Reede, märts 21, 2014
 

Hiiumaal antakse kõrgetasemelist sõiduõpetust

Kadi Kiiver | Hiiu Leht
Juhilubade taotlejate eksamitulemustest ilmneb, et Hiiumaa autokoolides õppinute  läbisaamisprotsent on Eesti keskmisest oluliselt parem.
Hiiu saarel autojuhiks pürgijate tase võrreldes ülejäänud Eestiga on muljetavaldav. Esimesel katsel said autojuhi sõidueksami sooritatud üle 80 protsendi eksamile ilmunutest.
Maanteeameti eksamiosakonna peaspetsialist Rutt Riiberg tõi välja B-kategooria sõidukijuhi eksami sooritanute Eesti keskmise tulemuse, mis 2013. aastal oli sõidueksami puhul 58,1 ja teooriatundmises 77,1 protsenti.
Kalle Autokool juhib
Hiiumaal on teadaolevalt kaks autokooli: Kalle Koppeli OÜ Kalle Autokool ja Erkki Orunuk Autokool. Kahe kooli võrdluses olid edukamad Koppeli käe all õppinud: teoorias oli läbisaamisprotsent 83,1 ja sõidus 90,9. Orunuka õpilastest eksaminandide vastavad näitajad olid 71,2 ja 83 protsenti.
Koguarvudes käis Kalle Autokoolist B-kategooria sõidukijuhi teooriaeksamil 80 ja sooritas 64 loataotlejat, sõidueksami läbis 58st 53. Erkki Orunuk Autokoolist teooriaeksamile läinud 84 eksaminandist sai positiivse tulemuse 54, sõidueksamil käis 54 loataotlejat, kellest edukalt sooritasid 44.
Maanteeameti mulluses statistikas kajastuvad ka varem B-kategooria sõidukijuhi õpet andnud koolide tulemused. FIE Marko Martini õpilastest sooritas viis teooriaeksami ja kuuest viis sõidueksami, MTÜ Hiiumaa Tehnika- ja Spordiklubi (TSK) õpilastest mõlemal eksamil kolmest kaks ning Hiiumaa ametikoolis autojuhiks õppinutest teoorias kaks ja sõidus kolmest kaks.
Motosõbrad võtavad tõsiselt
Kaherattaliste sõidukite juhtideks pürgijad näitavad Hiiumaal enamjaolt 100protsendilisi tulemusi. Nii näiteks testis Kalle Autokooli õpilastest 2013. a edukalt teooriatundmist kolm A- ning sõiduoskusi üks A-, üks A1- ja üks A2-kategooria mootorratta juhiloa taotleja.
Madalam protsent on vaid Erkki Orunuk Autokooli mopeedijuhtide AM-kategooria teooriaeksamil, mille sooritas esimesel katsel kahest üks ja kokku kolmest kaks. Sõidueksami said tehtud kahest kaks mopeedijuhiks tahtjat. A2-kategooria mootorratta juhi sõidueksami sooritas üks loataotleja.
Võrdluseks – Hiiumaal registreeritud, ent Tallinnas tegutseva Villem Freimani juhitava Hiiu Autokeskus OÜ õpilastest osales ja sooritas positiivselt kümme teooriaeksami ning kuus sõidueksami. Kokku käis sõidueksamil 19 ja sai tehtud 14.
Sõiduauto järelhaagise, nt hobuveok, BE-kategooria teooriaeksami tegi mullu kolm inimest, kes õppisid Orunuka käe all.
Veoautojuhtide C-kategooria eksamitulemused on kirjas Kalle Autokoolil ja TSK-l. Teooriaeksamit tegi kaks Koppeli ja üks TSK õpilane, sõidueksami vastavalt kolm ja üks. Kalle Autokoolist läks veokite järelhaagise CE-kategooria teooriaeksamile kaheksa ja sooritas edukalt seitse. Sõidueksamiga sai maha tosinast kuus, neist esimesel katsel seitsmest neli (57,1%).
Teadaolevalt koolitab Hiiumaa ametikool samuti veoautojuhte ning lisaks bussijuhte (D-kategooria), kuid maanteeameti teooria- ja sõidueksamite tulemuste ülevaatest neid leida ei õnnestunud.
Ole motiveeritud!
Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Toivo Kangur manitses tulevasi juhte esmalt enda jaoks selgeks mõtlema, kas ja millal on tal juhtimisõigust vaja, sest motiveeritud õpilane on autokoolis edukam õppija. Autokooli valikul soovitab maanteeamet eelistada kõrgema läbisaamisprotsendiga koolitusfirmasid.
Eestis tegutseb ligi 250 mootorsõidukijuhtide koolitajat, neist u 200 on autokoolid. Osa neist on koondunud Eesti Autokoolide liitu, osa Liikluskoolitajate liitu. Kehtivate koolituslubadega koolitajate nimistu leiab loaandja, haridus- ja teadusministeeriumi kodulehelt.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411