmitutvustuses.
Siberisse saadetakse ka õnnelikus abielus ja väikse tütre ema Erna, kelle jaoks aeg saab teise mõõtme. Ebainimlikes tingimustes nälga ja alandust trotsides leiab naise hing vabaduse kirjades, mida ta oma vangilaagrisse mõistetud mehele läkitab. Ometi röövivad Siberi-aastad Ernalt midagi märksa hinnalisemat kui vaid nooruse.
“Risttuules” põhineb tõsielulistel sündmustel. Autori nägemuse järgi on filmi stsenaariumi aluseks küüditamise sündmusi kajastavad kirjad, memuaarid, arhiivimaterjalid, joonistused, fotod ja intervjuud. Aga eelkõige õhukesse vihikusse kirja pandud noore Erna mõtisklus. Just sellest kirjatekstist kasvas välja filmi põhiidee – Erna jaoks peatus aeg sel momendil, kui ta oma kodukohast vägivaldselt ära viidi, ning Siberis elatud ajal ei olnud tema jaoks enam endist mõõdet. Siberi aeg oli määratlematu ootus. Väljasaadetu süda oli endiselt juunikuisel kodumaal.
Autentse pildimaterjali abil taastab filmitiim tolleaegse olustiku, seejuures jäävad näitlejad ja statistid liikumatult paigale, ükskõik mida nad parasjagu tegemas on. Justkui oleks saatuse sõrm nende tegevuse peatanud… Selle keskel rändab kaamera kolmemõõtmeliselt ringi kui ainus liikuv objekt. Vaatajale jääb mulje, et liikumine toimub piltide sees. Seda tardunud, kuid kummatigi dünaamilist pildimaailma toetab näitlejate dialoog, helikujundus ja muusika.
Osades (Erna) Laura Peterson, (Heldur) Tarmo Song, (Eliide) Mirt Preegel, (Hermiine) Ingrid Isotamm ja (kolhoosiesimees) Einar Hillep.
Filmiseansid algavad homme, 2. aprillil kell 12.30 ja kell 18 Kärdla kultuurikeskuse kinosaalis.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411