Reede, märts 28, 2014
 

Suuremõisa veski ilmus pildile

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa muuseumi Pikas majas on loodud meeldetuletav pilt kultuuripärandist, millest nüüdseks säilinud vaid varemed.
Teisipäeval avatud näitus tutvustab Hiiumaa suurimat, Suuremõisa mõisa tuuleveskit, selle olevikku ja minevikku. Näha saab siiani teadaolevate ajalooliste fotode suurendatud koopiaid, jooniseid ja säilinud originaaldetaile.
“Need pildid ongi peamine allikas, kust saame ammutada teavet selle veski kohta,” ütles Hiiumaa muinsuskaitse seltsi juhatuse esimees Dan Lukas. “Seda objekti oli varem üldse raske märgata, sest sissevarisenud müüride ümber kasvas võsa,” lisas ta.
Praegu ongi veski valdajaks Hiiumaa muinsuskaitse selts ja nende missioon on selle objekti ajaloolise tähenduse ja praeguse väärtuse tutvustamine ning säilitamine tulevastele põlvedele.
Muinsuskaitseselts on olnud ka eestvedaja ehitise päästmisel, konserveerimisel ja edaspidisel eksponeerimisel või ehk ka taastamisel. Esmalt on veel olemasolevat püütud puhastada ja konserveerida. Ka on seltsi liikmed käinud müüride ümbert koristamas ja võsa lõikamas.
Hiiumaal oli Hollandi tüüpi tuuleveskeid ilmselt kaheksa, neist kolm kivist ja ühel või teisel moel ka säilinud: Partsi, Kassari ja Suuremõisa mõisa tuuleveski. Suuremõisa veski ilmus esimest korda kaardile 1830. aastal, aga millal see ehitati, ei teata siiani.
Näitus on väike osa suuremast eesmärgist, Hiiumaa ehituspärandi väärtustamisest ja tutvustamisest.
Väljapaneku koostas ja kujundas Suuremõisa mõisa tuuleveski valdaja MTÜ Hiiumaa muinsuskaitse selts. Näitus jääb avatuks 18. maini.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411