Reede, aprill 11, 2014
 

Keskkonnaamet: Suurkiskjate tekitatud kahjud on vähenenud

Keskkonnaamet on hüvitanud mullu suurkiskjate poolt karjakasvatajatele ja mesinikele tekitatud kahjud. Hundi murtud kariloomade arv on võrreldes kahe eelmise aastaga oluliselt langenud, pruunkaru rüüstatud mesitarude arv kasvanud ning ilvese tekitatud kahjustused muutunud väga haruldaseks.
Hiiumaal on huntide murtud lammaste arv kasvanud. Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi ütles, et seda kasvatasid Emmaste ja Kõrgessaare vallas toimunud üksikud suured murdmisjuhtumid.
Keskkonnaametile teadaolevalt murdsid hundid mullu Hiiumaal 71 lammast, aasta varem 45 ja  2011. aastal vaid viis.
Ilves teeb saarel märksa vähem kahju – nii on ametil andmed, et ilvese saagiks langes mullu kaks, tunamullu üks ja 2011. aastal viis lammast.
Mullu laekus ametile suurkiskjate tekitatud kahjude hüvitamiseks kogu Eestis 153 kahjusaajalt kokku 203 taotlust. Olulisemad neist on huntide murtud lammaste eest. Mullu murdsid hundid Eestis 647 lammast, mis on kolmandiku võrra vähem kui näiteks 2011. aastal. Huntide murtud lambad moodustavad 0,74% kõikidest Eestis ametlikult registreeritud lammastest. Vähesel määral murdsid hundid ka vasikaid, koeri ja kodukitsi. Pruunkarud rüüstasid mullu 157 mesitaru, karud murdsid ka mõned veised ja lambad. Ilvese arvukus on Eestis oluliselt langenud ning see kajastub tema tekitatud kahjude väga olulises vähenemises, nendib ameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.
Looduskaitseseaduse ja Euroopa Liidu regulatsioonide alusel hüvitatakse Eestis põllumajandustoodete esmatootjatele pruunkaru, hundi ja ilvese tekitatud kahjud ning kahjustuste ennetamiseks rakendatud abinõudele tehtud kulutused. Suurkiskjate tekitatud kahju hüvitatakse täiel määral, kahjusaaja kanda jääb seaduses ettenähtud omavastutuse osa 64–128 eurot aasta kahjude kohta.
Kokku hüvitas amet mullu suurkiskjate tekitatud kahjustusi üle 121 000 euro ulatuses.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411