Teisipäev, märts 4, 2014
 

Rajaleidja kolib HUPSi katuse alla

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Harda Roosna
Hiiumaa teavitamis- ja nõustamiskeskus HUPS on seitsme tegutsemisaasta jooksul saarel käivitanud nõustamisteenuste mudeli, mida tuuakse eeskujuks teistelegi. 1. aprillist võtab SA Innove osa teenuseid ja nende rahastamise HUPSilt üle.
Seni rahastati õppe- ja karjäärinõustamist Euroopa sotsiaalfondi (ESF) kahest eri programmist. Eelmisel aastal lõppes neist üks, tänavu lõpeb teine.
Uuel ELi rahastamisperioodil rahastatakse samu teenuseid ühest ESFi programmist. Ja kui seni liikus nn euroraha HUPSile läbi SA Innove, siis nüüd hakkab maakondadele mõeldud lisarahastus  tulema otse. Selleks luuakse igasse maakonda, ka Hiiumaale, vastav allüksus – Rajaleidja keskus.
Keskusele otsitakse juhti
Veebruarist algasid konkursid Rajaleidja keskuste juhtide ametikohtade täitmiseks. Valiku iga maakonna keskuse juhataja leidmiseks teeb Innove 14. märtsiks ja juhtide eeldatav tööleasumise aeg on 1. aprill.
“Ootame, et praegu valdkonnas töötavad kvalifitseeritud spetsialistid jätkavad hariduse tugiteenuste pakkumist oma maakonnas sihtasutuse Innove töötajatena,” ütles Innove juhatuse liige Robert R. Lippin, kes Hiiumaal käis eelolevaid muudatusi tutvustamas eelmisel nädalal.
Ta selgitas, et senisest tugevam riiklik sekkumine karjääri- ja õppenõustamisteenuste pakkumisse tuleneb põhikooli- ja gümnaasiumiseadusesse (PGS) mullu juunis tehtud muudatustest.
PGSi muudatus on seotud nõustamiskomisjoni tegevusega, mille tööd seni korraldas maavanem, aga mis 1. septembrist on Rajaleidja keskuse ülesanne. Nõustamiskomisjoni ülesanded ja koosseis jääb üldjoontes samaks.
Rajaleidja keskused on kavas rajada igasse maakonda ja need jätkavad õppe- ja karjäärinõustamise teenuste osutamist, mis toimusid senini läbi ESFi erinevate programmide.
“Mõistlik on leivad ühte kappi panna ja teha üks tugev võrgustik. Hiiumaa on paremas olukorras, sest siin on see tugev keskus juba olemas,” ütles Lippin.
“Ei ole mõistlik toimivat süsteemi kergekäeliselt lammutama hakata. Nüüd on vaja üheskoos leida parim võimalik koostöövorm,” ütles ka HUPSi käivitaja, Hiiu vallavolikogu haridus-, kultuuri- ja spordikomisjoni esinaine Margit Kagadze.
Kagadze selgitas, et seni on lisaks Euroopa toetustele HUPSi tööshoidmiseks tugevalt panustanud ka Hiiu vald, vastavalt võimalustele ka teised Hiiumaa omavalitsused ja Hiiumaa omavalitsuste liit. Ligi pool HUPSi eelarvest tuli aga ESFist.
Rajaleidja HUPSi katuse alla
Nüüd hakkab Innove hoolitsema maakondlike Rajaleidja keskuste rajamise ja ülalpidamiskulude eest. Hiiumaal hakkab Rajaleidja tööle HUPSiga ühise katuse all Kärdlas Uus tänav 2b, koolimaja kõrval.
“Arutame HUPSi inimestega, et muudatused oleksid kliendi seisukohalt võimalikud väikesed ja ta tuleks ikka ühte kohta – on ju praegused HUPSi ruumid spetsiaalselt ehitatud nõustamisteenuste pakkumiseks ja igati sobilikud,” ütles Lippin.
HUPSil teenuseid rohkem
Rajaleidja keskused hakkavad pakkuma tasuta karjääriteenuseid, teise tasandi õppenõustamist lastevanematele, õpetajatele jt lapsega seotud isikutele, koolide ja lasteaedade tugispetsialistidele, korraldama laste või noorte uuringuid, suunamist teiste spetsialistide juurde jms. Neid teenuseid rahastab haridus- ja teadusministeerium. Lisaks saavad koolid keskusest osalise tasu eest osta psühholoogi ja eripedagoogi teenust. Projekt kestab aastani 2020. Mis saab pärast seda, ei osanud Lippin öelda.
Loetletu on olnud vaid üks osa HUPSi senisest teenustepaketist: lisaks on vahendatud noorteinfot, koordineeritud noortespetsialistide kohtumisi, HUPSil on Euroopa vabatahtliku teenistuse litsents, modereeritakse maakondlikku noorteportaali ja koostöös SAga Hiiumaa Haigla pakutakse noortele suhete- ja tervisenõustamist. Nii on korraldatud ka karjääriõpet koolides, õppereise ettevõtetesse, töövarjupäevi, individuaalset nõustamist, kohalikku infomessi “Mul on mõte” jpm. Õppenõustamisteenuste puhul on koolide kõrval olnud suur rõhk ka koostööl lasteaedadega. “Hiidlastel on olnud võimalik miinimumnõuetest oluliselt rohkem saada erinevaid karjääriteenuseid,” kinnitas Kagadze.
Terve või pool õuna
“Kõike seda ei suuda töös hoida omavalitsused üksi ja nii, nagu seni on olnud lisarahastus oluline tugi HUPSile, on ka nüüd koostöö loodavate Rajaleidja keskustega oluline,” ütles Kagadze. Tema hinnangul on HUPS Innove jaoks atraktiivne partner seetõttu, et säilitada saarel tervikmudel erinevate teenustega, tagada üheskoos professionaalne nõustajatekaader ning pakkuda vähemalt samas mahus ja kvaliteediga teenuseid kui seni. “HUPSi ja Rajaleidja keskuse puhul on tegemist justkui ühe õuna kahe poolega – seemneid ehk teenuseid on õunas rohkem, kuid südamik on üks – kvaliteetsed nõustamisteenused selleks, et igast lapsest kujuneks õnnelik ja toimetulev täiskasvanu,” ütles Kagadze.
Praeguste karjääri- ja õppenõustamiskeskustega pikendab SA Innove lepingut teenuste osutamise jätkamiseks senistel tingimustel ja mahus 30. juunini.
See, milliseid lisateenuseid on Rajaleidja keskus valmis enda koordineerida võtma, sõltub SA Innove juhtidest.
Olemasolevate keskuste jätkamine senises juriidilises vormis ja nende roll on pärast seda omanike, HUPSi puhul seega Hiiu vallavolikogu otsustada.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411