Reede, märts 28, 2014
 

Maale elama – Hiiumaale elama

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa esindus plaanib minna osalema 26. aprillil Tartus toimuvale messile Maale elama, et meelitada saarele uusi elanikke.
Juhtrolli messil Maale elama osalemiseks on võtnud SA Tuuru koos Hiiumaa turismiliidu ja Hiidlaste koostöökoguga. Tuuru juhataja Kristjan Arunurm ütles, et näeb vajadust messil osalemiseks, et inimesi saarele juurde meelitada. “Tuuru üks põhikirjalisi eesmärke on seista majanduse jätkusuutlikkuse eest ja kuidas sa seisad, kui siin ei ole inimesi,” nentis Arunurm. “Siin ei ole midagi arendada enam ju, kui kedagi ei ole.”
Messil Maale elama on seni edukalt oma kogukondi täiendanud Lõuna-Eesti vallad. Arunurm on kindel, et nendega me ei konkureeri – Hiiumaale tõmbab teist tüüpi inimesi.
Messiks ettevalmistuste tegemisel suhtleb Tuuru omavalitsuste ja ettevõtjatega, kelle antud sisendist on plaanis koostada uus trükis, mis tutvustaks Hiiumaa töö- ja elamisvõimalusi.
Arunurm rääkis, et üleskutsetele on vastanud nii omavalitsused kui ettevõtjad. Ettevõtjad on näiteks teada andnud, et Emmastes on üks vaba ettevõtluspind, Dagöplast ootab oma kollektiivi elektrimehhaanikut, Hiiu Autotrans vajab C-kategooria autojuhte ja autoremondilukkseppi ning veofirmadel on alati puudu pikamaabussijuhtidest, kes teeksid välisreise.
Mere ääres, metsa sees ja kesklinnas
Arunurm, kes on ka ise perega Hiiumaale kolinud, ütles, et on tehtud otsusega rahul. “Lastel on siin hea elukeskkond, kõik huviringid on nii lähedal ja odavad võrreldes sellega, mis Tallinnas oli,” ütles Arunurm, kes on kolme lapse isa. “Mina arvan, et me peaks seda mere ääres, metsa sees ja kesklinnas elamise võimalust rohkem reklaamima, sest nii see ongi.”
Ta nentis, et kindlasti on keeruline kolida, kui see eeldab mõlema täiskasvanu töökohavahetust, lasteaia ja kooli vahetust, elukohavahetust, eelmise elukoha müüki ja uue kordasättimist. “Meil oli paras hetk: üks laps hakkas kooli minema, teine käis lasteaias ja kolmas oli alles sündinud ning naine lapsepuhkusel,” rääkis Arunurm. Ta lisas, et see tundus olevat ainus õige hetk: kui mõlemad oleks tööl ja lapsed koolis, oleks elukoha ja töökohtade vahetamine palju keerulisem. Nüüd on ka abikaasal Hiiumaal töökoht ja mõlemad siinse eluga rahul.
Uustulnukas infosulus
Uustulnuka probleemina nimetas Arunurm üürikorterite vähesust: kui nende Kärdla maja oli remondis, oli väga raske asenduseks elukohta leida. “Lõpuks saime teada, et selle kohta ei olegi kuskil infot üleval: pead küsima kellegi käest, kes teab kedagi, kes teab kedagi,” selgitas Arunurm.
Sama kinnitab Heleri Uus, kes kolis Hiiumaale veidi üle aasta tagasi ja oli algul samuti hädas elukoha leidmisega, kuid see lahenes kiiresti. “Väljast tulijana absoluutselt ei adu siinset inforuumi,” nentis ta. Uus ütles, et igal mujalt tulijal võiks olla personaalne mentor, kes aitaks algul saare ellu sisse elada.
Üks mure on ka saare söögikohtade nappus. “Linnainimesena Tallinnas ja Tartus oli mul selline harjumus, et  pea iga päev käisingi kohvikus ja sellest on väga raske välja tulla,” ütles Uus.
Arunurm lisas, et inimestel on erinevad ootused ja ilmselt tahaks tulijad teada ka seda, mis siin vabal ajal teha saaks.
Plusse rohkem kui miinuseid
Samas on mõlemad nõus, et Hiiumaal elamise plussid kaaluvad nende jaoks miinused üles. Uus märkis, et talle meeldib, et meri ja mets on kohe ukse taga. “Saar ei tähenda minu jaoks eraldatust, vaid annab pigem avaruse tunde,” ütles ta. “Mulle meeldib, et iga saare ots on erinev ja Kärdlat võin nüüd nimetada oma lemmiklinnaks.”
Teise plussina nimetas Uus, et siin on tal võimalus osa võtta kõigest, mille peale Tartus-Tallinnas elades ei tulekski: “Enda fantaasia on ainuke asi, mis siin piiriks on.” Samas märkis ta, et palju oleneb ka endast: kuidas oskad siin omale tegevust leida ja võimalusi näha.
Kui palju kutsutakse maale lastega peresid, siis Uus julgustas enda näitel elukohta vahetama ka üksinda. “Mõnes mõttes sellel inimesel, kes üksi on, on palju lihtsam tulla – ta ei pea kedagi teist ümber veenma ja lastele kooli otsima,” ütles Uus. “See ei tähenda, et pere ei võiks tulla, aga üksi on ka täiesti võimalik tulla. Võib-olla ongi rohkem aega kohalike asjadega tegeleda.”
Nii Uus kui Arunurm kinnitasid, et uusasukate ootused on kindlasti erinevad, kuid kindlasti ei tulda raha või palga pärast. “See on hea võimalus välismaale minemise asemel,” leidis Uus ja pärast järelemõtlemist lisas: “Siin ongi natuke nagu välismaa – mulle meeldis see keskkonnavahetus.”

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411