Teisipäev, märts 18, 2014
 

Andrus Kivirähu “Konna musi” meeldib kõigile lastele

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Äsja selgusid parimad uued lasteraamatud, mille valimisel said kaasa rääkida ka lapsed – selgus, et Hiiumaa laste eelistused on pisut teistsugused kui edurivi, kuid Kivirähu “Konna musi” meeldib kõigile.
Tänavu esile tõstetud 13 raamatu esikolmiku moodustavad Leelo Tungla “Porgand töötab porgandina”, Andrus Kivirähki “Konna musi” ja Anti Saare “Kuidas meil asjad käivad”.
Kärdla linnaraamatukogu noored lugejad eelistasid enim Reeli Reinausi “Detektiiv Triibik loomaaias”, mis üleeestiliselt sai viienda koha. Teiseks platseerus Andrus Kivirähki “Konna musi”.
Kärdla linnaraamatukogus on olemas kõik tunnustuse saanud raamatud ja ka enamik varem esiletõstetud raamatutest.
“Neid raamatuid ei olegi vaja lastele soovitada, neid kui häid raamatuid loetakse ikka,” ütles Kärdla raamatukogu direktor Marika Võsamaa.
Siiski tutvustavad raamatukogutöötajad neid lastele raamatukogutundides ja siis tekib kohe ka laenutusjärjekord, lisas direktor.
Eesti autoritest on Hiiumaa laste meeliskirjanikud Piret Raud, Ilmar Tomusk ja Mika Keränen.
Keränen kohtus saare lastega mullu mais. Reeli Reinausi, Jaanus Vaiksoo ja Ilmar Tomuskiga on eelkokkulepped juba olemas ning nendega saavad meie lapsed kohtuda tänavu.
Loomulikult ei sõltu laste raamatuvalik autori sünnimaast, kuigi heade lasteraamatute esiviisiku moodustasid just Eesti autorite teosed. Nii näiteks meeldivad Kärdla lastele väga ka Norra autorite raamatud Maria Parr “Vilgukivioru Tonje” ja Jo Nesbo “Doktor Proktori ajavann”.
Marika Võsamaa hinnangul on konkurss kindlasti esiletõstetud raamatute loetavust kasvatanud.
Viies aasta
Lasteraamatuid ilmub palju ja vanematel on raske eristada nende hulgast väärtkirjandust. Seepärast hakkas MTÜ Lastekaitse liit 2009. aastal välja andma märki “Hea raamat”, mis aitab lapsevanematel uudiskirjanduses orienteeruda. Tänavu jagati märke viiendat aastat.
Lastekaitse liidu eestvedamisel valisid parimad lasteraamatud mullu ilmunud uudiskirjanduse hulgast lastekirjanduse eksperdid. Tänavu esimest korda said raamatute valimisse oma sõna sekka öelda ka lapsed, kes oma tabavate ütlustega hindasid raamatuid hoopis teistmoodi. Näiteks kirjutati Kätlin Vainola raamatu “Lift” kohta: “Meeldib, sest meil ei ole Räpinas lifti.”
Hea lasteraamat on kaunilt kujundatud, arendab kujutlusvõimet, inspireerib, äratab uudishimu, näitab, kui mitmekülgne on maailm ja pakub lugemisel huvi ja innustab last edasi lugema. Samuti ei sea ealisi piiranguid, on huvitav nii lapsele kui vanemale.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411