Reede, märts 7, 2014
 

Legendaarseim hiidlane maailma kunstiajaloos

REPRO Vaal galerii
Eesti kunsti suurkuju, Hiiumaal Ühtri külas sündinud Ülo Soosteri (1924-1970) sünnist möödub tänavu 90. aastat.
27. veebruaril avati sel puhul Ülo Soosteri ja tema kaasteeliste näitus Eesti suursaatkonnas Moskvas. Näituse korraldajaks on Vaal galerii koostöös kunstniku poja Tenno Soosteri ja Eesti vabariigi kultuurinõuniku Helene Tedrega.
Ülo Sooster on Eesti kunstis fenomenaalne isiksus. Sooster kuulus Moskvas tegutsenud legendaarsesse avangardistlikku kunstiliikumisse, mille liikmeteks olid lisaks temale Ilja Kabakov, Juri Nolev-Sobolev, Boris Žutovski ja teised nimekad autorid. Nende ikoonilisest nonkonformistlikust kunstist peetakse lugu tänagi. Selle kinnituseks on näiteks sinna kuulunud kunstnike teoste hinnad Moskva, Londoni, Pariisi ja muu maailma kunstioksjonitel, mis küündivad paarikümne tuhandest lausa mõnesaja tuhande euroni.
Ülo Soosterit võib selles kontekstis pidada üheks tuntumaks Eesti ja kindlasti tuntuimaks Hiiumaa kunstnikuks maailmas, kelle looming on kõrgelt hinnatud nii kunstipubliku kui -kogujate seas.
Ülo Soosteri loomingu kõrgperiood möödus saatuse tahtel Moskvas. Olles vabanenud viis aastat kestnud vangipõlvest, kuhu kunstnik sattus süüdistatuna dissidentluses, naasis Sooster 1956. aastal Eestisse. Paraku kohtas ta siin muutunud olude tõttu tõrjuvat suhtumist ning kolis seepärast elama Moskvasse. Kui sageli kipub saatuse keerdkäikudes, eriti sellistes, mis viivad kodust kaugele, side sünnikohaga hääbuma, siis Sooster kandis Hiiumaad südames elu lõpuni. Pole juhus, et oma märgilisematel ning hinnatumatel teostel on kunstnik kujutanud sagedase leitmotiivina (Hiiumaa) kadakaid ja kala. Ta lõi nende ümber otsetkui oma sürreaalse mütoloogia, viisi, kuidas olla loomingu kaudu kodusaarega ühenduses.
Praegu avatud Moskva näitusele on koondatud kümmekond Ülo Soosteri kõrgperioodi maali nii Eesti kui Vene erakogudest. Lisaks on väljas valik Soosteri kaasaaegsete teoseid. Näitus on osa Eesti Vabariigi 96. aastapäeva tähistamise üritustest Moskvas ning see avati vabariigi aastapäeva vastuvõtuga 27. veebruaril.
28. veebruaril toimus Ülo Soosteri teemaõhtu, mis taaskord kinnitas elavat huvi tema loomingu vastu Moskva kunstiringkondades, tuues kohale ligi 60 huvilist.
Moskva näitus on avatud kõigile huvilistele märtsi lõpuni. Külastamine tuleb eelnevalt kokku leppida saatkonna kultuurinõuniku Helene Tedrega.
Kunstisõpradel, kel Moskva näitust külastada pole võimalik, ei tasu siiski kurvastada – selle aasta oktoobri keskpaigast saab Ülo Soosteri kunsti nautida Hiiumaa muuseumi Pikas majas. Lisaks Soosteri loomingule on kavas sügisesele väljapanekule kaasata valik teoseid tema Eesti sõpruskonna kunstnikelt Heldur Viireselt, Valdur Ohakalt, Valve Janovilt ja teistelt.

Kadi-Ell Tähiste
Kunstihuviline hiidlane
Vaal galerii koordinaator

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411