Reede, märts 14, 2014
 

Direktor Ülo Kikas Hiiumaa ametikooli arengutest

Üllatav oli kuulda minister Aaviksoo väljaütlemist, et haridusministeeriumil on mure Hiiumaa ametikooli õpilastenappuse pärast. Kas olukord on siis nii tõsine?
Hiiumaa ametikooli direktor Ülo Kikas: Elanike ja õppijate arvu vähenemine on olnud maapiirkondades viimase kümne aasta süvenev probleem. Selle tõttu vähendati aastaks 2007 kutsekoolide arvu kahekordselt: 60lt 30le. Kõik väiksemad koolid suleti, välja arvatud Hiiumaa ametikool, mis jäeti erandina alles nii saarelise asendi tõttu kui regionaalpoliitilise kokkuleppega – igas maakonnas on kutsekool. Kutsekoolide finantseerimise mudel loodi suurte või keskmiste koolide vajaduste järgi – õppija pearaha põhiselt. Väikesele koolile seni erisusi pole, kuid vaja on, sest kooli pidamine on ühe õppija kohta oluliselt kulukam kui suurtes koolides. Oleme seni hakkama saanud. Loodame positiivsetele muudatustele – 2015. aastaks lubatakse kutsekoolidele vajaduspõhist finantseerimist. Hiiumaa ametikoolil on läinud positiivselt, sest oleme viimastel aastatel saanud olulised investeeringud infrastruktuuri parandamiseks – uus õpilaskodu, korrastatud peahoone. Praegu on käimas Suuremõisa lossi restaureerimisprojekt, mis peaks lõpule jõudma suvel 2015. Kokku on kooli õpi- ja töökeskkonda viimastel aastatel investeeritud üle 3 miljoni euro. Edasi on lähiaastatel kavas ehitada peahoone kõrvale tänapäevase sisustusega ja mõisakompleksi stiililt sobiv praktikamaja. Sobiv õpikeskkond on nii õppijate kui töötajate jaoks ülioluline tegur, mis aitab tagada õppe kvaliteedi ja jätkusuutlikku kooli.
Kui palju on õpilasi praegu?
Praegu on HAKi nimekirjas 146 õppijat.
Milline on olnud õpilaste arvu dünaamika Teie direktorina töötamise ajal?
Hiiumaa ametikooli õpilaste arv on minu töötamise ajal olnud kasvutrendis. Õppijate arv 1. jaanuari seisuga aastal 2007 oli 116, aastal 2008 126, aastal 2009 127, aastal 2010 195, aastal 2011 171, aastal 2012 250 ja 2013. aastal 178.
Mis on Teie hinnangul õpilaste arvu vähenemise põhjused?
Õppijate arvu mõjutavad mitmed tegurid: demograafilised trendid piirkonnas, õppe kvaliteet, majanduse trendid jne. Meie tegeleme sellega, millega saame – õppe kvaliteediga.
Mida kool on ette võtnud, et õpilasi juurde saada?
Kool on viimastel aastatel teinud stabiilset tööd ning hoidnud Hiiumaa kogukonda oma tegemiste ja saavutustega kursis. Tänan siinkohal ka Hiiu Lehte abi eest. Kõige enam on head uudised puudutanud koolikeskkonda, kuid kooli tuntust on aidanud suurendada ka meie õppijate õnnestunud välispraktikad Saksamaal, Portugalis, Inglismaal, koos Inglismaa partneriga ette võetud tegemised, õpilaste edukas esinemine kutsemeistrivõistlustel. Oleme järjepidevalt osalenud erinevatel infomessidel, tutvustanud erialasid ja kooli Hiiumaa õpilastele. Ka meie suved on möödunud töiselt, et Suuremõisa lossi külalised saaksid teada õppimisvõimalustest Hiiumaa ametikoolis. Oleme ametikoolis pakkunud paindlikke õppimislahendusi ka töötavatele perekonnainimestele – tsükliline õpe ja väikelaste vanematele lapsehoid. Liigume hea hooga edasi ja kõik aastad pole vennad, kuid pikemas plaanis näeme tulevikku optimistlikult.
Liigub jutte, et head õpetajad lahkuvad ametikoolist. On see nii?
Kooli teevad populaarseks eelkõige suurepärased õpetajad, kelle juurde õppima tullakse. Sellest oleme ammu aru saanud ja tegutseme järjepidevalt nõudluse kasvatamiseks. Minu hinnangul on head õpetajad Hiiumaa ametikoolis stabiilselt püsinud. Väike liikuvus on normaalne ja seda erinevatel põhjustel. Ka väga hea töötaja võib vajada isiklikuks ja professionaalseks arenguks muutusi, mõnikord võib selleks olla ka töökoha vahetus või ajutine eemalviibimine. Pigem oleme näinud, et tullakse juurde, ja ka mandrilt. Hiiumaa ametikool on ka õpetajate osas positiivse rändesaldoga Hiiumaa rahvaarvu kasvataja. Tänagi on meil suur heameel uuest kogenud noorest restaureerimise eriala põhiõpetajast, kes sel kuul asub Tartust koos perega Hiiumaale elama.
Küsis HARDA ROOSNA

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411