Teisipäev, märts 11, 2014
 

Naiste ja meeste palgaerinevuse kaotamine on liikmesriikide teha

Rahvusvahelise naistepäeva eel võttis Euroopa Komisjon vastu soovituse, milles palutakse liikmesriikidel aidata kaasa soolise palgaerinevuse kaotamisele, muutes palgad läbipaistvamaks. Meeste ja naiste keskmise tunnitasu erinevus ELis ei ole viimastel aastatel muutunud ja püsib endiselt 16,4protsendisel tasemel. Eesti palgalõhe, 30 protsenti, on Euroopa suurim.
“Naistele ei tohiks maksta vähem lihtsalt sellepärast, et neile ei ole teada nende meeskolleegide palga suurus. Suurem läbipaistvus aitab palgaerinevust kaotada. Kui ettevõtjad ka tegelikult järgiks põhimõtet “võrdne palk võrdse töö eest”, siis ei peaks neil midagi varjata olema. Ühiselt suudame soolise võrdõiguslikkuse reaalsuseks muuta 365 päeval aastas, mitte ainult naistepäeval,” ütles komisjoni asepresident ja ELi õigusküsimuste volinik Viviane Reding.
Komisjon soovitab liikmesriikidel parandada palkade läbipaistvust konkreetsete meetmete abil. Näiteks peaks töötajatel olema õigus nõuda teavet palgatasemete kohta, ka selliste täiendavate või muutuvate komponentide kohta nagu preemiad või boonustasud jaotatuna soo järgi. Võrdse tasustamise küsimused (ja palgaauditid) tuleks lisada ka kollektiivläbirääkimistesse.
Läbipaistvust aitaksid suurendada suuremate ettevõtete korrapärased aruanded, kus kajastataks keskmist töötasu töötajate kategooriate või ametikohtade kaupa jaotatuna soo järgi. Sama eesmärki teeniks palgaauditite korraldamine suurettevõtetes ning tulemuste avaldamine töötajate esindajatele ja sotsiaalpartneritele nende taotluse korral ning rida muid meetmeid.
Euroopa Komisjoni esindus Eestis

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411