Teisipäev, märts 11, 2014
 

Hiiu vald planeerib 2,6 korda suuremat tulumaksulaekumise kasvu

Liina Siniveer | Hiiu Leht
Hiiu valla tänavuses eelarves on tulumaksulaekumise kasvuks planeeritud 13,4 protsenti, see on 2,6 korda enam kui saare teistes valdades, kus tulumaksu laekumise kasvu prognoos jääb viie protsendi kanti.
Eelarve võeti vastu 13 poolt- ja kolme vastuhäälega, kuid volikogu opositsiooni liikmed avaldasid imestust, millest nii optimistlik prognoos.
Ka rahandusministeeriumi hinnangul pole nii suur kasv kooskõlas tulumaksulaekumiste prognoosiga.
Hiiu vallas laekuski tulumaksu jaanuaris 13 protsenti enam kui ühinenud omavalitsustes, Kärdla linnas ja Kõrgessaare vallas mullu jaanuaris kokku. Kuigi ka veebruari laekumine jäi samale tasemele, arvas opositsioonilise Reformierakonna ja Vabade Hiiumaa Kodanike fraktsiooni esindaja Inge Talts, et “väga julge on oodata sellist ennakkasvu aasta läbi“. Ta oletas, et tulude suurenemine on tõenäoliselt ajutine ja viitas, et kogu Eestis oli jaanuaris tulumaksu tõus 13 protsenti, kuid Eesti tööstustoodang võrreldes mullusega kahanes.
Ka Rainer Laurits rahandusministeeriumi avalike suhete osakonnast ütles, et rahandusministeerium tulumaksu laekumise prognoosi omavalitsuste lõikes ei koosta ja täpsem info eeldatava laekumise kohta peaks olema omavalitsustel endil. “Samas ei ole 13protsendiline tulumaksu laekumise tõus kooskõlas üldise tulumaksu laekumise prognoosiga,” märkis Laurits.
Hiiu valla rahandusosakonna juhataja Inge Elissaar ütles, et tõenäoliselt ei ole jaanuarikuu laekumist mõjutanud ühekordne asjaolu ja ka veebruarikuu laekumine oli ootuspärane.
Elissaar ütles, et tänavuste tulumaksulaekumiste kasvu soodustab omavalitsustele eraldatud tulumaksu osakaal, mis sel aastal on 11,6 protsenti antud omavalitsuse territooriumile registreeritud isikutelt laekunud üksikisiku brutotulust. Mullu oli see protsent 11,57.
Samas märkis Elissaar, et, et valla eelarvele mõjub soodsalt ka see, et Hiiu valla maksumaksjate arv ei ole vähenenud.  “Me julgeme nii suurt tõusu prognoosida just tänu sellele, et meie maksumaksjad on meile truuks jäänud,” ütles Elissaar. Ta lisas, et Hiiu vallas on küll elanike arv vähenenud, kuid maksumaksjate arv jäänud samaks.
Loodetava lisaraha tahab vallavalitsus investeerida. Suuremad investeeringud on plaanitud teedesse ja tänavavalgustusse Kärdlas Sadama tänaval, Käina maanteel ja Kabeli tänaval ning kunstmuruga jalgpalliväljaku väljaehitamise lõpetamiseks. “Kui tulumaksu laekumise prognoos ei peaks täituma, siis on võimalusi leida investeeringute elluviimiseks teisi rahastusallikaid,” selgitas Elissaar.
Mullu oli tulumaksu laekumiseks Kärdlas planeeritud 1,97 miljonit, laekus 1,98 miljonit eurot. Kõrgessaares oli tulumaksuks planeeritud 743 000 ja laekus 777 000 eurot.
Võrreldes 2012. aastaga kasvas mulluse aasta jooksul tulumaksulaekumine kõige rohkem, 14 protsenti Pühalepa vallas, 13 protsenti oli kasv Kõrgessaare, 7 protsenti Emmaste ja Käina vallas ning 6 Kärdla linnas.
Kogusummalt oli tulumaksulaekumine mullu suurim, 1,98 miljonit eurot, Kärdlas, kus ka elanikke kõige rohkem. Järgnesid Käina vald 1,19 miljoni, Pühalepa vald 902 000, Kõrgessaare 777 000 ja Emmaste vald 701 000 euroga.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411